“Betik okuyarak can kuşu sağlığınızı iyileştirebilirsiniz”

Medicana Çamlıca Hastanesi’nden Ehlivukuf Klinik Ruh Bilimci Kübra Bozkurt, Bibliyoterapi’nin öneminin 20’nci yüzyılın başlarında batıda fark edildiğini, hastaların ruh sağlığını düzeltmek ve iç görü vermek üzere psikiyatrik hastanelere kütüphaneler kurulduğunu belirterek “Bibliyoterapi lafız anlamıyla, mektup okuma yoluyla ruh sağlığını iyileştirme anlamına gelmektedir. Tedavi sürecinde hastanın şahsi sorunlarıyla eşleşen benzeri öyküye ehil eseri, psikolog hastasına ev okuması olarak vazife verir. Ahir seansta üstelik hastanın kitapta fark ettikleri, karakterin kelle ika yöntemleri tartışılır. Bu sayede rahatsız bu sorunları diri geçmiş ve tek eş olmadığını ve ayrımlı çözüm yolları olduğunu keşfeder” dedi.

Fiziksel sağlık kadar can kuşu sağlığının da önemine değinen Bozkurt, “Ruhsal sorunlarımızla yüzleşmek ve bir hal giysi hem fiziki hem can kuşu sağlığımız açısından muhteşem. İhtiyacımız olduğunda ruh bilimci ve psikiyatrdan arkalama almak süreci hızlandırsa birlikte, kendine arkalama kitapları, ruh bilimi temalı kitaplar ve filmler üstelik çöz görümüzü arttırmaya yarar sağlıyor. Tek farkındalığı olmadan hareketli amma ayrımsız verimsiz döngüden çıkamadığını düşünen tıpkısı can, izlediği bir filmle ortak örüntüyü ayırt edebilir ve yardıma ihtiyacı olduğunu anlayabilir” diyerek konuştu.

Kendine arkalama kitapları, belirtileri belli belirsiz şiddette olan bireylere az çok kâr sağladığını tamlayan Bozkurt, “Kitaplarda anlatılan teknikler bir nice insanın anlayıp uygulayabileceği şekilde mahdut anlatılmıştır. Buradaki kebir dideban, bu kitapların adım adım, sindire sindire, anlatılan teknikleri uygulayarak okunması gerektiğidir. Kendine müzaheret kitapları ile alakadar aynı diğer mefret yasakçı ise ferdî gelişim kitaplarından değişik olmalarıdır. 10 adımda mutluluk, 15 adımda ensesi kalın olmanın yolu kadar bilimsel tabanı sıfır başvuru kitapları gerçekçi unsurlar sunmaz. Kendine müzaheret kitapları ruhiyat, psikiyatri, sinir bilimi, sinirbilim ve bağlantılı birçok haber dalını birleştirerek, ruhsal sorunları değişik açılardan ele alır. Sunduğu analizör yıllar süren araştırmaların tıpkı sonucudur. Kişinin bireysel bire bir sorunu olmasa dahi yakınlarına artık yardım edebilmek için aynı psikiyatrik halel üzerine tafsilatlı bilgiye sahip olmak isteyebilir. Çocuğuna şizofreni tanısı konan tıpkısı ebeveynin hissettiği zavallılık, şizofreni üzerine kitaplar okuduğu, filmler izlediği ve şizofreni destek gruplarına katıldığı devir azalabiliyor bu sayede. Çocuklarının psikiyatrik durumu üzerine amiyane çaplı verdiğimiz psikoeğitimi, başvuru ettiğimiz kitaplar ve filmler ile desteklemiş oluyoruz. Henüz fazla bilgiye erbap olan ebeveynler ne yapacakları üstüne elan sakin ve sağduyulu davranabiliyorlar. Bir Tane başına sorunlarını çözememiş ve sağaltım sürecine başlamış hastalarımıza üstelik fayda sağlıyor bu yayınlar. Farkındalığı yükseltmek yerine ince seanslar sürmek namına, hastalarımıza verdiğimiz eş ödevleri-okuma tahsis etmek ve muhteva izlemek- zamandan artırım etmemizi sağlıyor. Hele bağırsak nezaret üstüne pürüz dinamik evet bile bitmeme ettirdiği davranışın özlük kişisel gelişimine kuşkusuz kötülük verdiğini fark etmeyen hastalar için bu kaynaklar tedavi sürecini hızlandırıyor” ifadelerini kullandı.

BİR TEDAVİ YÖNTEMİ ADINA EDEBİYAT

Bu anlamda ‘Bibliyoterapi’nin önemi 20.yüzyılın başlarında batıda fark edilmiş olduğunu anlatan Bozkurt, “Hastaların ruh sağlığını iyileştirmek ve iç nezaret kazandırmak amacıyla psikiyatrik hastanelere kütüphaneler kurulmuştur. Bibliyoterapi söz anlamıyla, kitap okuma eliyle can kuşu sağlığını iyileştirme anlamına gelmektedir. Tedavi sürecinde hastanın kişisel sorunlarıyla eşleşen aynı öyküye erbap eseri, psikolog hastasına ocak okuması yerine vecibe verir. Ahir seansta bile hastanın kitapta fark ettikleri, karakterin başlangıç etme yöntemleri tartışılır. Bu sayede parasız bu sorunları etkili önceki ve biricik adam olmadığını ve farklı hal yolları olduğunu keşfeder. Hastalarımıza kaynak ettiğimiz muhtelif filmler ve içeriği varlıklı videolar üstelik sağaltım sürecine katkı sağlar. Mektup önerisi gibi filmi de karı ödevi kendisine veririz ve aynı sonraki projeksiyon değerlendirmesini yaparız. Değişik psikiyatrik bozuklukların bahis alındığı filmleri, spesifik kendisine, hastalarımızın şikayetleri üstüne tavsiye mektubu edebiliyoruz. Ebeveynlik tutumları üzerine, çocuklarına şüphesiz yaklaşmaları gerektiğini öğretebilmek adına, ebeveynlere vecibe verebiliyoruz” dedi.

KİTAP OKUMANIN RUH SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Pusula okumanın ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkileriyle alakalı bir nice araştırı yapıldığını,  betik fehmetmek, vasıta olsun veya olmasın, kişinin ruhsal sorunlarıyla, kaygısıyla daha dolgunca baş etmesine, bakış açısının değişmesine, empati becerisinin artmasına kâr sağladığını rapor eden Uzm. Klinik Ruhiyatçı Kübra Bozkurt, fizyolojik açıdan bedensel duyumlarda sakinleştirici etkisi olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Stresin etkisiyle hızlanmış his atışları normale döner sermaye, dalgı kaliteniz artar, kendinizi daha dingin hissedersiniz. Bu nedenle de ihtiyacınıza müteveccih akıllıca kitabı kesmek önemlidir. Ilgi edilmesi gereken birkaç nokta var. Popülist kültürün etkisiyle, bilgelik temeli kuvvetli sıfır anlatı-ferdî iş tarzı yazılan kitaplara ilgi edilmesi gerekiyor. Bu kitaplar araştırılmadan alınıp okunulduğunda hastalarımızda gerilemeye illet olabiliyor. Görüngü, ‘ben hastalık yapamıyorum’ şeklinde kendini suçlamalara dönebiliyor. Bir şekilde psikiyatrik vakaların diziye çevrilmesi, bire bir sorunu zinde bireylerde farkındalığı sağlarken, farklı eş üyesinin dahi suçlayıcı konuşmasına neden olabiliyor. Pusula fehmetmek, film tutulmak, tiyatroya gezmek ruh sağlığımızı yüklenmek hesabına yaptığımız aktiviteler değil elden, tıpkı zamanda tedavinin ayrımsız parçası olarak kullanılıyor. Narsist şahsiyet bozukluğu karşı tıpkı oyun eseri izlemek, depresyonuyla mebde etmeye müteharrik ayrımsız kadının hikayesini görmek, şizofreni hastasının iyileştirme süreciyle ilgili tıpkısı film izlemek bize bakir göz açıları, yeni esas ika yöntemleri sunar. İhtiyacınız olan yayınları tetik bölmek, gücük bir yöre araştırma düzenlemek yahut psikoloğunuzla bu konuyu tartışmak akla yatkın kaynağa ulaşmanızı sağlayacaktır.”

Share: