Aytuğ Atıcı, CHP’nin Seçme Güvenliği Çalışmasını Anlattı: “3 Milyonun Üzerinde Evi Mülakat Etmiş Durumdayız”

CHP Parti İçi Eğitim Bilimi Sorumlusu Aytuğ Atıcı, CHP’nin kasa güvenliği için mahallelerde öbek çalışması yaptıklarını belirtti. Atıcı, “163 bin küsür yığın yapmış durumdayız. Örgütlerimiz kök anlamda çalışacak. Toplamda 105 bin memur belirlediler. Şu asıl kadar birlikte 3 milyonun üstünde evi ziyaret etmiş durumdayız” dedi.

Toplumsal Demokrasi Derneği ve Sosyal, Konuşu, Siyasal Tetkikat Vakfı; Çankaya Belediyesi Zübeyde Eş Sosyal Tesisinde, zaman; “Intihap Güvenliği Çalıştayı” düzenledi. Çalıştaya; CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve CHP Fırka İçi Yetişek Sorumlusu Aytuğ Atıcı dil cambazı olarak katıldı.

Aytuğ Atıcı, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Seçme güvenliği CHP’nin değme ahit gündemi olmuştur. Seçim güvenliği ve eğitimi ile ilgilendiren seminerler CHP’nin tarihinde her devir vardır… Seçim güvenliği çalışmaları denilince insanların aklına seçim günü yapılacak icraat geliyor. Haddizatında intihap günü sandığın başında yapılması gereken icraat olayın bir nebzecik parçası. Intihap öncesinde, aslında aylar süren icraat anne intihap güvenliği çalışmasının temelini oluşturuyor. Seçim haset sadece 8-10 saat kasa başında aynı asayiş sağlamaya çalışıyoruz. Oy verme işlemi bittikten bilahare bile intihap güvenliğini koruma ile ilişkin çalışmalarımız var.

Herkes milli iradenin sandığa yansımasından bahseder. Milli iradenin sandığa düzgün tıpkısı şekilde yansıması çok önemlidir. Ancak, sandığa yansıyan milli iradenin seçim sonuçlarına üstelik tıpı tıpına yansıması. Seçim öncesinde hangi kabil sorunlar yaşayabiliriz? Yani, intihap günü gelmeden neler yaşayabiliriz? Seçmen listelerinin oluşumu, diyar ve ilçe intihap yerleşmiş başkanlarının seçimi, sandık kurulu komutan ve üyelerinin belirlenmesi… Bütünü haddizatında ülkenin genelini ilgili mesail. Siz, seçmen listelerine müdahale ederseniz, sanıyorum Türkiye’üstelik on paralık kimse ‘Asla böyle tıpkı özdek olmaz’ diyemez.

Daha geçmiş iklim ve ilçe intihap oturmuş başkanları, yer kıdemli hakimler oluşuyor, demincek nitelikli hakimlerden oluşuyor. Hakim ve savcıların, YANLIŞSIZ Öğür yöneticileri arasından belirlendiği ayrımsız dönemden bilahare o kişiler şimdi kaliteli bilgili haline geldiler. Yeryüzü kıdemli hakimlere bastırık yapılarak kuraya girmemeleri gerektiği üstüne alçak bir yüklülük olduğunu hepimiz görüyoruz. Arz mümessil hakimlerin kesin kuraya girmelerini sağlamamız gerekiyor.

Partileri ilgili konular arasında arz önemlisi sandıkların yeryüzü önemlisi; sandık sorumlularımızdır. Görüş ita işlemi bitti, sayım ve döküm sırasında ne yapacağız? Tutanakların birleştirilmesi sırasında hangi yapacağız, bunları bugünden planlamış durumdayız.

Yani tıpkısı CHP’li veya duygulu bire bir vatandaşın kasa başında hitit ve kemiğiyle olmasının benzeri anlamı yoktur. Ben oraya birini yazdım, görevlendirdim. Teşekkürname ederim sayın kaymakamlık başkanım. Görevlendirdiniz. Gayrı siyasal partilerin görevlendirdiği kadar siz birlikte görevlendirdiniz. Tıpkısı, bu yaşama sandığa gidecek mi? İki, gittiği ahit düşünce ita işleminin sonuna kadar orada kalacak mı? Üç, orada kaldığı süre zarfında şuurlu şekilde vukuf ile savaşım edecek mi? Bu soruların cevabını intihap öncesinde arıyoruz. Seçim öncesi güvenliğimizi bu şekilde sağlamaya çalışıyoruz.

“130 YAŞINDA MÜNTEHIP TAMAM MU?”

“130 YAŞINDA SEÇMEN EVET MU?”

Intihap öncesi güvenliği keşfetmek için çıkmaz örgütlenmesi projesi yaptık. Sokakları örgütleyerek, bire bir sandıktaki mantıkta gibi, bir sandıkta sunma aşkın 400 müntehip rey kullanıyorsa, o sokakta sunu aşkın 400 seçmeni benzeri yığın haline getirip, 400 seçmenin evine anbean, onları dinleyerek, onlarla tesanüt zarfında namına tıpkısı teşkilatlanma çalışması başlattık.

Bu insanların evine her an; hasis bu seçmenler Faziletkâr Seçme Yerleşmiş listesindeki seçmenlerle uyumlu mudur, değil midir; aşağılık bu insanlar düşünce kullanıyor mu kullanmıyor mu; öldüler mi yaşıyorlar mı, bunlara bir tane biricik bakmaya başladık. 130 yaşında seçmenin halen olduğunu göreceksiniz, 130 yaşında müntehip evet mu? ‘Ölüleri de kaldırın düşünce kullandırın’ demenin tesadüf olmadığını, ağızdan öylesine çıkma ayrımsız konu olmadığını zaman çokça daha bereketli anlamış bulunuyoruz.

“3 MİLYON EVE GİRİLDİ”

Grup sayısı, sandık sayısı ile süratle anında kıymet tutmak durumunda. Türkiye’da kestirmece 180 bin civarında sandık olacağını hesap ediyoruz. Bugüne büyüklüğünde, bütün Türkiye’üstelik oluşturduğumuz tomar sayısı 163 binin üzerinde. Bilcümle Türkiye’yi gerçekte biz, kütle tabur öbeklemişiz. BİTEM’in desteği ile sisteme giriyoruz. İli, ilçeyi, mahalleyi seçiyoruz. O mahallede 400’den fazla seçmen yaşıyorsa öbeklere ayırıyoruz, 400’den azsa o mahalleyi, köyü kütle adına kabul ediyoruz. Bu şekilde 163 bin küsür kütle yapmış durumdayız. Örgütlerimiz cins anlamda çalışacak. Toplamda 105 bin memur belirlediler. Bu 105 bin görevlinin 31 binin üzerindeki arkadaşımıza tomar sorumlusu eğitimi verip, onlar eve girdiklerinde ne yapacaklar, intihap güvenliği amacıyla bittabi çalışacaklar, hangi yapmayacaklar… Bilcümle bunların hepsini onlara anlatmış durumdayız. Şu ana büyüklüğünde de 3 milyonun üzerinde evi musahabe etmiş durumdayız.

Bilcümle sandık sorumluları yegâne biricik sorgulandı. 1 Ilk Teşrin tarihinde, birinci dolaşma aramalarımızın sonuçlarını alıp, acilen Umumi Merkezimizde güruh yapacağız. Bilcümle kasa sorumluları; tek biricik telefonla aranarak, hakeza aynı görevin var haberin var mı yok mu… Bütün bunlar tasdik edilerek, örgütlerimizin tıpkı fotoğrafını çektik, sandık güvenliği açısından. Buradan çıkan eksikleri de bildirme gücük müddet içinde tamamlayıp, yolumuza devam edeceğiz. Hedefimiz; hep sandıklarda tıpkı gözlemci, aynı sandık görevlisi muktedir olmak. Bu çalışmanın eksiklerin giderilmesi açısından, Türkiye geneline yayılan, iki bin faal Parti Okulu eğitmeni aracılığıyla yapılan çok zer bire bir iş olduğunu hepimiz görüyoruz.”

Çalıştaya; Ankara Avukat Hakları Grubu, TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası, Ben Seçerim Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Toplumsal Demokrat Avukatlar Derneği, Rey ve Ötesi, Türk Ünsiyet Kurumu, Mülkiyeliler Birliği gibi bir nice sivil topluluk kuruluşu ve meslek örgütü katıldı.Share: