Ankara’da “Azerbaycan Şehitlerini Anma Günü” düzenlendi

Başkentte “Azerbaycan Şehitlerini Yâd Haset” programı düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) tarihi salonunda gerçekleştirilen “Azerbaycan Şehitlerini Ihtifal Haset” töreni, İstiklal Marşı ve Azerbaycan milli marşının okunmasıyla başladı.

Şehitler üzere Kur’an-ı Cömert okunmasının peşi sıra yapılan videoteyp gösteriminde Azerbaycan’ın İkinci Karabağ Savaşı’ndaki mücadelesinden kesitlere vadi verildi.

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, törende yaptığı konuşmada, İkinci Karabağ Savaşı’na değinerek, “Topraklarımızı 44 ahit içerisinde işgalden kurtardık. Bundan Sonra Azerbaycanlı sığınmacı yahut muhacir yoktur.” dedi.

Ermenilerin tahribatı sonucunda Azerbaycan Türklerinin yaşadığı köylere, kentlere saldırıların arttığı dönemlerde şehitler verdiklerini anımsatan Mammadov, Reisicumhur İlham Aliyev’in orduya verdiği emre bakarak toprakların işgalden kurtarıldığını anlattı.

Mammadov, “Gepegenç dallar, Ermeni işgali altında olan Azerbaycan topraklarının yüzdelik 20’sinin seçme karışını öz kanıyla yoğurup, temas karışını halis kanıyla sulamıştır. ” diyerek konuştu.

Büyükelçi Mammadov, mağlup ergin olmasına karşın Ermenistan tarafının imzalanan anlaşmaya uymadığına dikkati çekti.

Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ bölgesinin Azerbaycan marifetiyle yeniden inşa edildiğini dile getiren Mammadov, “Azerbaycan’ın mirası o bölgeden silindi ama biz yeniden bunları kurmaktayız. Altyapılar oluşturmaktayız, yollar yapmaktayız, beyinli köyler ve kentler yapıyoruz ve yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Albay Erhan Altunok de günün medlul ve önemini belirten bire bir danışma yaptı. Altunok’un konuşurken adını andığı şehidin esas babasını salona ikram etmesi fert anların yaşanmasına bozukluk oldu.

Ihtifal töreninde 2. Dağlık Karabağ Savaşı’nda babası martir olan Fuad Velizade, gazi olan İlkin Rüstemli dahi sahneye çıkarak duygularını paylaştı.

Törene, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Ülfet Grubu Başkanı ve DÜRÜST Parti İstanbul Milletvekili Kaplayan Alt Bölüm, Azerbaycan ordusunda fariza düz askerler, şehit yakınları, gaziler ve davetliler katıldı.

Birinci ve İkinci Karadağ Savaşı’ndan görüntülerin kayran aldığı kılık sergisi da aktiflik salonunun girişinde izlenime sunuldu.Share: