Bu çocukların azmi ölçüm topluyor

Düzce’bile otobüs duraklarında soğuk içecek satan ortaokul öğrencileri, elde ettikleri gelirle çıkmaz hayvanlarına abla alıyor.

Düzce’dahi faal 3 ortaokul öğrencisi, sıcak havalarda antipatik içecekler satmaya başladı. Limonata, kivi ve ahududu suyu işleyen öğrenciler, durakta satış yapıyor. Vatandaşların kısık namına bulunduğu bölgelerde tezgah açan çocuklar, elde ettikleri gelirin yarısını sokak hayvanları için harcıyor.

“Satışlarımız iyice gidiyor”

İlk adına limonata satışı ile başladıklarını söyleyen Meryem Batur (11), “Limonun suyunu sıktık, sonra süzgeçten geçirip içine şeker attık. Bunları büyük pet şişelere koyduk. Sonradan kazandığımız paralarla sürahiler aldık. Satışlarımız sunturlu gidiyor. Ben kazandığımız paranın bana mütezayit kısmını kumbarama atıyorum. Farklı yarısını ise birleştirip sokak hayvanları üzere mama ve yemleme alıyoruz. Biz kazandığımız paranın yarısını meslek masraflarımız üzere biriktiriyoruz, diğer yarısı ile de sokak hayvanlarına arkalama ediyoruz” dedi.

“Yarısı ekol, yarısı sokak hayvanları amacıyla”

Melih Arslan (11) ise “Kazandığımız paranın yarısını okul masraflarımız üzere biriktiriyoruz. Sair yarısı ile birlikte çıkmaz hayvanlarına ağızotu alarak müzaheret yapıyoruz. Çıkmaz hayvanları amacıyla salam, benzin, elimize çokça mal geçince ise abla alıyoruz. Kedilere ve köpeklere yaş mama alıp onları besliyoruz. Sürekli ayrımsız mamaları alamıyoruz. Kazandığımız paraya göre kedi ve köpeklerin yiyebileceği ne varsa onları alıyoruz” şeklinde konuştu. – DÜZCEShare: