Aynı yerde çokça kaza olunca, vatandaşlar yolda eylem yaptı

– Tıpkısı yerde çok ilçe olunca, vatandaşlar yolda eylem yaptı

Dün yolun karşısına bozmak isterken aracın çarpması sonucu 6 yaşındaki çocuk vahim yaralandı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Toptepe köyünde yaşanan gidiş geliş kazalarını protesto eden vatandaşlar yolda gösteri yaptı. en son evvel yolun karşısına boşamak isterken aracın çarpması sonucu ağır sıklet yaralanan ve şu dakika dirimsel tehlikesi bitmeme eden 6 yaşındaki çocuğun yakınları da eyleme katıldı.

Şırnak-Cizre karayolunun 15. kilometresinde mevcut Toptepe köyünde yaşanan kazalar ile ait vatandaşlar yolda eylem yaptı. Köylüler benzeri müddet Şırnak-Cizre karayolunu trafiğe kapattı. Jandarmanın görüngü hesabına atıf edilmesi ve köylüler ile yapılan danışmalar sonucu posta yeniden trafiğe açıldı.

Toptepe Köyü Muhtarı Mustafa Güngen, “Akıbet 3 yılda bu yolda 5 gidiş geliş kazası meydana geldi. Bundan 2 kamer önceki Şırnak Valisi Osman Bilgin, köyümüze geldi. Musahabe sırasında bu el ile ait sorunları dile getirdik. Vatandaşların ve hayvanların yolun karşısına unutmak zorunda kaldıklarını anlattık. Vali Komutan, tezce karayolları havza müdürünü arayıp durumu iletti. Tıpkısı ay ilk karayollarından tıpkı grup geldi. Saha tespiti yaptılar. Alt geçidin yapılması amacıyla değişmeyen kılındı. Çalışmaların genişlik andıran zamanda başlamasını bekliyoruz” dedi.

Dün yaşanan gidiş geliş kazasında ağır yaralanan Acı Pelin Kakavan’ın amcası Asalet Tıntın ise, “Bu yolda müstelzim önlemlerin alınmasını istiyoruz. Bu köyde 20 sene ortamında 20 insanımız bu defa konusunda hayatını kaybetti. Sayısız hayvanlarımız katil oldu. Tıpkı zaman geçmiş buraya madun boğaz, duba, kabarıklık, ense argıt hangi gerekiyorsa yapılmasını istiyoruz. Sürücülerin dahi dikkatli olmasını istiyoruz. Kişi ailelerine baksınlar. Kim ister kim ailesinden birinin gidiş geliş kazasında birey vermesini. Herkesin tetik olmasını istiyoruz. Köy halkının elan aşkın yıpranmamasını istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Köy sakini Sıddık Güngen bile, “Trafikte uyaran bire bir gidiş geliş işareti yok. Yayalar üzere bile ne alt derbent ne üstelik üst geçit var. Talebimiz bir zaman ilk önlemlerin alınması, zira birey kayıpları yaşanıyor” şeklinde konuştu.

Share: