Antalya’da yüksek rutubet etkisini bitmeme ettirecek

Antalya’da erdemli nem etkisini bitmeme ettirecek

İç kesimlerde cumartesi günü öğle saatlerine büyüklüğünde domestik boğanak yağmur geçişi bekleniyor

ANTALYA Meteoroloji 4. Kesim Müdür Muavini Hasan Çevik, Antalya’nın iç kesimlerde cumartesi haset gün ortası saatlerine büyüklüğünde asuman patırtılı bora geçişlerinin olacağını bildirdi. Acar, bu yağışların kent merkezine da algın yağmur şeklinde düşmesini beklediklerini ve efdal nemin devam edeceğini kaydetti.

Turizm kenti Antalya’da sıcak ve yaşlı gelgel etkisini devam ettiriyor. Yaklaşık 1 aydır buğulanmış havanın etkisi altında kâin Antalya’da nem dolayısıyla düşünüm mesafesi düştü, Toros Dağları bile beklenmedik oldu. Erdemli nemle gelişigüzel kentin çöz kesimlerinde cumartesi haset öğle vakti saatlerine kadar evcil koyulmak için gök curcunalı bora yağmur geçişi bekleniyor. Bu yağışın kent merkezine birlikte hafif şekilde düşmesi bekleniyor. Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Yardımcısı Hasan Enerjik, Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı hava bilgisi Umumi Müdürlüğü eliyle yapılan tahminler doğrultusunda zaman akşam ezanı saatlerinden itibaren ati yağışın özellikle bağırsak kesimlerde canlı olacağını söyledi.

“Evcil keder yağış”

Cumartesi öğle saatlerine kadar bu yağışın etken olmasını beklediklerini dile getiren Çevik, ” Aralıklı adına evcil asuman curcunalı sağanak yağmur bekleniyor. Genel kendisine sıcaklıklar 31-32 derecelerde olacak. Bu sıcaklıklar sezon normallerinin 4 ile 6 basamak altında seyretmektedir. Minimumlar ise 27 onlarda zaman normallerinde görülmektedir. Yağmur simultane gönen oranlarımız yüzde 90’ları bulurken, minimumlarla ise Antalya özelinde yüzde 60,55’lere kadar düşecek” dedi.

“Nem devam edecek

İç kesimlerde yağışın Isparta, Burdur, Muğla, Antalya’nın İbradı, Akseki, Korkuteli,

Elmalı ilçelerinde enerjik olabileceğini ifade fail Acar, ” Ağız şeridi hariç eksiksiz bölge etkisi altında. Yaptığımız tahminler doğrultusunda rutubet erdemli yerine bitmeme edecek. 3 gün boyunca bölgemizde hele bağırsak kesimlerde yerli kendisine asuman patırtılı sağanak geçişleri bekliyoruz” diyerek konuştu. Rüzgarların kuzey önden esmeye bitmeme edeceğini bildiren Çevik, ancak bunun ferda cenuplu önlere döneceğini bildirdi.

Share: