Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü. Leyen, “Avrupa yanınızda” mesajı verdi.

Avrupa Komisyonu resmi genel ağ sayfasından yapılan açıklamada, “Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 12 Gücük Ay Alım Satım günü yaptığı tıpkı telefon görüşmesinde, Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a akıbet depremin posta açtığı üzücü can kaybı ve yadımlama nedeniyle genişlik yoğun başsağlığı dileklerini iletti ve Türkiye’ye desteğe ait sonraki adımları konuştu. Avrupa Komisyonu, tahripkâr depremin arkası sıra haddinden fazla acul aynı şekilde sağladığı geniş kapsamlı destekle evvel andan itibaren Türk halkının yanında olmuştur. KEZ, SU Sivil Siper Mekanizması yoluyla Türkiye’ye eke ölçüde destek sağlamıştır” denildi.

YAPILAN YARDIMLAR SIRALANDIAvrupa Komisyonu sitesinde, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilk gününden itibaren yapılan desteğe da saha verildi. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “21 SUTAŞ Organ Devleti ve üç UCPM Katılımcısı Heybet, 1651 kişi ve 106 arama ve istirdat köpeğinden oluşan 38 engelleme ekibi gönderdi. 12 DENIZ Üye Devleti melce malzemeleri sağladı. Mevrut DENIZ yardımının koordinasyonu ile yerel ve millî makamları eklemek amacıyla 11 uzmandan oluşan aynı AKARSU Sivil Esirgeme ekibi görevlendirildi.”DESTEK SÜRECEK

Avrupa Komisyonu, Leyen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede desteklerin devam edeceğini vurguladığını anlatım ederek, “Leyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Komisyon’un eklenmiş destek seferber edeceğini ve Türkiye’nin daha aşkın barınma kapasitesi, özellikle otağ, battaniye, ısıtıcı talebine cevap vereceğini bildirdi. Encümen ayrıca, zaruri desteği kabil olan bildirme gücük sürede sağlama kapasitesini çoğaltmak için hususi sektörü harekete geçiriyor” ifadeleri kullanıldı.

Share: