Burdur’da 139 projeye cari fiyatlarla 103 milyon lira destek sağlandı

Burdur’de mütekellim Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “Bugüne kadar Burdur’de 139 projeye akan fiyatlarla 103 milyon lira, 7 SOGEP projesine tahminî 11 milyon lira bindi sağladık” dedi.

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Burdur’da İl Hususi İdaresi’ndeki Sosyal Gelişmeyi Tutma Programı (SOGEP) Projeleri İmza ve Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri Teyit Töreni’ne katıldı. Bakan Varank ve beraberindekiler sanayici ve işadamları ile güruh yaptı.

Burdur’un devlet ekonomisine değerler kattığını tamlayan Varank, “2021 yılındaki 291 milyon dolarlık ihracatı ile 2020 yılına bakarak yüzde 36’lık tıpkı artış kaydetti. Burdur’un sonsuz gelişiyor olması tabii bizi kıvançlı ediyor. Bu manada tığ de şehrimize seçkin antlaşma arkalamak üzere elimizden gelen gayreti göstermeye bitmeme ediyoruz. Burdur’daki 3 OSB’birlikte 4 bine yakın vatandaşımız şu anda istihdam ediliyor. Sonuç dönemde Burdur ikinci OSB ile şehrimize şanlı firmalar envestisman yapmaya başladılar. Serencam 2 yıldaki taleplerle şu anda Burdur’daki OSB’lerimizde tek gereksiz parsel kalmadı. Bu noktada Burdur 2’nci OSB ve Köşe 2’nci Organize Uran Bölgesinin genişlemesi ile ilişik taleplerin farkındayız bunları da yer kısa sürede namına ifade etmek amacıyla yereldeki paydaşlarımız ile çalışmaya bitmeme ediyoruz. Bakınız tescilli coğrafi meni sayısı 2022 yılında hoppadak 50’li rakamlardaydı, şu anda bu kopya bin 186’ya ulaştı. Burdur’da bu artışa katkı sağlayıcı illerimizden tıpkısı tanesidir. Son iki yılda Burdur’umuzun Karamanlı cevizi, Karamanlı kişnişi, Dirmil sipsisi, Karamanlı rezenesi, Bucak salebi ve Tefenni rezenesi olmak üzere 6 sayı coğrafi işareti tescil edildi” dedi. – BURDUR

Share: