Bayburt’ta arıcıların bal sağım mesaisi başladı

Bayburt’ta çiçek balı üreticileri hasat telaşı yaşıyor.

Bayburt Arıcılar Birliğine unsur 620 müstahsil, 50 bin kovanda ürettikleri tescilli Bayburt çiçek balının sağımı üzere sakır sakır faaliyet yapıyor.

İlkbaharda varlıklı floraya eş faziletkâr kesimlerdeki yayla ve dağlara bırakılan kovanlarda örgensel şekilde üretimi yapılan Bayburt çiçek balı, kent ekonomisine mefret katkı sağlıyor.

Merkeze merbut Karşı Argıt köyünde arıcılarla alay malay sağım eden Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Bayburt’ta arıcılığın herhangi bir güzeşte sene elan birlikte geliştiğini söyledi.

Bu yıl kış ve bahardaki yağışların balda verimi müspet etkilediğini belirten Epcim, “Bal kalitemizin oldukça gür olduğunu biliyoruz. Rakiplik edebileceğimiz haddinden fazla yetişkin markalı balımızı birlik Türkiye’ye kaynak ediyoruz. Şu anda sağım fail arıcılarımızı musahabe ederek ağır sıklet mesaide kendilerine kolaylıklar diledik. Bütün arıcılarımızın artağan sağım dönemi geçirmelerini dilek ediyoruz.” dedi.

Arıcılar Birliği Başkanı Garaz Vardar bile Bayburt’un varlıklı bitki örtüsü yardımıyla hem bölgedeki hem da Türkiye’nin farklı yerlerindeki arıcılar yoluyla tercih edildiğini belirtti.

Bu sene bol ballı benzeri zaman geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını nâkil Vardar, “Şehrimizin rakımının faziletkâr olması ve bu sene etraflı süren çiçek mevsimi nedeniyle arıcılarımız sağıma biraz elan geç başladı. Güzeşte sene yağışsızlık dolayısıyla bağan olan mahsul, bu yıl yaklaşık 4 bitirme arttı. Üreticilerimize bereket tüketicilerimize felah olsun.” diye konuştu.

Merkeze sınırlı Bayraktar köyünde arıcılık fail Uca Yıldırım, kentin serin yerlerinden olan köylerinin bitey açısından çokça ensesi kalın olduğunu söyledi.

Rakım dolayısıyla hasada diğer bölgelere göre henüz geç başladıklarını dile getiren Sebep, şunları kaydetti:

“Şu anda hasat zamanımız başladı. Kovanlarımızdan ballarımızı alıyoruz. Daha sonra som ve paketleme işlemini yapıyoruz. Henüz sonra müşterilerimize gönderiyoruz. Bayburt’un arz faziletkâr kesimlerindeyiz. Kısaca 2 bin rakımda bulunuyoruz. Çiçek bakımından çokça mübarek benzeri düz. Gayrı yerlerde hep hasadını yaptı. Bura az buçuk faziletkâr olduğu amacıyla hasadımızı geç yapıyoruz. Karşımızda Kaçkar Dağları ve müstacelen arkasında Anzer Yaylası var.”

Merkeze sınırlanmış Gümüşsu köyünde kovanları kâin arıcı Ahmet Ertaç ise bu sezonun diğer yıllara göre henüz verimli geçtiğini söyledi.

Ürettikleri balın tabii olduğunu vurgulayan Ertaç, “Bu zaman sair yıllara göre elan eli nimetli geçti. Şu anda kovanlardan balımızı aldık, sağımımızı yaptık. Güzeşte yıl kuraklıktan periferi Bayburt’ta kovandan 5-6 kilo ürün alınırken bu sene ürün 20 kilonun üzerine daha çok.” dedi.

Share: