Çanakkale’de 6 kesintili göçmenin ölümüyle ilgilendiren 2 tutuklu sanığa istenen cezalar galiba oldu

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi açıklarında 24 Eylül 2022’birlikte Yunanistan’a yasa dışı yollarla geçmeye müteharrik grubun bulunduğu teknenin batması sonucu Afganistan uyruklu 4’ü bala 6 ağır aksak göçmenin ölümüyle ilişik 2’si mevkuf 4 sanık hakkında iddianame hazırlandı.

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığınca, kaçışı kombinasyon fail tutuklu sanıklar Cengizhan A. (30) ve Burçer Y. (31) ile tutuklanmadan sanıklar İsmail E. (51) ve tekneyi kullanan düzensiz göçmen Afganistan tabiiyetli Helal A.S. (24) hakkında başlatılan sormaca tamamlandı.

2. Bunaltıcı Ceza Mahkemesine sunularak akseptans edilen iddianamede, Cengizhan A. ve Burçer Y’nin “çocuğu kasten öldürme”, “isteyerek katil” ve “göçmen kaçakçılığı ika” suçlarından dörder nöbet ağırlaştırılmış müebbet, ikişer yol de müebbet mahbes cezasına çarptırılması istendi.

İddianamede ifadelerine meydan sunulan Burçer Y, “Andre” ünlü tekneyi ilkgüz ayında Cengizhan A’dan satın aldığını belirtti.

Teknenin anahtarının 23-24 Ilkgüz’dahi Cengizhan A’dahi bulunduğunu öne süren Burçer Y, şu ifadeleri kullandı:

“Teknenin muhacir kaçakçılığında kullanıldığını gözaltına alındığımda öğrendim. Henüz ilk muhacir kaçakçılığı suçundan tıpkısı sefer ifade vermiştim. O üstelik 3 sene önceydi. Dava halen devam ediyor diyerek biliyorum. Cengizhan A’nın muhacir kaçakçılığından davasının olup olmadığını birlikte bilmiyorum. Tekneyi aldığımızda karbüratör ve trim arızası vardı. Tekne fiber tekneydi. Krem ve kırmızı çizgilidir. Tekneyi en üst Kumbağlar Limanı’na bırakmıştım. Teknemin orada olduğunu biliyorum. 23-24 Ilkgüz tarihlerinde Cengizhan A’nın de aralarında bulunduğu birinin ismini bilmediğim 4 kişiyle Akliman tarafında kiralık tıpkı evde taraf yanaydık. Tığ biraz kez bu evde aynı araya geldik. Olay haset da bu evde benzeri aradaydık. Korluk yaktık, yedik içtik.”

Cengizhan A. ise 23-24 Eylül’de Ayvacık’a gelmediğini, o tarihlerde Çanakkale’deki evinde olduğunu sav etti.

Burçer Y’yi o tarihten tıpkısı kamer öncesine kadar tanıdığını nâkil Cengizhan A, “En Üst Ayvacık ilçesine 25 Eylül’birlikte geldim. Ailece Çanakkale’den çıkıp, Yer Sarsıntısı Evleri’ndeki çocukluk arkadaşımın evine geldik. Bir aktarılma kaldık. Pazartesi sabah erkenden dahi çıktık. Ayvacık’ta 6 göçmenin gark olayını üstelik alışveriş günü haberlerden öğrendim. Antrparantez pazarı pazartesiye bağlayan şeb da arazide 8 kişilik muhacir grubunu gördüm, bu hususta da jandarmaya ihbarda bulundum.” savunmasını yaptı.

“Palikarya periferi güvenliğini görünce ansız döndük”

İddianamedeki ifadesinde, batan teknede kendisi gibi sıkı dışına gitmeye müteharrik dışında halası ve kuzeninin da olduğunu müstakbel süren Helal A.S, denize açılmalarından sonraları yaklaşık 15 an kadar tekneyi Burçer Y’nin kullandığı iddiasında bulundu.

Burçer Y’nin tekneyi kendisinin kullanmasını istediğini aktaran Helal A.S, şöyle bitmeme etti:

“Bölge kullanmayı bilmediğimi söyledim. Bana bağırıp, ‘İster kullan lüzum istimal, boğulur gidersiniz’ diyerek kıymet verdi. Ayrımsız süre sonradan eksantrik bire bir mıntıka yanımıza geldi. Vakit Kaybetmeden dip rengini al kendisine hatırlıyorum. Burçer Y. yanı sıra kâin kişiyle, bizim tekneye bakarak elan acul olan bu tekneye geçti. Onların sair tekneye geçmesinin arkası sıra mecburen tekneyi kullanmaya çalıştım. Beceremediğim için mıntıka alabora oluyordu. Tekneyi saha kendisine kullanmayı başaramadım. Mıntıka kişi etrafında dönmeye başladı. Henüz sonraları Çanakkale’den komşum olan S.M.H, 15 dakika büyüklüğünde tekneyi kullandı. Çocuğu ağlayınca ‘Gel sen bu şekilde tut, ben dahi sana arkalama edeceğim’ dedi. Kapalı model teknenin dümeni benzeri süre tuttum. Denizde batmayan dayak şeklinde bir şey vardı. Onu geçtikten sonra Türk karaca sularından çıktığımız anladım.”

Helal A.S, Palikarya yağız sularına yaklaştıklarını, bu ülkenin kıran asayiş ekibini görünce kafasız döndükten 5 an sonradan teknenin su almaya başladığını ve motorun durduğunu aktardı.

Halasını ve kuzenini teknede su bulunmayan aynı alana taşıdığı bilgisini veren Helal A.S, şunları kaydetti:

“4 yaşındaki kuzenim dahi kucağımdaydı. Patadak teknemiz suya battı. Hepimiz suyun üzerinde kaldık. Cümle kişi canının derdine düştü. Yavru kucağımdayken halam üstelik benim kıyafetimden tutmuştu. İkisini taşıyamıyordum. Gözümün önünde halam boğuldu. Kuzenimi şişme lastiğe ulaştırdım. Şişme lastik bambaşka benzeri ailenindi. O ailenin yanına yüzüp arkalama istedim. Herkes birbirine arkalama ediyordu. Sonradan eşi ve çocuklarını kaybeden kadının ailesini gördüm. Onlar boğulurken haklı değildim. O aileden geride sadece eş ve bir koca yavru kaldı. Kadında benzeri şişme sargaç vardı. Karı onu kusurlu yerleştirmişti. O nedenle boğulacağını düşünüp yanına gittim. Kemerinden yakalayıp lastiği üst akıllıcasına çıkardım. Zira lastiği kavisli takmıştı. Elleri lastiğin içre aşağıya akilane duruyordu. Lastiği çıkartıp gene akıllıcasına şekilde kadına taktım. Üçümüz boğulacaktık. Kadının çocuğunu, ekipler gelip bizi kurtarana büyüklüğünde sağlıklı tutmayı başardım fakat sonraları hastanede öldüğünü duydum. Bu olayın mağduruyum ve uymazlık gördüm. Andıran akrabalarımı kaybettim. Takkadak ensiz dışına kaçmaya çalışan göçmen mağduruyum.”

Sanıkların yargılanmalarına ilerleyici günlerde Çanakkale 2. Okkalı Ukubet Mahkemesinde başlanacak.

Ayvacık’ın Babakale köyü açıklarında, 24 Eylül 2022’üstelik benzeri fiber teknenin battığı bilgisi üzerine Kenar Güvenlik Komutanlığı ekipleri gark tehlikesi nâkil 15 düzensiz göçmeni kurtarmıştı. Ekipler 4’ü bala 6 kişinin donmuş bedenine ulaşmıştı. Jandarmadaki işlemlerinin arkası sıra adliyeye irsal edilen şüphelilerden Burçer Y, İsmail E. ve Cengizhan A. çıkarıldıkları nöbetçi hazar ukubet hakimliğince tutuklanmış, Helal A.S. ise adli taharri şartıyla serbest bırakılmıştı. İsmail E. da elan bilahare tutuklanmadan yargılanmak amacıyla adli taharri neredeyse salıverilmişti.

Share: