Belediyeden çiftçiye mazot ve fidan desteği

Belediyeden çiftçiye motorin ve direk desteği

Alaşehir Belediyesi ilçedeki üreticilere 30’ar litre motorin ve 10’ar skor üzüm bağı direği dağıttı

MANİSA – Manisa’nın Alaşehir ilçesindeki üreticilerin yüzü belediyenin 30’ar litre mazot ve 10’ar adet üzüm büyü direği desteği ile güldü. Üreticiler ellerindeki bidon ve tenekelerle caba süt, traktör ve hafif ticari araçlarıyla üstelik direk alabilmek üzere sıraya girdiler.

Alaşehir Belediyesi mecliste düşünce birliği ile aldığı kararla, Alaşehir’bile 5 dönüm ve altında bağ sahibi olan çiftçilere 30’ar litre mazot ve 10’ar sayı beton ilişki direği üleştirme kararı aldı. Karar doğrultusunda başvuruda bulunan 161 çiftçiye süt, 147 çiftçiye birlikte beton ilişki direği dağıtımı yapıldı.

Alaşehir çarkıt garajda yapılan dağıtıma mevrut çiftçiler plastik bidon ve tenekelerle, adeta su kuyruğu gibi motorin kuyruğu, traktör ve kıtipiyoz ticari araçlarla da beton amut kuyruğu oluşturdu. Alaşehir Belediye Reisi Ahmet Öküzcüoğlu ve misafirleri olan Ankara Eskimemiş Mahalle Belediyesi ve İç Rum Belediyeler Birliği Başkanı olan Fethi Yaşar, İç Anadolu Belediyeler Birliği Umumi Sekreteri Sıhhatli Çoruk ve Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Alay ile alay malay törene katıldı. Fethi Yaşar yoluyla önce mazot dağıtımı yapılan programda Alaşehir Belediye Reisi Ahmet Öküzcüoğlu, mazot ve dikme dağıtımlarını yaptıktan sonradan, “Alaşehir çiftçi memleketi. Biz topraklara tıpkı ekeriz, üç alırız, bununla üstelik çocuklarımızı evlendiririz, sünnet yaparız, geçimimizi sağlarız. Bizim hedefimiz çiftçiyi keyiflendirmek, kırsaldan kalkınmayı yapmak. Bunun üzere çiftçimize ÇKS’i 5 dönümün altında olan, çiftçimize motorin ve bağlarda geçer not beton amut desteği veriyoruz. Amacımız onlara benzeri nebzede olsa duygusal suyu verebilmek. Onları yaşatmak bizim için eke, daima desteklerimizi verdik ve vermeye dahi bitmeme edeceğiz. Bu desteklere, sedir üyelerimizle bu arada görüş birliği ile karar verdik. Amacımız ekilmedik bire bir karış toprağımız kalmasın istiyoruz. Meclisimizden geçen bu karardan kıran eksiksiz sedir üyelerime teşekkür ediyorum.” dedi.

Törene mihman namına katılan ve önce motorin dağıtımını eden Ankara Yıpranmamış Mahalle Şehremini Fethi Yaşar, “Alaşehir uray başkanımızı ziyarete geldik. Zaman çiftçilerimize aynı destek projesinde de onlarla beraberiz. Türkiye tarıma da, hayvancılığa birlikte önem vermek zorunda. Adamakıllı benzeri coğrafyamız var, değme şeyin yetişebildiği dünyanın ender ülkelerinden birisiyiz. Ama ne yazık ki çiftçimiz, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın bütünü, Türkiye’nin her tarafında ürettiğinin hakkını alamamasından dolayı tarımı, hayvancılığı metrukiyet ediyorlar. Ama biz üretmeye mecburuz. 90’lı yıllarda o günün başbakanı, reisicumhur kürsüye çıktıklarında dünyada her şeyin yetişebildiği, kendine yeten benzeri mutluluk olarak, ithal bir iz almayan tıpkısı mevki yerine tanıtırlardı. Tarıma dünyanın bilcümle ülkeleri sakil bindi veriyor, tığ bile korkulu bindi isnat etmek zorundayız. Çünkü dünyanın yeryüzü iri silahı bu iklim değişikliğinden hava birlikte ferda ekincilik olacak. Yani gıda ürünlerinin yetmediği ayrımsız dünyada yaşayacağız, hepimiz onun için sunturlu toprakları bundan sonra giysi, dünyaya bundan sonra ihraç ölçü eğleşme getirmeliyiz. Şehremaneti başkanlarımız üstelik tarımın güçlü olduğu toprak ve ilçelerde küçük ve ölçülü boy işletmecilere balaban bindi veriyorlar. Bu da bu ülkeye yapılabilecek bildirme kocaman hayırdır, diye düşünüyorum. Ben çiftçilerimize üretimden vazgeçmeyin diyorum” diyerek konuştu.

Mazot ve fidan desteği düzlük çiftçilerden Ayşe Çimen, “Bize dikme, süt yardımı yapıyorlar. Tanrı bundan sonra versin. Belediye Reisi Ahmet Öküzcüoğlu’na teşekkür ederiz” dedi.

Işıklar Mahallesi’nde oturan Yusuf Kumarhane, “Başkanımız Ahmet Öküzcüoğlu bizlere rekiz ve mazot dağıtıyor. Başkanımızdan Allah razı olsun, teşekkürname ederiz” diye niteleyerek konuşurken, tıpkı başka müstahsil Olcay Fatih Topuz, “Belenyaka Mahallesi’nde bağım var. Alaşehir belediye reisi Ahmet Öküzcüoğlu’na ve yardımcılarına yaptıkları katkıdan kontekst teşekkürname ederiz. Belediyemizin böyle bire bir mesai yaptığı amacıyla teşekkür ederiz. Çiftçilerimiz üzümlerden dünya zaten kıygın durumda. Kiminin üzümü gitmedi, kiminin üzümü TMO’dan geriye döndü, kiminin üzümü beğenilmedi. Çiftçilerimize iyice bir yardım oldu, Allah razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Share: