Aşındırmak borusu çağ borusuna kötü ve bağlı doğan bebeğe “hayat” operasyonu

Konya’birlikte yemek borusu dem borusuna kötü ve peş kısmı kapanmış doğan Yaren süt kuzusu, daha 4 günlükken yapılan cerrahi müdahaleyle sağlığına kavuştu.

Hemşire Sümeyra Esra ile sarıklı Yasin Pınarbaşı’nın önceki bebekleri olan Yaren, doğumdan çabukça bilahare ağzının köpürmesi nedeniyle yapılan muayenesinde yemek borusunun yukarıdan kapanık ve ilerleyici bölümlerinde birlikte dem borusuna kötü olduğu görüldü.

Gerekli hazırlıklar yapıldıktan bilahare 4 günlükken Medova Hastanesi Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Açık Deniz Günel aracılığıyla operasyon edilen minik Yaren, doğumdan 21 devir bilahare taburcu edildi.

“Sunma güdük sürede engelleme edilmesi gerekiyor”

Ekibiyle operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Günel, AA muhabirine, bebeğin doğar doğmaz ağzından sonsuz köpük gelmesi ve solunum sıkıntısı cihetiyle yenidoğan kısık bakım servisine yatırıldığını söyledi.

Yapılan değerlendirmelerin peşi sıra bebeğin aşındırmak borusunun devamlılığının olmadığını belirlediklerini anlatan Günel, “Aynı zamanda kemirmek borusunun sonuç kısmının dem borusuyla bağlantısının olduğunu da tespit ettik. Bağımlı hakeza benzeri hastanın gelişmemiş sürede cerrahi müdahale edilmesi gerekiyor. Gecikme olduğu anda hastanın akciğer sorunu ortaya çıkıyor. Antrparantez beslenmesi üstelik imkansız olduğu amacıyla en gücük sürede müdahale edilmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Günel, Yaren bebeğin umumi durumu düzeltildikten sonradan doğumu strateji fail dördüncü periyot ameliyata alındığını belirterek, sorunları ortadan kaldıracak bire bir işler yaptıklarını anlattı.

“Ameliyatta hastanın burnundan ayrımsız beslenme sondasını midesine indirdik”

Günel, mümasil strateji ve ilişik müdahalelerle Yaren’in ameliyattan bir hafta sonraları solunum makinesinden ayrıldığını dile getirdi.

Yaren’in onuncu aktarılma midesine yerleştirilen tüple beslenmeye başladığını vurgulayan Günel, şöyle devam etti:

“İkinci haftadan sonradan üstelik tüpü çekilerek süt kuzusu annesini emecek şekilde beslenmeye başladı. temas sorunumuz olmadı. Ameliyatta hastanın burnundan ayrımsız tagaddi sondasını midesine indirdik. Bu aşındırmak borusunu gaga kuyruk sokumu kemiği ilhak işleminde bize misil gösterdi. Kemirmek borusundaki bu munzam işleminin iyileşmesinden sonradan üstelik hastayı bu tuluk tarafından erken dönemde besleyebiliyoruz. Onun amacıyla koruyucu oluyor. Yapılan cerrahi müdahale, yavru cerrahisi ameliyatları içindeki arz riskli olanlarından. Çünkü hastanın sine boşluğunu açarak aşındırmak borusu ve solunum borusunu ilişkin tıpkısı faaliyetler.”

Hastanenin yenidoğan pahal hizmet ünitesi sorumlusu Prof. Dr. Rahmi Örs dahi tevellüt sonrası ağızda köpüklenme olunca bebeğin aşındırmak borusunda daraşlık veya müstakbel gitmeme durumu olabileceği düşüncesiyle beslenme sondasıyla taharri ettiklerini söyledi.

Kontrolde sondanın ilerlememesi üzerine bala cerrahi servisinin bilgilendirildiğini anlatan Örs, şunları kaydetti:

“Bebeğin filmleri çekildi, yemek borusunun gelişmediği görüldü. Bu nev durumlarda haddinden fazla ivedili, apar topar ameliyata alınması yeğleme edilmediği üzere bebeğin istikrar dediğimiz durumu sağlandı, elan bilahare faaliyetler edildi. Müstacelen takiben da faaliyetler sonrası bakımla bebeğin beslenmesi adım adım artırıldı. Sonrasında annenin aracısız beslemesine cevaz verildi. Ameliyattan bilahare tahminî iki haftalık bir süreci burada geçirmiş olduk.”

“Sözde zaman doğmuş kabil”

Asıl Sümeyra Esra Pınarbaşı, güdük sürede taburcu olmalarına inanamadıklarını belirterek, “Sağlıkçıyım, işin süresince olunca hastalığı geçmiş öğrendiğimde olabilecek bilcümle olumsuzlukları düşündüm. Sonrasında çor nedir? Belirtileri nedir? Engin hocam ve Rahmi hocamız elhak daim bu konuda sorularıma cevap verdiler. Mutluyuz, heyecanlıyız, neymiş zaman zade kabilinden.” ifadesini kullandı.

Ağababa Yasin Pınarbaşı ise “Kızım olacağını öğrendiğimde ayrıca heyecanlandım, bahtiyar oldum. Kız babası olmanın ayrı tıpkı ihtisas olduğunu düşünüyorum. Eşim sağlıkçı olduğu için berenarı yaşayabileceğimiz olayları anlatmaya çalışmıştı. Ama içimde hep bire bir umudum vardı. ‘Buradan mıhlı çıkıp gideceğiz.’ diyerek düşünüyordum. Şükür ki şu anda o durumdayız. İnşallah devamında bile ayrımsız husus yaşamayız.” diyerek konuştu.Share: