Bayburt’ta 30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncu sene dönümü kutlandı

Bayburt’ta 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100. sene dönümü zımnında törenler düzenlendi.

Saray Bahçesinde gerçekleştirilen kutlamalar, Atatürk büstüne çelenklerin sunulmasıyla başladı. Burada Vali Cüneyt Epcim, Garnizon Komutanı Futbolcu Miralay Zekeriya Tosun ile Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci tarafından çelenk sunuldu.

Çelenk töreni sonrasında Mustafa Kemal Atatürk, Türk büyükleri ve şehitler hesabına istinkâf etmek duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdürülen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik kartı mesajı okundu.

Nazik Galibiyet’in 100’üncu sene dönümüne ulaşmanın bahtiyarlığı içerisinde olduğunu paylaşan Cumhur Reisi Erdoğan’ın mesajında, “Bugün, Iri Zafer’in 100’üncü sene dönümüne ulaşmanın gerçek gururunu yaşıyoruz. Milletimizin, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimizin ve dünyanın dört bir birlikte hayatlarını idame ettiren kül vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlama ediyorum. Kortej sevincimizi paylaşan tamlık dostlarımıza şahsım, ülkem ve milletim hesabına teşekkürname ediyorum.

Tarihi önemli zaferlerle mahmul milletimiz, her makule meskenet ve imkansızlığa karşın yürüttüğü halas mücadelesini, 30 Ağustos 1922’de kesme ve tartışmasız bir zaferle neticelendirmiştir. Balaban Galebe’le gelişigüzel bugün üzerinde özgürce yaşadığımız toprakların ebedi ve ezeli vatanımız olduğu bir öğün henüz tescil edilmiştir.

30 Ağustos, lento ve hürriyet ortada tıpkısı tercihe zorlandığında Türk Milleti’nin neleri başarabileceğinin, nelerden vazgeçebileceğinin bildirme berrak ispatı olmuştur. Milletimiz, antagonist boyunduruğu altında ayrımsız zaman de kalmaktansa, ölümü öldüren tıpkısı cesurca şehadete yürümüş, istiklal ve istikbaline ehil çıkmıştır.

Son namına 15 Orak Ayı gecesi yaşananlar, Büyük Taarruz’a esin veren sarsılmaz iradenin kalplerde halen etkin olduğunu yine göstermiştir. Türkiye, mazisinden aldığı güçle, ziyalı ve gönençli geleceğini inşa ika uğrunda sakıncasız adımlarla ilerlemektedir. Bilcümle insanlığı etraflıca sarsan korona virüs salgınını başarıyla başöğretmen ülkemiz, küresel hesaplı krizi da fırsata çeviren adımlar atmaktadır. Mütezayit istihsal kapasitesi, değme kamer rekorlar kıyamet ihracatı, defans sanayiinde hayata geçirdiği projeleri ve lehçe sorunların çözümünde üstlendiği sorumluluklarla Türkiye, yenidünya sisteminde türe ettiği yeri almaktadır. Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını kutlayacağımız 2023, inşallah büyük ve cıvıl cıvıl Türkiye’nin inşasını müjdelediğimiz yıpranmamış tıpkısı milat olacaktır. Bu düşüncelerle Cumhuriyetimizin banisi, Iri Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Eksiksizlik’i ve cebe arkadaşlarını minnetle elgin ediyorum. Vatanımız için benzeri gül bahçesine girercesine toprağa düşen aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükranla anıyorum. Şehitlerimizin ruhu keyifli, mekanları behişt olsun. 30 Ağustos Utku Bayramımız hümayun olsun” ifadelerine yer verdi.

Tören halk oyunları ekibinin ahali oyunları gösterileri ve öğrencilerin şiirlerini okumalarıyla sona erdi.

Törene amme kurumlarının amirleri, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, siyasal parti yöneticileri ve vatandaşlar katıldı. – BAYBURT

Share: