Amasra’nın yer altında artan tarihi dolaşma yüzüne çıkarılıyor

Amasra’nın toprak altında mütezayit tarihi dolaşma yüzüne çıkarılıyor

Amastris Antika Kenti dolaşma yüzüne çıkıyor

BARTIN – Bartın’ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra’de okul inşaatı için yapılan asıl kazısında tarihi kalıntıların tespit edilmesi üzerine havza dulda altına alınarak kurtarma kazılarına başlandı. Haziran ayında başlayan icraat neticesinde çokça sayıda mecmua ve tarihi kalıntıların dönem yüzüne çıkarıldığı yapının MS 2. yüzyılda ibadethane olarak düz yazı edildiği aritmetik ediliyor.

Fenikeliler vasıtasıyla Sesamos adı ile önceki kuruluşu M.Ö. 12. Yüzyıla raci, Miletoslular, Kimerler, Lidyalılar, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Cenovalılar üzere birçok medeniyete sülale sahipliği yapmasının ardından 1460 yılında Fatih Melik Mehmet yoluyla feth edilerek Osmanlı topraklarına katılan Amasra’nın toprak altında artan tarihi kazı çalışmalarıyla ahit yüzüne çıkarılıyor.

Tesadüfen keşfedildi

2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağışlanan ve ilkokul inşaatı üzere anne kazıları başlayan alanda tesadüfen tarihi olduğu değerlendirilen kalıntılara rastlandı. Bunun üstüne yapım çalışmaları durdurularak alan himaye altına makbuz. 2017 yılında önce istirdat kazıları Amasra Müzesi Müdürlüğünce gerçekleştirildi. Araştırma çalışmalarıyla alanda çok sayıda tarihi bülten ve tarihi değere sahip mimari parçalar tespit edildi.

Doğal liman görevi gören koyları nedeniyle tarihte büyük tıpkısı liman kenti ve tecim merkezi adına konumlanan Amasra’daki kazı çalışmaları Firez Bakanlığının destekleriyle Amasra Müze Müdürlüğü Başkanlığında ve Bartın Üniversitesinin ilmî danışmanlığında sürdürülüyor.

2022 yılının Haziran ayında başlayan geniş çerçeveli hafriyat çalışmalarıyla gelişigüzel ibadethane olduğu değerlendirilen alanda şu asıl kadar birçok tarihi sütun ve bilinçlilik gün yüzüne çıkarıldı.

Bartın Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Fatma Bağdatlı Çam bölgedeki istirdat kazılarının balaban tıpkısı titizlikle bitmeme ettiğini rapor ederek, “Amasra’bile Kum mahallesi sınırları içerisinde 2014 yılında Milli Eğitime muaf ve ilkokul inşaatı sırasında belirleme edilmiş mimarlık yapılar sonucunda 2017 yılında Amasra Müzesi eliyle tıpkısı istirdat çalışması gerçekleştirilmiş. ve açılan sondajlarda de sütunlar, mimarlık parçalar haddinden fazla sayıda ele önceki ve o yıldan bu yana dahi hafriyat gerçekleştirilmemişti. 2022 yılının Haziran ayında Amasra Müze Müdürlüğü marifetiyle Ekin Bakanlığı adına bir istirdat kazısı burada gerçekleştirilmeye başlandı. Amasra Müze Müdürlüğü Başkanlığında ve Bartın Üniversitesinin bilimsel danışmanlığında istirdat kazıları devam etmekte” dedi.

Yıllar boyu sürebilecek çalışmaların elan başında olduklarının üstelik altını çizen Doç. Dr. Çam, “Şu anda esasen temel seviyesindeyiz. Zira yapı daha ağız ağıza ortaya hamiş değil. Yapının bucak noktalarını öncelikle bulmamız gerekiyor. Berenarı büyük anıtsal ölçülerde sütunlara ehil bu mimarı yapının benzeri ibadethane mı, tıpkısı sütunlu cadde mi yoksa bir stoa mı ilişkin olduğu üstüne daha kesme bulgulara ulaşamadığımız için yapımın tamamını ortaya çıkarmamız gerekiyor. Sonrasında da alanda gayrı yapıların varlığını dahi tayin etmemiz ve bitmeme etmemiz gerekiyor çalışmalara. Yani gerçekte bu benzeri başlangıç, yıllardır sürecek hafriyat çalışmalarının evvel yılındayız diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Amastris Antik Kentinin ortaya çıkarılmasına müteveccih ilk defa kazı çalışmaları yapıldığına birlikte değinen Doç. Dr. Çam, “MS 2. yüzyıl ortaları civarında bu yapının düz yazı edilmeye başladığını düşünmekteyiz. Bu boyutta bir istirdat kazısı yani Amastris Antik Kentinin ortaya çıkarmaya yönelik ve bu büyüklüğünde nazik boyutlu bir mimarlık yapının ortaya çıkarılmasına yönelik çalışma ilk kez gerçekleştiriliyor” dedi.

Gün Batısı Karadeniz’da ilk kez anıtsal tıpkısı mimarlık ile karşılaşıldığını ve restorasyon çalışmaları ile yapıyı en kısa zamanda ayağa kazanmak istediklerini dahi kaydeden Doç. Dr. Çam kazı çalışmalarına desteklerinden ekolojik ortam Amasra Kaymakamlığına de teşekkürname etti.



Share: