Avusturya’da hanay pahalılığı protesto edildi

Avusturya’nın başkenti Viyana ilkin tevessül etmek üzere, ülke genelinde birçok şehirde düzenlenen gösterilerde sahn pahalılığı ve maaşların yetersizliği ihtarname edildi.

Avusturya Sendikalar Birliği (ÖGB) vasıtasıyla düzenlenen gösterilerde, “Denk artışları durdurulsun”, “Fiyatlar aşağı, maaşlar üst” kayıtlı pankartlar açıldı.

Başkentin yanında devlet genelinde kısaca 40 yerde, toplam 30 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen gösterilerde, minimum sevap ilkin gelmek amacıyla çalışanların maaşlarının artırılması ve maltalık pahalılığının önüne geçilmesi istendi.

Asgari ücrette anlaşma sağlanamadı

Gösteride mütekellim ÖGB Başkanı Wolfgang Katzian, güzeşte hafta başlayan asgari sevap görüşmelerinde seçkin güzeşte dönme kalan şişkinlik nedeniyle uyuşma sağlanmadığını belirterek hükümetin zindelik fiyatlarına yönelik yaptığı iskonto düzenlemesinin bire bir benzerinin, doğal gaz ücretleri için bile yapılması gerektiğini savundu.

İşçi Odası Başkanı Renate Anderl birlikte nazik şirketlerin bu süreçte kilolu algı elde ettiğine bel ederek iktidarın bu format karşısında harekete geçmesi gerektiğini söyledi ve yüksek gelirlerin vergilendirilmesini temenni etti.

Cumhurbaşkanından gösterilere destek

Bu arada 9 Eylül’üstelik yapılacak cumhurbaşkanı seçimlerinde ikinci sefer namzet olan bulunan Reisicumhur Alexander Van der Bellen birlikte toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımda, ülke genelinde düzenlenen gösterileri desteklediğini açıkladı.

Van der Bellen, Cumhurbaşkanı olarak gösterilere katılamadığını ancak hayat pahalılığı karşısında ezilen emekçilerin taleplerini yerinde bulduğunu rapor etti.

Ülkede şişkinlik, Rusya- Ukrayna Savaşı dolayısıyla tırmanışını sürdürürken yüzde 10’la 1975’den buyana en efdal seviyeye ulaştı.

Hayat pahalılığı karşısında hükümet muhtelif yardım paketleri açıklasa de maaşlara yönelik daha dokunaklı bir aşama atılmadı.

Avusturya Sendikalar Birliği, halihazırda brüt 1600 ekü olan asgari ücretin brüt 2 bin avroya çıkarılmasını dilek ediyor.

Share: