Belçika Adalet Bakanı, Müslümanları desise fail kurulun tanınırlığını koymak istiyor

Belçika Doğruluk Bakanı Vincent Van Quickenborne, Belçika’bile Mütedeyyin toplumu piyes eden İslam Katakulli Kurulunun resmi tanınırlığını kaldıracağını söyledi. Belçika İslam Temaşa Müesses ise bakanın bu açıklamasına tepki gösterdi.

Doğruluk Bakanı Van Quickenborne, kurulun işlerine elan evvel gayrikanuni şekilde karıştığı gerekçesiyle murafaa tarafından nahak yere bulunmasının ardından bu misil İslam Oyun Kurulunun resmi tanınırlığını kaldıracağını tabir etti.

Belçika amme eser kuruluşunun radyosuna mütekellim Van Quickenborne, bu amaçla mukteza kanuni prosedürü başlattığını belirtti.

Belçika İslam Düzen Kurulu ise Adalet Bakanının bu girişimine aksülamel gösterdi.

Kurul Başkanı Mehmet Yüksek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türe Bakanı Van Quickenborne’un 2020’da göreve geldiğinden beri kurulla uğraştığını dile getirdi. Yüksek, bakanın duyum birimlerinin raporlarını basına sızdırıp manipüle ederek istihbarat çıkarttığını, kurulun aynı başkan yardımcısını ajanlıkla suçlayarak istifaya zorladığını söyledi.

Yüksek, “çağdaş İslam’ı piyes etmiyor” iddiasıyla kurula subjektif suçlamalar getirildiğini, Belçika’birlikte diyanet ve fehamet işleri ayrı olduğu için bakanın böyle tıpkı değerlendirmesinin benzer olamayacağını, dini kurumların özerkliği bulunduğunu anlatım etti.

Kendilerinin da kurumu yenilemek hesabına çalışmalara başladığını kaydeden Faik, Hak Bakanlığının, kadınların ve uzmanların seçilmesinin garanti edilmesi, etnisite ayrımının ortadan kaldırılması ve yenilemeye katılacak camilerin aidat ödememesi amacıyla talepte bulunduğunu bildirdi.

Yüksek, yıl başından beri Belçika hükümetinden bütçe alamadıkları üzere zat finansmanlarını mizan namına ödenti konusuna cebin çıktıklarını ancak sonunda mukabele verileceğinin belirtilmesi üstüne anlaştıklarını belirtti.

“Bindi alacağı üstüne şüphelerim var”

Fasıla ayında seçime müracaat etmek amacıyla çalışmalar yaptıkları sırada Van Quickenborne’un “Ego tahsisat vermiyorum.” dediğini kaydeden Üstün, kendilerinin finansman amacıyla cami kuruluşlarıyla görüştüğünü söyledi ve şöyle bitmeme etti:

“Hep bunlar üstüne nazır bize evvel akşam ezanı mektup gönderdi. ‘Elimde tanınırlığınızı ortadan kaldıracak oldukça gereç var. Ferda bu konuda güruh istiyorum.’ dedi. Sabahleyin ise radyoda mektubun bilakis tanınırlığı geri çektiğini söylemiş. Bunu kafasız fethetmek tek başına benzeri husus anlatım etmiyor. Yerine bire bir madde koymanız gerekir. Neticede İslam Külah Yerleşmiş şöhretli ayrımsız gurur ve camilerin tanınması, İslam öğretmenlerinin tayini, cezaevlerindeki rehberlik tayinleri gibi bir nice dosya yürütüyor. Bunları kim yapacak? Bakanın bire bir muhatabı olması gerekir. Bunun hesabına ne koyacaklarını bildirmedi.”

Yüksek, anlaşılmaz tıpkı durumda olduklarını, “Tanınırlığı resmen tahammül diye tıpkı genişlik yok. Bunun üzere bakanın bir kararname çıkarması lazım. Iri ihtimalle bunu erte Bakanlar Kuruluna sunacak ama oradan bindi alacağı konusunda şüphelerim var.” dedi.

Belçika’üstelik bugüne büyüklüğünde tek bakandan bu çeşit çizgi görmediklerini nâkil Üstün, “Bu nazır bizi şaşırtıyor.” diye konuştu.

Belçika mahkemesi Hak Bakanını nahak yere bulmuştu

Kurulun başbuğ yardımcılarından birinin istifaya zorlandığı gerekçesiyle açtığı davada mahkeme geçen hafta Adalet Bakanı Van Quickenborne’u haksız bulmuştu.

Mahkeme, ajanlık suçlamasını reddetmiş, Van Quickenborne’un tıpkısı dini kurumun iç işlerine engelleme ettiği yönünde değişmeyen vermişti.

Belçika İslam Hile Kurulu dahi Uluslararası Af Örgütü, ara sıra Mürekkep Uluslar (BM) ve Avrupa Birliği (DENIZ) kurumları kabilinden makamlara şikayette bulunmuş, Belçika Türe Bakanının ilmek işlerine müdahil olduğunu ve Belçika Anayasası’na hilaf davrandığını bildirmişti.

Share: