Asırlık koz ağacı zamana düzlük okuyor

Asırlık koz ağacı zamana meydan okuyor

GİRESUN – Giresun’un Çamoluk ilçesinde 750 yıllık oldukları adisyon edilen asırlık koz ağaçları, 8 metreyi bulan çapları ve 25 metreyi aşan yükseklikleriyle zamana yer okuyor.

Çamoluk ilçesindeki Hayran mevkiindeki koz ağacı, civar halkı marifetiyle abide ongun namına tescillenerek dulda altına alınmasını istiyor.

Çamoluk Uray Başbuğ Yardımcısı Ulu Muhiddin Güdücü, ilçenin apayrı köylerinde da yaşları 600 ila 700 almanak olduğu aritmetik edilen ceviz ağaçları olduğunu anlattı.

Daha evvel köyde haddinden fazla sayıda koz ağacının bulunduğunu anlatım eden Güdücü “Ant içerisinde kesilmişler evet birlikte kar, fırtına kadar etkenlerden devrilmişler. Demin ilçenin değişik köylerinde tahminî 30-40 civarında yaşları 600-700 almanak olan koz ağaçları kaldı. Şuan Hayran mevkiinde bulunan yaklaşık 750 almanak ceviz ağacı de bunlardan birisidir. Bu koz ağacı üstelik bundan sonra zamana yıprak düşmeye başladı. Bu ağacın bire bir an önceki abide ağaç olarak tescillenmesi ve bakımının yapılarak dulda altına alınması gerekiyor. Bu konuda şehremaneti yerine biz vacip çalışmaları başlatacağız” dedi.

Yöre halkı ise arada sırada koz ağacını incelemeye mevrut yetkililerin bulunduğunu ancak himaye altına alınacak tıpkısı iş yapılmadığını tabir ettiler.

Share: