Amasya haberi! Amasya’da köylerde kanser taraması yapıldı

Amasya’bile, Kanser Erken Canlandırma, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ekiplerince köylerde hareketli vatandaşlara amansız hastalık taraması yapıldı.

İl Keyif Müdürlüğü KETEM ekipleri, Yağcıabdal, Kızılkışlacık ve Sarıalan köylerinde faal vatandaşları kanserde er teşhisle hanay idare etmek amacıyla bilgilendirdi.

Ekipler, bilgilendirdikleri vatandaşları, tahsis edilen minibüsle KETEM’e getirip, kontrollerini gerçekleştirdi.

Amasya İl Esenlik Müdürü Dr. Dursun Çalıştırıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, kanserde er teşhisin haddinden fazla kebir olduğunu söyledi.

Kanserin, alınacak tedbirlerle üstesinden gelinebilen tıpkısı hastalık olduğunu vurgulayan Antrenör, “İlimizdeki tamam köylerimizde ekiplerimiz vatandaşlarımızı kanser üstüne bilgilendiriyor. Mamografi taramaları geçmek amacıyla KETEM merkezimize yönlendiriliyor. Bilcümle vatandaşlarımıza kanser taraması yapılması amacıyla çetin tıpkısı himmet harcama etmekteyiz. Amacımız herkesin amansız hastalık yönünden taramasını yapıp, erken evrede olanları tayin etmek, encam aşama varsa da tedavilerini uydurmak. Bilcümle vatandaşlarımızı ücretsiz amansız hastalık taramalarını yaptırmaya bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kanser riskini ortadan koymak ve vatandaşları bu konuda haberdar etmek için KETEM çalışanlarının şişman gayret gösterdiğini aktaran Belletici, vatandaşların üstelik KETEM birimi ile hastanelere başvurarak bu hizmetten yararlanabileceğini kaydetti.

Share: