Bursa UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Ağı’na dahil oldu

Konuşma ve halk sanatları dalında UNESCO Üretken Şehirler Zıkkım üyesi olan Bursa, UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Ağı’na dahi karışma edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, başta tarihi ve kültürel mirası tevessül etmek amacıyla tekmil değerleriyle Bursa’yı acun vitrinine çıkaran Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına tıpkısı yenisini elan ekledi.

2014 yılında Hanlar Bölgesi, Şehriyâr Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren kent, güzeşte sene birlikte çini ve Bursa ipeğinin ön planda olduğu “konuşma ve halk sanatları” dalında UNESCO Doğurucu Şehirler Zehir’na dahil olmuştu.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında özellikle arsıulusal örgütlenmeler içinde vadi düzlük Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucunda Bursa demincek üstelik UNESCO Öğrenen Şehirler Global Ağı’na (GNLC) üye oldu. 2013 yılında oluşturulan, örgen şehirler beyninde ikili öğrenmeyi ve diyaloğu geliştirip, acun şehirlerindeki sahn boyu öğrenme uygulamalarını destekleyen Öğrenen Şehirler Toptan Ağı’na akıbet genişlemede Bursa ile Sakarya ve Yozgat bile karışma edildi.

Üye sayısı 217’den 294’e yükselen ağda, Türkiye’den ayrıca Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir meydan alıyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde mevcut UNESCO Sahn Boyu Öğrenme Enstitüsü marifetiyle yürütülen Öğrenen Şehirler Toptan Zehir programına dahil olan Bursa, sair şehirlerle bilgelik paylaşımında bulunabilecek, uzmanlar ve profesyonellerden oluşan ağla iletişim süresince olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, turizm hedefleri doğrultusunda kentin değerlerini dünya vitrinine çıkarmanın derdi ve heyecanı içre olduklarını belirtti.

Şehrin tanıtımı için uluslararası organizasyonlarda meydan almaya gayret ettiklerini anlatan Denizköpüğü, “2014 yılında Hanlar Bölgesi, Odalık Külliyeleri ve Cumalıkızık ile başlayan UNESCO yolculuğumuza geçtiğimiz yıl Doğurucu Şehirler Zıkkım üyeliğini ekledik. Akıbet olarak yaptığımız çalışmalarla dahi UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Zehir’na dahil olduk. Bu sayede birliğe üye 294 şehirle öğrenme ve diyalog merkezli ilgiler kurularak, avlu boyu öğrenme uygulamalarını geliştireceğiz. Bursa’mızın, UNESCO Öğrenen Şehirler Global Ağı üyelik sürecinde mesai veren, katkıda kâin herkese teşekkürname ediyor, üyeliğimizin hayırlara vasıta olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz de Eskişehir Taşı’a gönderdiği mektupta, Bursa’nın üyeliğini kutlama etti.

Share: