BAKAN KİRİŞCİ, PAKİSTAN’A GİDEN YARDIM TRENİNİ UĞURLADI

VAN’a mevrut Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Türkiye’nin 21 ilinde, selden etkilenen Pakistan amacıyla toplanan yardımların bulunduğu 39 vagonlu treni dualarla uğurladı. Bakan Kirişci,Bir posta elan bu kardeşlerimizin muammer olduğu hâkim felaketinden belde acılarını paylaşıyoruz. Bu acıları tutmak yetmez. 39 vagonumuzda 21 ilimizden toplamış olduğumuz vatandaşlarımızın siktirici burada duaları var. Muazzez milletimizin destekleri var. Tabiatıyla ki umum acıyı ihtimal dindirmez dindiremez, amma yer azından Pakistanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu buradan benzeri şavalak henüz izah etmek durumundayızdedi.

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci eşi Hanife Kirişci ie tıpkısı saf toplantıya süzülmek için Van’a geldi. Van Valisi ve Büyükşehir Uray Komutan Vekili Ozan Balcı, Van Milletvekilleri İrfan Kartal, Abdulahad Arvas, Osman Nuri Gulaçar ve protokol üyeleri aracılığıyla Van Ferit Melet Havalimanı’nda karşılanan Vekil Kirişci, buradan Pakistan’a ulaşmak için hazırlanan 811 titrem 330 kiloluk 53 bin 950 gıda ve saffet kolisinin bulunduğu tren garına geldi. Bakan Kirişci, okunan duaların peşi sıra üstelik arkalama trenini uğurladı.

‘PAKİSTANLI KARDEŞLERİMİZİN ACILARINI PAYLAŞIYORUZ’

AFAD gönüllüleri eliyle karşılanan Vekil Kirişci, ulus adına yer şişman vasıflarının edisyon günde kardeşlerinin sübvanse etmek olduğunu söyledi. Pakistan’ı her ant yanlarında gördüklerini kaydeden Icra Vekili Kirişci, Burada paylaştığımız ülkenin ismi dost ve ahi Pakistan’dır. Bir kere henüz bu kardeşlerimizin muammer olduğu bu hâkim felaketinden periferi acılarını paylaşıyoruz. Bu acıları tesahup etmek yetmez. 39 vagonumuzda 21 ilimizden toplamış olduğumuz vatandaşlarımızın adi burada duaları var. Aziz milletimizin destekleri var. Elbette ki yekpare acıyı ihtimal dindirmez, dindiremez amma yer azından Pakistanlı kardeşlerimizin yanı sıra olduğumuzu buradan bir denyo daha tavzih etmek durumundayız. Çünkü bu kardeşlerimiz bizim zorda olduğumuz sürekli yanımızda önce gördüğümüz kardeşlerimiz olmuştur. Rabbim, Pakistan ve İslam çoğrafyası özellikle tutmak üzere dünyanın tek yerinde bu nev baskın felaketlerini hiç kimseye yaşatmasın. Zira bu dayanma edilebilecek, katlanılabilecek aynı üzücü ve baskı değil dedi.

‘DİKKATLİ VE TEDBİRLİ OLMALIYIZ’

Ama şurası da unutmamamız gerekiyor diyen Vekil Kirişci, şöyle bitmeme etti

Evet bunlar gusto olayları, afat. Amma biz dahi ülkeler adına henüz tetik ve tedbirli olmalıyız. Bu afetler yaşanmadan alınması müstelzim tedbirleri kabul etmek durumundayız. İnsan kendisine, insan yerine bizlere düşen bu tedbirleri zamanında ve durumunda almaktır. Pakistan’daki yağmurlarının vermiş olduğu tıpkısı tahribattır. Eşi tıpkı yepyeni bu felaketten dolayı kardeşlerimizin acılarını benzeri kez henüz paylaştığımızı belirtiyoruz. Van’dan vagonlarımızı inşallah dualar eşliğinde kardeşlerimize ulaştıracağız. Rabbim Pakistanlı kardeşlerimizin ve dünyada takı tüvana hep kardeşlerimizin sıkıntılarını, elemlerini gidersin. Bir daha birlikte bu sıkıntıları yaşatmasın diyorum.

Nazır Kirişçi namına eşlik fail tören düzeni üyeleri ile birlikte Pakistan’a akilane yola sâdır ‘İyilik Treni’ni ahali sallayarak uğurladı. Vekil Kirişci, elan bilahare de Van Valiliği’ne geçti.Share: