Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı (GSB) Yetersiz referans sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu içre mevcut Dar Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Ev referans sonuçlarının birinci fazda fırıldak oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini de analiz, tasrif ve aplikasyon namına üç anne başlıkta inceliyoruz”

Mikro başvuru süreçlerini ‘analiz, traksiyon ve uygulama’ adına 3 anne başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında mektepli künde işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret yerine parçalanmamış çalışmalarımızı fen odaklı bir şekilde tamamı ile benzeri sistem yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini üstelik analiz, plan ve aplikasyon kendisine üç temel başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Ana amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara iskân sürecini en kıvrak şekilde, yeryüzü artağan, aktif ayrımsız eş güdüm ile akdetmek. Öncelikle parçalanmamış başvuruların topu objektif tıpkısı şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını terennüm etmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun sayısal altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yeni terbiye tedrisat yılı için başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu aracılığıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Say ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ev ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital yerine konfirmasyon edilen altyapı ile analiz edildi. Başvurusu muteber muazzez öğrencilerimiz, gelir, sükse ve içtimai nitelik kriterleri ana alınarak dijital ortamda afaki tıpkı şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına yeryüzü andıran vekâlet yurdundan buyurmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, tertip aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplam ancak başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Yıllık bazda arz aşkın talebi almış olmamıza karşın tarihimizin yer yüksek konsept oranını gerçekleştirdik. Mutluluk adına birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yurt faaliyetlerinin dünyada eşi bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, ESIR yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzdelik 80’lik benzeri istikbal oranı ile hem dahi birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 mülk kâffesi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde bile ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tevessül etmek için 41 diyar merkezimizde birlik başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde cezbetmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hacısı hocası yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: