Bartın haberleri… Türe Bakanı Bozdağ, Bartın Türe Sarayı’nın açılışında konuştu: (1)

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, “Icar alacaklarıyla ilgilendiren ihtilafları, bitirme mülkiyeti kanunundan doğan ihtilafları ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz.” dedi.

Bozdağ, Bartın Doğruluk Sarayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, alternatif çözüm yolları üzerine oylumlu adımlar atıldığını, telif, takviye ve ahbaplık uyuşmazlıklarında arabuluculuğun, Türkiye’nin gündemine getirildiğini belirtti.

İhtilafların mahkemeye gitmeden güdük sürede çözüme kavuşturulmasını sağlayan arabuluculuğun bugüne kadar iş, ticari ve bitiren uyuşmazlıklarında sorun şartı haline getirildiğini hatırlatan Vekil Bozdağ, 2013’ün Teşrinisani ayından bugüne büyüklüğünde 3 milyon 119 bin 855 uyuşmazlığın yüzde 69’unun arabuluculukla anlaşmayla sonuçlandırıldığını bildirdi. Bekir Bozdağ, çözüme kavuşturulan ihtilafların yargının üzerinden alındığını dile getirdi.

Yeni dönemde arabuluculuğun kapsamının genişletilmesi kararı aldıklarını anlatım fail Bozdağ, şöyle bitmeme etti:

“Bakanlığımızın şu anda hazırladığı çalışmalar çerçevesinde önümüzdeki dönemde kira alacaklarıyla ilgilendiren ihtilafları, kat mülkiyeti kanunundan doğan ihtilafları ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz. çıktı icar alacaklarından, mezuniyet mülkiyeti hukukundan, kanunundan ve komşuluk hukukundan doğan ihtilaflar arabulucuya gidecek ve arabuluculukta daha güdük sürede, elan az masrafla çözüme kavuşacaktır. Biz, komşuların mahkemeye düşmeden meseleleri halletmesini rağbet ediyoruz. Bu üç alana baktığınızda ikisi direkt komşuluk hukukuyla ilişkin laf, gayr de kiracı-karı sahibi, onların çoğu bitişik olabiliyor. Kiracılarla, familya sahipleri ve komşular arasındaki ihtilafları, onları duruşma kapılarına düşürmeden ve birbirlerini murafaa kapılarında suçlamadan, arabulucu aracılığıyla daha erken süre içerisinde sorunlarını çözme konusunda eskimemiş benzeri alternatif hal yolunu önümüzdeki dönemde ortaya koyacağız.”

Bekir Bozdağ, Türkiye Balaban Millet Meclisi açıldığında konunun gündeme geleceğini söyledi.

Arabuluculuk sınavı

Arabuluculuk sınavına ilgilendiren da izah özne Vekil Bozdağ, “Arabuluculuk sınavı ilanı zaman ya dahi ferda Adalet Bakanlığı sitesinden yayınlanacak. Kota uygulaması yapmayacağız bu sınavda, 70 ve üzerinde sükse elde fail sınava giren tümce arabulucu olma hakkını elde ika etmiş olacak.” bilgisini paylaştı.

Arabulucu almak için asıl eğitimi kabul etme zorunluluğu bulunduğunu dile getiren Bakan Bozdağ, sınava gireceklere başarı diledi.

(Sürecek)

Share: