Bakan Hedef Kurum, içtimai basamak projesinin matbuat tanıtımında konuştu: (1)

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Gelgel, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne kadar 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve yıpranmamış yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Çekicilik, Beşiktaş’ta düzenlenen “Cumhuriyet Tarihinin Genişlik Nazik Sosyal Konut Hamlesi Basın Buluşması” programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sosyal bölük hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi değme alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını söyleyen Çalım, 81 ilde bilcümle ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 yıl önce, evcil intihap öncesinde Cumhur Reisi Erdoğan’ın şehircilik manifestosunu zar ettiğini hatırlatan Gurur, Türkiye’üstelik yüzde 90’ı sosyal konut koyulmak için bugüne büyüklüğünde TOKİ Başkanlığı eliyle 1 milyon 170 bin göz inşa ettiklerini kaydetti.

Alım, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını pekitmek, tarihi mekanları ihya etmek adına iri projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe kaçınmak anlayışıyla Konya’bile yeni Mevlana Meydanı’nı, tekrar Edirne’bile Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde düzenlemeler yapıyoruz. Bursa’dahi Ulu Cami etrafında yine belediyelerimizle birlikte yapmış olduğumuz bir proje kapsamında Ulu Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı baştan ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi çekim merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına uygun benzeri şekilde kazandırmaya himmet gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne vasıl ulus bahçesi projeleri yürüttüklerini nâkil Hava, 455 budun bahçesini üstelik Edirne’den Hakkari’ye kadar vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Hedef Çekicilik, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne kadar 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve eskimemiş yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin duygusal ve dünyalık güvenliğini güvenlik altına almış olduk.” diye niteleyerek konuştu.

Yaşanan afetlerin peşi sıra Elazığ’üstelik Malatya’birlikte ve İzmir’bile tarihinin genişlik iri tahavvül projelerini başlattıklarını, Antalya’dahi, Muğla’de ve Maşrık Karadeniz’in tamamında kıran alanlarında dev bir yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Gurur, Türkiye’nin, ihtiyacı olan gelişigüzel ürünü, değme hizmeti, yer hızlı ve kaliteli şekilde tezyit kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına eş olduğunu söyledi.

“Sosyal konutu, önceliklerimiz beyninde gördük”

Çalım, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda budun üzere arzuladıkları seçme hizmeti yapma, herhangi bir eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren aynı talih olduğunu dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Bu ülke ve kavim üzere geceli gündüzlü koşmamızın sunu balaban sebebi bile değme ülkeye felek olmayan bu büyük potansiyelimiz. Bu tatlılıkla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır bilcümle içtimai devletin asıl görevi olan tahaffuz hakkını, toplumsal konutu, önceliklerimiz ortada gördük. 2019 yılında kendi evcil, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla evvel 50 bin, arkası sıra da 100 bin sosyal basamak dedik ve bu projelere 2 milyonu fazla vatandaşımız başvurma ederek balaban bir teveccüh gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız tarafından iri benzeri beğeniyle fiyat buldu. Dernekevi mimariye, bölgenin değerlerine makul şekilde inşaatlarımızı yapmaya bitmeme ediyoruz. Tabii milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla birlikte bu başvurunun karşılanabilmesi amacıyla bakir yuva ika hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Hane hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Çalım, vatandaşlardan nazik bir haz gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: