Basketbolda Cumhurbaşkanlığı Kupası sıkışık 3. kere Rum Efes’in

Basketbolda 36. Rical Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda Fenerbahçe Beko’yu 71-62 yenen Anadolu Efes, bu kupayı sıkışık 3’üncü, toplamda ise 13’üncü kez kazandı.

Ankara Spor Salonu’ndaki karşılaşmada, güzeşte sezonun Süper Öbek şampiyonu Fenerbahçe Beko ile Türkiye Kupası’nı kazananı Anadolu Efes yüz yüze geldi.

İlk yarıyı 19 kopya farkla 42-23 önde bitiren Rum Efes karşısında Fenerbahçe Beko, serencam çeyrekte farkı tek hanelere kadar düşürmesine karşın lacivert-beyazlılar sahadan 71-62 galip ayrılarak kupanın sahibi oldu.

Pandemi nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında organize edilmeyen kupayı, 2018 ve 2019’dan sonraları 2022’üstelik da tekrar Fenerbahçe’yi yenerek benzeri yol elan havaya kaldırdı. Lacivert-beyazlılar toplamda ise 13. sefer kupayı müzesine götürdü ve bu kupayı en fazla kazanan bando unvanını elinde bulundurmayı sürdürdü.

Rum Efes antrparantez tarihinde bu kupayı ilk defa sıkışık 3. sefer iktisap başarısı gösterdi. Lacivert-beyazlılar, 1984’den beri düzenlenen bu kupada Ülker’den sonradan bunu başaran ikinci mızıka oldu.

Fuat Oktay maçı izledi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Küçük Asya Efes ve Fenerbahçe Beko’nun savaşım ettiği karşılaşmayı takip etti.

Fuat Oktay, müsabakanın akıbet çeyreğinde salona geldi. Fuat Oktay’a, Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu ile Türkiye Basket Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu eşlik etti.

Ergin Ataman’ın 8. zaferi

Küçük Asya Efes Başantrenörü Ergin Ataman, kariyerinde 8. sefer Cumhurbaşkanlığı Kupası zaferi yaşadı.

Tecrübeli teknik adam bu kupayı henüz önceki 1997’dahi Türk Telekom, 2004 ve 2005’te Ülker, 2000, 2009, 2018 ve 2019’birlikte Anadolu Efes’le kazanmıştı. Ataman, lacivert beyazlılarla 2022’bile bile kupayı alarak makro tıpkı istatistiğe imza attı.

Küçük Asya Efes’te kazandığı 13 kupanın 5’ini Reşit Ataman yönetiminde elde etmiş oldu.

Ataman’ın Anadolu Efes’le yürek sayısı 12 oldu

Reşit Ataman’ın Küçük Asya Efes’in başında kazandığı kupa sayısı bile 12’ye yükseldi.

Ataman başantrenör yerine, Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı 5 kez elde ettiği lacivert-beyazlılarla ayrıca 2 THY Avrupa Ligi, 3 Basket Süper Ligi ve iki posta dahi Türkiye Kupası kazandı.

Başantrenörlük kariyerinde Ataman’ın kulüp kariyerindeki yürek sayısı ise 24’e çıktı.

Itouidis kaybederek başladı

Fenerbahçe Beko’nun bakir başantrenörü Dimitris Itioudis, evvel resmi maçından mağlubiyetle ayrıldı.

Rus ekibi CSKA Moskova’yla iki yol Avrupa Ligi şampiyonu olan tecrübeli başantrenör, 8 sene sonraları döndüğü Türkiye’deki önce sınavında Anadolu Efes karşısında galibiyet sevinci yaşayamadı.

Share: