Balını ‘taştan’ çıkarıyor

Balını ‘taştan’ çıkarıyor

TUNCELİ – Tunceli’de canlı Mualla Çeri Aykurt isimli yurttaş, mahdum veren arıların kaya ve ağaç oyuklarına yaptığı organik balı topluyor. Bunu değme sene düzenli kendisine yapan Aykurt, o anların videolarını birlikte çökertme telefonuyla çekmeyi boşlama etmiyor. Aykurt’un bu uğraşını görenler ise adeta “Balını taştan ve ağaçtan çıkarıyor” diyor.

Tunceli’nin Pülümür ilçesine bağlı Süleymanuşağı köyünde ekincilik ve hayvancılıkla uğraşan 48 yaşındaki Büyük Asker Aykurt, bu uğraşlarının beraberinde 40 kovandan oluşan tezyifkâr çaplı arıcılık faaliyetiyle de meşgul oluyor. Aykurt, ilkbahar mevsimiyle gelişigüzel mahdum veren arıların kayaç ve dikme oyuklarında yaptıkları tamamen örgensel balı özenle çıkarıyor. Bunu her sene eğlenceli şekilde eden Aykurt, çıkardığı balın aynı kısmını ailesi üzere ayırırken tıpkı kısmını bile köylülerine veriyor. Aykurt, kaya ve ongun oyuklarından bal tarh görüntülerini çekmeyi bile ihmal etmiyor.

Mayıs sonu ve Haziran başı kadar oğul veren arıların gelip kaya boşluklarına girdiğini belirten Yüce Leşker Aykurt, “Ego bile ağustos böylecene ve ilkgüz ayında gelip bu balı alıyorum. On Paralık âdem eli değmiyor. Tamamen örgensel bal. Taş balını bu taşlardan çıkarıyorum” dedi.

Kayaların birlikte ağaç oyuklarında arıların yaptığı balı eğlenceli kendisine çıkardığını aktaran Aykurt, “Oğul veren arılar ağaçların kovuklarına giriyor ve burada bal yapıyorlar. Mayıs, haziran ortada gelip bu oyuklara giriyorlar. Ben da ağustos sonu ve eylül ayının 15 ile 20’si ortada gelip balı alıyorum. Arıları anlamsız etmiyoruz. Onları alıp kovana dolduruyoruz. Ağaçlara engel vermeden boşluklarından balı çıkarıyoruz. Kutulara koyuyoruz. Bunları yaparken bile videolarını çekiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: