Avrupa’da doğalgaz sıkıntısı sonrası ağyar Türkiye’den düz ayırtmaya başladı

Rusya’nın Avrupa’ya uyguladığı doğalgaz ambargosu zımnında it canlı çokça Avrupa ülkesi, doğalgaz zamları ve kesintileri ile karşı karşıya kalacak. Bu durumdan huzursuz olan ve kışı rahat kılmak isteyen Avrupalılar dahi çareyi Türkiye’ye gelmekte buldu. Avrupalılar, Türkiye’dahi mevcut otel ve kiralık evler amacıyla rezervasyon yapmaya başladı.

Rusya ve Ukrayna beyninde yaşanan savaşın ardından bir nice Avrupa ülkesi Rusya’ya alın müeyyide kararı aldı. Bunun konusunda Rusya bile kendisine müeyyide uygulayan Avrupa ülkelerine alın tepki yayımlamak için çareyi doğalgaz akışını durdurmakta buldu. Alınan bu karardan bilahare Avrupa’dahi birçok büyüklük doğalgaz ücretlerine çok bunaltıcı zamlar yaparak bölümsel kesintilere gitmeye başladı. Şita aylarında bu kesintilerin fazla olacağı endişesi duyan bir nice Avrupalı vatandaş ise kışı rahat geçirmek üzere Türkiye’ye gelmeye değişmeyen verdi. Haddinden Fazla sayıda Avrupalı, Türkiye’bile mevcut otellere ve evlere şita aylarında kalmak için ayırtma yaptırmaya başladı.

Şita aylarında bir nice Avrupalı turistin ülkeye geleceğini ve otellerin açık kalması gerektiğini belirten Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği umumi heyet üyesi Ferhan Ademhan, “Üzülerek izlediğimiz tıpkısı savaştan dünya Rusya Avrupa’nın doğal gaz vanalarını kapattı. Avrupa’bile yüksek doğal gaz maliyetlerinden âlem şu anda rezervasyonlar başladı. Ülkemize kışın 3 kamer 5 münhal otellerde kalacak, birçok Avrupalı ati. Ülkemiz bu kış çokça karlı aynı zaman geçirecek. Rezervasyonlar ve oteller vazıh olsun. Avrupalılarla İngilizler aile kiralamaya ve otellerde 3 maaş rezervasyon yapmaya başladı. Rusya gazı vermediği üzere gaz çok tüketilecek ve gaza ödeyeceği rakamla ülkemizde rahatlıkla dinlence yapacak. Ülkemiz bu krizi fırsata çevirecek” dedi.

“Pandemi nedeniyle iki senedir donuk eyyam nâkil turizm sektörü 2022 yılını çok bahtiyar kapatacak”

Yaşanan korona virüs salgını dolayısıyla akıbet 2 yıldır turizm sektörünün boğunuk eyyam geçirdiğini ancak 2022 yılı itibariyle tıpkısı toparlanma sürecine girildiğini tamlayan Ademhan, “Pandemiden çevre dünyamız ve ülkemizin turizmi banal çokça boğunuk günler yaşadı. Özellikle ülkemizde çoğu arkadaşlarımız ve dostlarımız bu yüzden intihara kadar sürüklendi. Son 2 yıldır toparladı ve toparlanmaya devam ediyor. 2022’yi çok mutlu bir şekilde kapatacağız. Telafi ağa ağa yürüyoruz amma turizmde maliyetler çokça arttı. Türkiye turizmle ilgili adalet ettiği yerde değil. Turizm Ihya Ajansı (TGA) kuruluşuyla beraber Türkiye’deki bakış açısı ve dünyadaki yeri değişti ve değişmeye devam edecek. Bizde o nedenle sektörün içinden mevrut biri yerine TGA’nın yönetim kurulu üyeliğine adayız. Turizm bakanı ve nazır yardımcılarımızla beraber ülke turizminin tanıtımı gelişimi noktasında elimizden geleni yapacağız. Mevki turizminde bacasız sanayiyi geliştirmeye devam edeceğiz. Bahir ve otellerin yanındaki otellerin haricinde kültür turizmini birlikte geliştirmemiz gerekiyor. Konya’mızı Adıyaman’ımızı öne çıkarıp İç Küçük Asya’bile, Kayseri’de Sivas’ta kültür turizmini öne çıkarmalıyız. Bölgeleri öne çıkarıp hars turizmini birleştirmemiz gerekiyor. O yüzden TGA’nın burada çokça önemi var. Ülkemizde otellerimiz, makul adam gücü, dolar ve döviz bazında uygun fiyatlarımızla turizm açısından 2023’ü şahlanma yılı kendisine geçireceğimizi beklenti ediyoruz. Esas amacımız İç Anadolu’dahi kültür ve akide turizmini civar plana yakalamak. Ülkemizin sahillerini ayn ardı edemeyiz amma bunun birlikte keyif turizmi, oteller, çekicilik yolları birlikte tıpkısı hep halinde satılmalıdır. Ülkenin turizminin gelişmesi üzere bunları tıpkısı paket halinde feda etmek ülkenin kalkınmasına haddinden fazla kısık bire bir ivme katacaktır” diye niteleyerek konuştu. – İSTANBULShare: