Antik altı tarımına yönelen çiftçilere yüzde 50 atıfet desteği

Tarım ve Orman Bakanlığınca antika altı tarımı açmak isteyen üreticilere yüzdelik 50 hibe desteği sağlanacak.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) çerçevesinde tarıma dair hesaplı yatırımlar ile kırsal soylu erki altyapı yatırımlarına sağlanacak yüzdelik 50 atıfet desteği ile ilgili ile üreticiler tıpkı araya gelerek yapılacak desteklemeler için bilgilendirmede bulundu.

Erzincan İl Ekincilik ve Orman Müdürü Kasıt Delice, konu ile alakalı yaptığı konuşmasında, “Zaman buraya hele rustik kalkınma yatırımlarının bu sene kim küşat programını fethetmek üzere toplandık. 9 Çatlak itibariyle programımız açıldı. Öncelikle iktisadi yatırımlar var, tıpkısı da zir yapı yatırımları kendisine biliyorsunuz ikiye ayrılıyor. Burada amacımız Erzincan’da kabil olduğunca başvuruların çok olmasını çıkarmak ve böylelikle tığ birlikte bundan sonra yatırımcımıza ve kıtipiyoz çapta yatırım yapacak alet ekipman ve ayrıksı konularda envestisman işleyen arkadaşlarımıza arkalamak istiyoruz. Burada desteklerimiz biliyorsunuz ki, KDV dış yüzde 50. Buraya zaman TKDK koordinatörümüzü da getirdik. Onunla ilgilendiren envestisman programı açıldığı devir o de size âdeta bir brifing sunacak. Burada Rustik Kalkınma Idarehane Müdürlüğünde ki bilcümle arkadaşlarımız hazırlıklarını yaptılar. Bu sezonun iyicene tıpkı zaman olmasını istiyoruz. Burada birinci önceliğimiz, tığ özellikle ilimizin ve bakanlığımızın birlikte öncelik kendisine gördüğü limonluk, antika altı yatırımı eklemek istiyoruz. Bununla ilişkin bir nice proje yaptık. Tıpkı noktaya getirdik. 2017 yılında ilimizde 92 dekar tavhane mevcutken, zaman 500 dekarı güzeşte benzeri limonluk potansiyeline ulaştık. Fakat bittabi istediğimiz rakamlar bunlar değil, daha faziletli istiyoruz. Binlere, 2 binlere üste 10 binleri bulacak tıpkısı seralara duyulmak istiyoruz fakat biliyoruz hesaplı girdilerinin yüksekliğinden de ara sıra üreticilerimiz tıpkı durgunluğa girdi. İnşallah bugün rustik kalkınma destekleriyle ve TKDK destekleriyle yine biz bunu tasarruf etmek istiyoruz. Bizim kendimize özel projelerimiz da oluyor. Şuanda da ayrımsız projemiz bitmeme ediyor. DAP İdaresinden aldığımız tıpkı yüzdelik 50 hibeli sera vermeyi düşünüyoruz. Bu 1 dekar alanda olacak, daha bayağı. Burada hep gelişigüzel müşavere ederek bu işi elan zahir pir yapabiliriz diye niteleyerek konuşacağız. Özellikle ilimizde biz örtü altı tarımının gelişmesini çok istiyoruz. Biliyorsunuz, ilimiz tabii adına daraç klima iklime cemaat. Yani bu bölgede sebzeciliğin ve tuhaf altının yer bereketli olacağı memleket adına tığ gözüküyoruz. Bu çerçevede bakanlığımız üstelik 2 çağ önceki ki açıklamasında alelhusus bu çarliston marka altı tarımına çok ehemmiyet verdiğini dile getirdi” dedi.

‘Yapılan başvurular dümbelek çevrilmeyecek’

Antik altı tarımı yazmak isteyen üreticilerin yapacakları başvuruların Ekincilik ve Orman Bakanlığınca onaylanacağını ve ansız çevrilmeyeceğini taahhüt eden Şahin, “Bu site tarımı işinde da 14 mülk Türkiye’de yöre plana imdi ve Gün Doğusu Küçük Asya Bölgesinde ki bir tane il biziz. Başka illerimizde genelde Ankara, İstanbul çevrelerinde kim iller olup Şarki Küçük Asya Bölgesinde da ayrımsız biricik bize öncelik tanıyarak şuan birlikte Erzincan site tarımında Türkiye’da kim 14 ilden birisi. Burada erek tığ kendi üretimimizi geliştireceğiz. Etrafımızda ki illere birlikte örnek olacağız. Öz üretimimizi çoğaltarak evvel etrafımız da kim iller sonra tekmil Türkiye’ye üretim potansiyeli bulmak. Bunun amacıyla rustik kalkınmaya ehemmiyet veriyoruz ve ser ile ait bilcümle başvuruları bakanlığımız ve umumi müdürlüklerle görüştük. Bizim burada yapacağımız başvuruların hepsini onaylattıracağız inşallah. Sair projelerde birlikte böyle amma seraya evleviyet verilecek. Sera üzere yapılan başvurulara evleviyet tanınacağını bize söylediler. Sıçandişi altı tarımı eden arkadaşlarımız var burada bilirler, sabık yıl iyicene aynı zaman geçildi. Bugün örtü altında üretim yapana arkadaşlarımız tarımsal alanda gani ayrımsız rüşvet sağladılar” diyerek konuştu.

‘3 bin 365 çiftçiye 51 milyon destek sağlandı’

Delimsirek, rustik kalkınma anlamında yapılan yatırımlarda 51 milyon TL destek sağlandığını belirterek, “Şimdiye kadar Kırsal Kalkınma Yatırımlarından Erzincan’dahi 3 bin 365 üreticimize 51 milyon bindi sağlandı. Bağımlı bu 51 milyonu elan çoğa çıkartmak istiyoruz. Bu yıl kim fiyatlar daha fazla olduğu amacıyla inşallah elan nazik destekler üstelik önümüz birlikte kim 3-5 sene içerisinde birlikte ulaşmak istiyoruz ancak burada kim sunu mefret özdek sizlersiniz. Yani bu yatırımları yapacak olan sizsiniz. Tığ sizden hele antik altı tarımında desteğimizi sağlayacağımızı üstlenme ediyoruz. Araba ekipman desteklerimiz bile bugün itibariyle başladı. Mümkün az çok evraklarınızı tamamlayarak bütün bire bir şekilde sisteme yüklerlerse tığ acı tatlı destek sağlamaya çalışıyoruz. Şuana kadar belki da araba ekipman üzere başvurup alamayan yüzde 10’dur. Katılımınız amacıyla hepinize teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı. – ERZİNCAN

Share: