Aylin Cesur’dan Icra Vekili Kirişci’ye: “Domates Üreticilerinin Uğradığı Zarardan Bakanlığınızın Haberi Var Mı”

İYİ Öğür Isparta Milletvekili Aylin Korkusuz, Isparta ve Burdur’da görüştüğü domates üreticilerinin sorunlarını Divan gündemine taşıdı. Bıçkın, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişçi’ye, “Domates üreticilerinin uğradığı zarardan bakanlığınızın haberi var mı” diyerek sordu.

Aylin Kabadayı, Isparta ve Burdur’un köylerinde domates üreticileriyle bir araya geldi. Burdur’un Çavdır ilçesine sınırlı Söğüt beldesinde hararetli tıpkısı domates üreticisi, yaşadıkları sorunları Korkusuz’a anlatırken “Bire Bir çuval basılmış ve azotun maliyeti 270 liraydı, şu anda bin 400 lira. Aradaki ayırt nerede? Çaldılar bizden” dedi. Deregümülü üreticiler ise kısaca 10 bin titrem domates üretimi beklediklerini, evgin tılsım alınmazsa üretimi gidermek zorunda kalacaklarını söyledi.

Aylin Külhanbeyi, Isparta ve Burdur’daki temaslarının arkası sıra, domates üreticilerinin yaşadığı sorunlarla ilişik, Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye istifham önergesi verdi.

Cesur önergesinde, maliyetlerde yüzdelik 100 üzerindeki artma olmasına karşın domatesin kilo fiyatının yüzdelik 7,14’lük ayrımsız artışla 3 TL’ye çıktığını belirtti ve domates üreticilerinin yaşadığı sorunlara hal bulunmazsa üretimin duracağını vurguladı.

Deregümü köyü halkının yer kocaman sözleşme kaynaklarından birinin domates olduğuna özen calip Bıçkın, domates üreten çiftçilerin bile değişik üreticiler ile aynı sorunları yaşadığını ve abra düştüğünü dile getirdi.

Aylin Cesur, Bakan Kirişci’ye, “Domates üreticilerinin uğradığı zarardan bakanlığınızın haberi var mı” diye niteleyerek sordu.

Share: