Bakan Özer: “Şartlarını sağlayan öğretmenlerin yüzdelik 95’i yani 614 bin öğretmenimiz, ehlihibre muallimlik ve başöğretmenliğe başvurdu”

Icra Vekili Özer: “Şartlarını sağlayıcı öğretmenlerin yüzdelik 95’i yani 614 bin öğretmenimiz, ehlivukuf muallimlik ve başöğretmenliğe başvurdu”

“Eksiksiz manipülasyonlara, trollere rağmen göstermiş olduğumuz teveccühten dolayı sunu teklifsizce şükranlarımı sunuyorum”

AFYONKARAHİSAR – Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında bilirkişi ve başmuallim sınavına başvuranların sayısını açıklayarak, “Şartlarını sağlayan öğretmenlerin yüzde 95’i yani 614 bin öğretmenimiz, uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğe başvurdular. Başvuran öğretmenlerin yüzde 99’u eğitimlerini tamamladı. Ben hepinize, umum manipülasyonlara, trollere karşın göstermiş olduğumuz teveccühten ortalık en teklifsizce şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Icra Vekili Özer, Afyonkarahisar’da katıldığı programda öğretmenlerin Son Teşrin 2022’dahi girecekleri ‘Uzman Muallimlik ve Başmuallimlik Sınavı’na ilgili muhteşem açıklamalarda bulundu. Nazır Özer, kanunla 60 almanak aynı hayalin temel olacağını tabir ederek, “Öğretmenlik Patika Kanunu’nda yarmak istediğimiz şey eğitim sisteminin içerisinde öğretmenlerimizin maltalık boyu öğreticiler kendisine gelişimlerini yemlemek. Öğretmenlik çığır kavramı şu haliyle bir kelle, 60 almanak ayrımsız hayal. Amma bulunan kanun elden aynı başlangıç. Kullanılmamış ilavelerle, yıpranmamış haklarla öğretmenliğin toplumdaki statüsü çokça henüz gani noktalara gelecektir” dedi.

“Siyasiler bu alanda rant gördüler”

Kanunla ilgilendiren yapılan eleştirilere ve manipülasyonlara cevap veren Vekil Özer, bu olayın siyasiler eliyle ranta çevrildiğine da ilgi çekerek şunları söyledi:

“Bu uzmanlık ve başöğretmenlikle ait toplumda 2-3 aydan beri haddinden fazla ağır manipülasyon oldu, hepinizin malumu. Bu yıpranmamış aynı herkes değil. 2004 yılındaki Hüseyin Polat bakanımız zamanındaki uygulamanın problemlerden arındırılmış boş. Neydi? Kota vardı, kota bulunmayan şuanda. Biz bereketli benzeri öz yaptığımızı zannediyorduk evet bir anda kıran kopuyor. ‘İtibarıma dokunmayın, bilcümle öğretmenler ehlivukuf öğretmendir’ diye. Sistemi hiyerarşiye boğarak öğretmenler beyninde ayrımcılık ika diyerek aynı derdimiz yoktu, zaten var sistemin içerisinde. Sonra baktık kim bir tane mesele sınavmış, sınava girmekle ilgiliymiş. Sınavla ait kat sayı istifham kitapçıklarını yayınladığımız devir öğretmenlerimiz artık daha ısıdam bire bir şekilde olaya bakmaya başladılar ve o troller, manipülatörlerin etkisi giderek sistemde azalmaya başladı. Siyasiler bu alanda getirim gördüler, öğretmenlerimizin sınava girmemeleri ve boykot etme çağrıları yaptılar. İnanılmaz, öğretmenlerin kutsallığı üzerinden Milli Yetişek Bakanlığı ve hükümetin bu kanunu öğretmeni taciz ettiğini sav ettiler.”

“Politik gereç adına sömürme edenlere rağmen teveccüh fazla”

Kanun kapsamında yapılacak sınava başvuran sarıklı sayısını bile açıklayan Nazır Özer, “Şartlarını sağlayan öğretmenlerin yüzdelik 95’i yani 614 bin öğretmenimiz, eksper öğretmenlik ve başöğretmenliğe başvurdular. Başvuran öğretmenlerin yüzdelik 99’u eğitimlerini tamamladı. Eğitimlerini bütünler öğretmenlerin yüzde 96’sı sınava başlıyor. Ben hepinize, parçalanmamış manipülasyonlara ehemmiyet veren, tam trollere karşın, siyasi malzeme namına istismar edenlere karşın mesleksel muallimlik çığır kanununun kariyer sistemine göstermiş olduğumuz teveccühten periferi genişlik içten şükranlarımı sunuyorum” diyerek konuştu.

Share: