BÜYÜKELÇİ MAMMADOV: GENÇLER TOPRAKLARIMIZI 44 DÖNEM İÇERİSİNDE İŞGALDEN KURTARDI

AZERBAYCAN Ankara Büyükelçisi Rashad Mammadov, “Gepegencecik ayrıntılar, ermeni işgali altında olan Azerbaycan topraklarının yüzdelik 20’sinin seçkin karışını öz kanlarıyla suladılar. Bu canlar, bu canlı insanlar hayatı pahasına tığ topraklarımızı 44 periyot içerisinde işgalden kurtardı” dedi.

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği marifetiyle ‘Şehitlerini Yâd Günü’ nedeniyle CSO Tarihi Salon’da izlence düzenlendi. Planlı programa, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Rashad Mammadov, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Ülfet Grubu Başkanı ve YANLIŞSIZ Öğür Saylav Şamil Ayrım, Albay Erhan Altunok, şehit ve gazi yakınları ile haddinden fazla sayıda askeri personel katıldı. Gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Verimli tilaveti ile devam etti.

‘TOPRAKLARIMIZIN YÜZDE 20’Sİ İŞGAL EDİLMİŞTİ’

Açılış konuşmasında Azerbaycan halkı için 27 Eylül’ün öneminden bahseden Mammadov, Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan ettikten sonradan çokça tehlikeli durumlara düştüğünü söyledi. Mammadov, “Azerbaycan topraklarının yüzdelik 20’si obstrüksiyon edildi. 750 bin güç topraklarından göçerek başka yerlerde daim olmak mecburiyetinde kaldı. 2016 yılında Ermenistan ile savaşlar başladı. Çokça şehitler verdik. 4 günlük savaş gösterdi ki, Azerbaycan’dan yer iddiasında bulunan Ermenileri kaplamak kabil değil. Ant gösterdi kim, Ermeniler aldıkları toprakları kafasız yüklemek niyetinde değil. 1 milyon birey yaklaşık 30 sene göçmen statüsünde, kamplarda yurtlarda yaşamaya devam etti” dedi.

‘GENÇ İNSANLAR, HAYATLARI PAHASINA TOPRAKLARIMIZI İŞGALDEN KURTARDI’

15-16 yaşındaki çocukların Türk Savaş Okulu’nda eğitim aldığını ve şu anda komutanlık yapıp Azerbaycan ordusunu yönettiğinin altını çizen Mammadov, “Zinde Azerbaycan ordusu, ekonomisi kuruldu. Ermenilerin tahribatı sonucunda Azerbaycan Türklerinin yaşadığı köylere, kentlere saldırıların arttığı zamanlarda yeniden martir verdik. Cumhurbaşkanımız, ordumuzun en iri komutanı İlham Aliyev’in orduya verdiği emre bakarak topraklarımız işgalden kurtarılmaya başladı. Gencecik füru, Ermeni işgali altında olan Azerbaycan topraklarının yüzdelik 20’sinin seçkin karışını arı kanıyla yoğurup, her karışını münezzeh kanıyla suladılar. Bu canlar, bu zihayat insanlar hayatı pahasına biz topraklarımızı 44 dolaşma içerisinde işgalden kurtardı” ifadelerini kullandı.

‘300’DEN FAZLA KÖYÜMÜZ, KENTİMİZ BULUNMAYAN OLDU’

Mammadov, Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ bölgesinin yeniden mensur edildiğini belirterek, “300’den çok köyümüz, nazik şehirlerimiz, kentlerimiz yok oldu. İnsanların yaşadığı bölgelerde mevcut 67 camiden 65’i namevcut oldu. 3 tanesinde bile hayvanları saklıyorlardı. Hep müzelerimiz, tiyatrolarımız, abidelerimiz mahvedildi. Azerbaycan’ın mirası o bölgeden silindi ama biz yeniden bunları kurmaktayız. Altyapılar oluşturmaktayız, yollar yapmaktayız, çokbilmiş köyler ve kentler yapıyoruz ve yapacağız. Bir yıl geçmiş 20 Teşrinievvel 2020’bile Nahak Havaalanı açıldı. Azerbaycan, Dağlık Karabağ’da 3 milyardan aşkin konuşu değere erbap projeleri hayata geçirmektedir? değerlendirmesinde bulundu.

Program, küşat konuşmalarının peşi sıra gerçekleşen piyano ve yay dinletisi ile sona erdi.Share: