Çanakkale’de 50 dakikalık yolu 5 dakikaya indirecek Assos ve Troya tünelleri açıldı

Çanakkale- İzmir kişmiri yolunun Ayvacık- Küçükkuyu arasındaki Kazdağları rampaları geçişinde yapımı tamamlanan Assos ve Troya tünelleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etken bağlantıyla katıldığı törenle açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açım konuşmasında,“Aslında bu heyecanı sizlerle alay malay yerinde sürmek arzusundaydık ancak ancak içi ve dar dışı programlarımızın yoğunluğu buna ahali vermedi. Tığ üstelik açılışı henüz da geciktirmeyelim diyerek etken bağlantıyla bu programı akdetmek istedik. Açılışını yapacağımız Ayvacık Küçükkuyu Yolu ile Troya ve Assos tünellerinin şehrimize ve ülkemize alımlı çalımlı olmasını diliyorum” dedi.

“AYVACIK-KÜÇÜKKUYU ARASINDAKİ MESAFEYİ 2,5 KİLOMETRE KISALTTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Uzunluğu 5,7 kilometreyi bulan tünelleriyle gelişigüzel toplamda 9,6 kilometrelik bu kat, Balıkesir ve İzmir’e ulaşımı sağlayan şimal-cenup aksının sunu yetişkin kısımlarından biridir. Böylece geçtiğimiz mart ayında hizmete açtığımız 1915 Çanakkale Köprüsü’yle bölgede hızlanan trafiğe cevap verecek, yatırım bedeli 4,6 milyar lira olan ayrımsız projeyi henüz şehrimize kazandırmış oluyoruz. Açtığımız tüneller yardımıyla Kazdağları’nın tabiatına sunu süfli bire bir uymazlık vermeden, Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki mesafeyi tahminî 2,5 kilometre kısalttık. Elan geçmiş 50 zaman süren yolculuğun 5 dakikaya inmesiyle hem zamandan hem yakıttan hem da emisyondan elde ettiğimiz vergi, yılda 133 milyon liraya tekabül ediyor.

“BÖLGEDE ARTIK MUKASSEM EL STANDARDINA SAHİP OLMAYAN ASIL GÜZARGAH NAMEVCUT”

Vatandaşlarımıza konforu mütezayit, güvenliği yükselen, süresi kısalan bir seyahatle sevdiklerine ulaşabilecekleri eserleri kazandırmayı sürdüreceğiz. Açılışını yaptığımız bu yolla gelişigüzel bölgede artık bölünmüş öğün standardına eş sifir asil güzergah bırakmadık. Tünellerin methal ve çıkışlarında yapılan kaplamaların ve rölyeflerin projeye ayrı benzeri güzellik kattığına inanıyorum. Çanakkale Savaşı’nın muhteşem sembollerini içeren bu çalışmalar, tünelleri kullanan vatandaşlarımıza zaferlerin coşkusunu da yaşatacaktır.”

50 DAKİKALIK ÖĞÜN 5 DAKİKAYA İNİYOR

1700 metre uzunluğundaki ‘Assos’ ile 4 bin 17 metre uzunluğunda olan ‘Troya’ tünelleri 50 an süren yolu 5 dakikaya düşürüyor. Tünellerin yapımı İzmir kişmiri yolunun Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki Kazdağları rampaları geçişinde gerçekleştirildi.

TURİZME VE LOJİSTİĞE ŞIŞMAN KATKI

Araç sahiplerine büyük zorlamasız sağlayacak olan tüneller, trafik akışının sağlıklı olmasını sağlayacak. Tünellerin açılması turizme ve bölgedeki lojistiğe şişman katkı sağlayacak. İki tünelin açılmasıyla karbon salınımının dahi almanak 3 bin 65 titrem azalması öngörülüyor.

Küçükkuyu Tünelleri, dünyanın sunma ince ılımlı açıklığa cemaat asılı köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ege’ye ve Akdeniz’e açılan kapısı olacak.

Share: