Anagold Madencilik: “Sedat Cezayirlioğlu ve Avukatının İddiaları Asılsızdır”

Anagold Madencilik Endüstri ve Tecim A.Ş., Erzincan’ın İliç ilçesindeki kızıl madeni ile ait tartışmalar karşı, “Sedat Cezayirlioğlu’nun Keban Atatürk, GAP, Karakaya, Sarıkamış barajlarına siyanür aktığı iddiaları gerçeği yansıtmadığı üzere hangi ‘Belirleme Raporu’nda hangi üstelik resmi rastgele raporda saha almamaktadır. Bahsi sabık barajların madenimize sunma mail olanı 3.4 kilometre mesafede olduğunu ifşa etmek isteriz. Görüldüğü üzere Sedat Cezayirlioğlu ve avukatının haberdeki iddiaları asılsızdır ve kamuoyunu kusurlu bilgilendirmektedir” açıklamasını yaptı.

Sedat Cezayirlioğlu ve avukatının açıklamalarının haberleştirilmesi konusunda Anagold Madencilik Endüstri ve Ticaret A.Ş. bu şeb yazılmış açıklama yaparak, bahis konusu iddiaların akıllıca olmadığını tabir etti.

Anagold Madencilik’in açıklaması şöyle

“26 Eylül tarihinde ‘Erzincan’üstelik Siyanür Sızıntısı Yaşanan Zer Madeni Yeniden Faaliyete Geçti: Bu, Türkiye’nin Ölüm Projesi. Lütfen Bunu Durdurun, Yalvarıyorum’ başlığıyla yayınladığınız haberde düzlük düzlük bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır.

Haberde Sedat Cezayirlioğlu’nun kendisi ve avukatı İsmail Hakkı Atal’ın ‘Tespit Raporu’nu müracaat göstererek yaptığı meşruhat tamamen asılsızdır.

Haberde İliç Esas Ülfet Mahkemesi’ne sunulan rapordan yapılan alıntılardaki bilgiler kamuoyuna falsolu aktarılmaktadır. Haberde açıklamalarına yer verilen Sedat Cezayirlioğlu’nun Facebook sayfasında yayınladığı ve bahsettiği ‘Bilirkişi Tayin Raporu’nda, haberde düzlük kayran bilgiler yer almamaktadır. Cezayirlioğlu’nun 4 aktarılma önceki (22 Ilkgüz) yayınladığı ‘ifade’birlikte 340 titrem siyanürlü solüsyonun aktığına dair rastgele tayin yapılmadığı gibi bu konuda hiçbir resmi alım marifetiyle ifade üstelik düzenlenmemiştir.

Şirketimiz yoluyla daha önceden yapılan açıklamalarda bile belirttiğimiz kabilinden görüngü neticesinde içerisinde 8 kilogram siyanür mevcut 20 tona mümasil seyreltilmiş solüsyonu, beyaz zehir alanı içindeki beyaz zehir ulaşım için aktığını ve bunun Tayin Raporu’nda de belirtildiğini burada tıpkı el henüz uyarmak isteriz. Beyaz Zehir sahamız içerisinde meydana mevrut bu viran acilen bilimsel yöntemlerle müdahale edilerek, temizlenmiştir. Ayrıca aksettirilenin aksine boru patlaması şeklinde benzeri fenomen gerçekleşmemiş, beyaz zehir sahası içerisinde solüsyon (seyreltilmiş siyanür) haiz 100 mm yani 10 cm çapında borunun bağlantı noktasında (flanşında) meydana gelen ustalık arıza sebebi ile aynı çirkin meydana gelmiştir.

Sedat Cezayirlioğlu’nun haberde meydan alan açıklamalarında siyanürün Götürümlü Deresi’hangi aktığı iddiası, müracaat gösterdiği ‘Tespit Raporu’nda bile yalanlanıyor. Olaydaki döküntünün eroin sahası içerisinde kaldığı ‘Tayin Raporu’nda yazmaktadır. Antrparantez tekrar bir raporda Sedat Cezayirlioğlu’nun haberdeki Fırat Barajı’na karıştığı, Keban Atatürk, GAP, Karakaya, Sarıkamış barajlarına siyanür aktığı iddiaları gerçeği yansıtmadığı kabil hangi ‘Tayin Raporu’nda hangi dahi resmi değme raporda düz almamaktadır. Bahsi güzeşte barajların madenimize bildirme mail olanı 3.4 kilometre mesafede olduğunu açıklamak isteriz.

Görüldüğü üzere Sedat Cezayirlioğlu ve avukatının haberdeki iddiaları asılsızdır ve kamuoyunu kavisli bilgilendirmektedir.

Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi, yalan ve falsolu haberin yayılmasının önüne ayrılmak topluma karşı sunu iri sorumluluğumuzdur.

Saygılarımızla

Anagold Madencilik”

Share: