Çanakkale’de su krizi kapıda

Çanakkale’da akarsu krizi kapıda

ÇANAKKALE – Çanakkale hat ve ilçeleri, bu yıl tam miktarda yağmur alamayınca barajlardaki su düzeyi düştü. Yağışların olmaması ve barajların doluluk oranının yükselmemesi sebebiyle oluşabilecek yağışsızlık nedeniyle zirai sulama alanlarında su krizi yaşanabilir. Çanakkale Tarım Odası Başkanı Idrak Ünver, bazen ürünlerin üretilmesi üzerine kısıtlamaya gidileceğini kaydetti.

Sonuç aylarda susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya küsurat Türkiye’birlikte barajlardaki doluluk oranları bati şekilde düştü. Susuzluk, Çanakkale’deki barajları da yıldırma ederken, Çanakkale format ve ilçeleri, bu sene ehliyetli miktarda yağış alamayınca barajlardaki su düzeyi düştü. gücük ay başında Çanakkale ve ilçelerine 2 dönme süresince aralıklarla yağan kar yağışları beklenen düzey dahi olmaması zımnında barajlardaki akarsu miktarı matlup seviyeye ulaşamadı. Yağışların olmaması ve barajların doluluk oranının yükselmemesi sebebiyle oluşabilecek kuraklık zımnında zirai sulama alanlarında akarsu krizi yaşanabilir.

Yağışlar barajların su seviyesine etkilemedi

Çanakkale merkezin içme ve istimal suyu ihtiyacını karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp su kapasitesine ehil Atikhisar Barajı’ndaki akarsu miktarı 23,5 milyon metreküp, 39 milyon 61 bin metreküp akarsu kapasitesine topluluk Ayvacık Barajı’ndaki akarsu miktarı 21 milyon 289 bin metreküp, 136 milyon metreküp su kapasitesine erbap Bakacak Barajı’ndaki su miktarı 17 milyon 236 bin metreküp, 18 milyon 450 bin metreküp akarsu kapasitesine topluluk Bayramdere Barajı’ndaki akarsu miktarı 13 milyon 600 bin metreküp, 96 milyon 569 bin metreküp akarsu kapasitesine ehil Bayramiç Barajı’ndaki su miktarı 40 milyon 653 bin metreküp, 12 milyon 282 bin metreküp su kapasitesine cemaat Zeytinliköy Barajı’ndaki akarsu miktarı 8 milyon 993 bin metreküp, 88 milyon metreküp su kapasitesine ehil Taşoluk Barajı’ndaki su miktarı 19 milyon 442 bin metreküp, 4 milyon 126 bin metreküp akarsu kapasitesin cemaat Tayfur Barajı’ndaki su miktarı 1 milyon 577 bin metreküp ve 52 milyon 727 bin metreküp su kapasitesine eş Umurbey Barajı’ndaki akarsu miktarı ise 26 milyon 937 bin metreküp su seviyesinde kaldı.

Yaklaşık 45 bin hektar tarım arazisinin sulama yapılamama tehlikesiyle yüz yüze olduğu belirtildi. Çanakkale’da 331 bin 633 hektar tarım arazisi bulunuyor. Bu ekincilik arazilerinin averaj 113 bin 258 hektar alanı sulanabilir ekincilik arazisi. Rastgele sene ortalama 113 bin 258 hektar sulanabilir ekincilik arazisinden yaklaşık 89 bin hektar tarım arazisinde sulama yapılıyor. Bu yıl yağışların olmaması, kuraklığın devam etmesi ve barajlardaki doluluk oranlarının yükselmemesi sebebiyle sulama yapılan 89 bin hektar ekincilik arazisinin kestirmece 45 bin hektar tarım alanı sulama yapılamaması tehlikesiyle yüz yüze kalacak.

Atikhisar barajında su seviyesi 23.5 milyon metreküpte kaldı

Çanakkale’nin içmece ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp kapasiteli Atikhisar Barajı’nda su düzeyi 23.5 milyon metreküpte kaldı. Yağmur olmaması ve kuraklığın devam etmesi halinde içmece ve kullanma suyunu karşılayan Atikhisar Barajında tarımsal alanda sulamalarda ayrımsız mızıka kısıtlamalar yaşanabilir.

“Zirai sulamada su verilmemesi gündeme gelebilir

Çanakkale Uray Başbuğ Yardımcısı İrfan Mutluay, Çanakkale’nin içmece ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar barajında akarsu rezervinin yüzdelik 43 seviyelerinde, 23,5 milyon metreküp civarında olduğunu belirtti. Çanakkale ve ilçelerinde güdük tıpkı müddet evvel kar yağışı olduğunu birlikte hatırlatan Komutan Yardımcısı İrfan Mutluay, “Bu kar yağışı Atikhisar Baraj havzasına da düştü. Bu kar yağışıyla gelişigüzel akarsu seviyesinde hafif benzeri yükselme oldu. Fakat halihazırda üstelik tıpkı akarsu tüketimi var. Kentin yaklaşık günlük akarsu tüketimi 35 bin metreküp, maaş yerine rapor edilmesi icabında, 1,1.5 milyon metreküp civarında de kentin su tüketimi var. Zımnında bire bir yandan tüketmeye devam ediyoruz. Bire Bir yandan de havzamızın akarsu tutmasına ve barajımızın su seviyesinin yükselmesini bekliyoruz. Çıktı şita aylarının sonuna geldik. Maatteessüf istediğimiz kadar kış yağışlarını alamadık. İlkbahar’üstelik yağmur bekliyoruz. Yağmur almamız halinde susuzluk riski özellikle tarımsal açıdan bitmeme edecektir. Ama kentin akarsu ihtiyacının bu sene karşılanması yönünde benzeri risk görmüyoruz. Özellikle Atikhisar barajı yalnızca kentin su ihtiyacını karşılamıyor. Zirai sulamada geçer aynı su kaynağı dolayısıyla burada tarımsal sulamada tıpkısı kısıt yada su verilememesi kabilinden ayrımsız durumla karşı karşıya kalınabilir. Buda tarımsal istihsal açısından ciddi aynı hesaplı kayıptır. Artırım çıktı ayrımsız alışkanlığa dönüşmeli lazım kentsel, lüzum zirai, ister sınai, yaşamın rastgele alanında suyun sunu zer materyal olduğunun bilincine büyümek durumundayız. Bu nedenle suyu çokça titiz örtmek zorundayız” dedi.

“2020 yılında yaşanan kuraklıkla aynı seviyede tıpkısı yağışsızlık yaşıyoruz”

Çanakkale Ekincilik Odası Başkanı Zihniyet Ünver ise, bu sene yağışsız tıpkısı yıl geçirdiklerini belirterek, “Geçtiğimiz haftalar süresince fena hâlde bire bir kar yağışı oldu. Ancak yağan kar yağışı istenen seviyede olmadı. Yeterli değil. Acul tıpkı şekilde kar yağdı, çabuk bire bir şekilde erimediği için bu ancak toprağa ongun geldi. Fakat barajlara olan etkisi ise maksut düzem da olmadı. 2020 yılında yaşanan kuraklıkla aynı kur da bire bir yağışsızlık yaşıyoruz. 2020 yılında alınan tedbirler yine alınması gerekebilir. Zira baraj seviyesine baktığımız ant, Çanakkale’nin su düzeyi yüzdelik 43’lerde buda kestirmece olarak 23 milyon metreküp akarsu geçmek. Atıkhisar barajı ayrımsız zamanda içme suyu ihtiyacımızı de karşılıyor. İçme suyu ihtiyacımızı karşıladığı amacıyla şuanda 23 milyon metreküp akarsu seviyesinden aşağılara düştüğü antlaşma tarımsal isteyerek akarsu kullanımına izin verilmiyor. Zira önce önceki insanın akarsu ihtiyacı muktezi, şayet bu düzey de bitmeme edecek olursa, Atikhisar barajı amacıyla söylüyorum, maatteessüf tarımsal alanda üretime müsaade verilmeyecek ve bazı tedbirlerde uyarlanmak zorunda kalınacak” dedi.

“Gâh ürünlerin üretim kısıtlamasına gidilmesi ihtimali faziletkâr”

Bayramiç ve Biga’daki barajlarında zirai maksatlı olduğunu da aktaran Komutan Telakki Ünver, şunları söyledi: “Bayramiç ve Biga’daki barajlar da çiftçinin dünyalık kazanmasını sağlayan zirai maksatlı barajlardır. Şuanda barajlarımız istenilen seviyelerde değil. Zirai alanda gâh tedbirler almamız gerektirecek. Bazı ürünlerde kısıtlamalara gidilebilir. Genişlik ilkin çeltik, darı gibi ayrımsız ürünlerin kısıtlamasına gidilme ihtimali faziletkâr. Tarımsal canlılık bizim için haddinden fazla şanlı, besin kocaman, tarım yapımız oylumlu, gıda krizi yaşamamak için tedbirler alacağız ama üretmeye birlikte mutlaka devam edeceğiz. Bu de bizim için yiyecek. Suyu israf etmeyelim. Suyumuzu çokça titiz şekilde kullanalım. Su bizim amacıyla çokça nazik bir değer. Sistem kullandığı suyun besin adına ve kişi yaşamı üzere kebir olduğunun bilincine varsın. Bölgemizde inşallah evire çevire ayrımsız yağmurlar alır ve zirai yerine bile su sıkıntısı çekmeyiz diye beklenti ediyorum.”

Share: