Avrupa Parlamentosu’ndan yıpranmamış tasarruf önlemleri

Avrupa Birliği’nin üç temel kurumundan biri olan Avrupa Parlamentosu’nun (AP) erke krizi zımnında kişi yerleşkelerinde bazı enerji tasarrufu kararları aldığı bildirildi. Karara bakarak AP binalarında haftanın üç haset kaloriferler kapatılacak.

Belçika’nın başkenti Brüksel’dahi esas yerleşkesi yanında Fransa’nın Strazburg şehrinde umumi kurul salonu ve ofisleri bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) erke tasarrufu yapmak amacıyla tıpkı sıra kararlar aldı. İç bildiri ile AP üyesi ve çalışanlara beyanat edilen kurallara bakarak hafta sonları ile birlikte cuma namazı günleri kaloriferler ağız ağıza kapatılacak. Binalardan düzenlilik amaçlı olanlar dışında aydınlatmalar üstelik söndürülecek.

Bir ayın üç haftası Brüksel’dahi, aynı haftası ise Strazburg’ta elektrik gösteren Avrupa Parlamentosu bu sistemi de arızi kendisine askıya almayı tartışıyor. Seçme kamer büyük masraflarla Brüksel’den Strazburg’a gidilmesine cebin çıkanlar olmasına rağmen kurucu ülkelerden Fransa diplomasisi bu durumun devamında ısrarcı olmaya devam ediyor.

Avrupa’yı derinden etkileyen erke krizi dolayısıyla alınan bu kararların bu haftadan itibaren uygulanacağı belirtildi. bahis konusu tedbirlerle iki milyon euroluk bire bir artırım sağlanmasının beklendiği bildirildi. – BRÜKSEL

Share: