Alaplı’da 150 mıntıka limanda çevrili kaldı

– Alaplı’üstelik 150 havza limanda mahsur kaldı

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, 150 balıkçının kullandığı limanın giriş bölümü çakıl taşı ve kum taşlarıyla doldu. Liman içre mahdut kaldıklarını dile getiren balıkçılar yetkililerden yardım istedi.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesindeki balıkçı barınağı olarak geçer limanın çıkışının kumla dolması zımnında 150 büyüklüğünde balıkçı teknesi limanda yatık kaldı. Liman girişini dolduran kum ve ahcar dolayısıyla bire bir çokça mıntıka limana geçişlerde altının sürtmesiyle balığa çıkamadıklarını, liman zarfında çevrilmiş kaldıklarını dile getiren balıkçılar toprak Milletvekillerini aynı zaman önce harekete geçmesini istedi.

Alaplı’bile balıkçı balıkçı barınağının girişinin kum ile dolması zımnında mahdut kaldığını ve büyük teknelerin barınağa giriş yapamadığını söyledi. Ramazan Karaahmetoğlu, “Artvin Hopa’dan geldik, ilkokul aktarılma gezi içerisinde değişik limanlara girdik. Alaplı Limanına girerken maalesef taşlara kumlara sürte sürte girdik. Bizim teknemiz on metre genişliği ise 4,5 metre var. Bu üzere teknelerin buraya girerken kimin suçu var biz onu bilmiyoruz. Şu anda bile ufak bir dalgayla özne deniz limandan çıkamıyoruz. Çıkamadığımız süre ortamında bu mağduriyetimizi ki karşılayacak? Buradaki Kooperatif tek hizmet yapmadığı halde bizden dünyalık istiyor. Bu limanın sorunlarını münasebet çözmüyor. Liman içerisinde suyumuz, elektriğimiz ve abdesthane gerekseme giderecek hiçbir madde bulunmuyor. Şu zaman limanda mahsur kaldık limanın önü çakıl komple olduğu üzere denize açılamıyoruz. Bu konuda Valimiz, Kaymakamlıktan yardım bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Liman iyesiz Balıkçılar naçar”

2000 yılından beri balıkçılık yaptığını söyleyen Timur Arslan, “Buraya yapılan bu balıkçı barınağı belli belirsiz poyraz olduğu ant limanın ağzı çakılla kapanıyor. Bunun yapılması amacıyla daha geçmiş yetkililere müracaat yapıldı. Amma açılmadı. Görüldüğü kabil bir önceki fırtınadan sonradan gene doldu yetkililerden buraya bir reçete bulmasını istiyoruz. Şu zaman 150 havza liman içerisinden çıkamıyor. Bu sorunumuzun giderilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Hizmete açıldığı 2006 yılında barınağın bölgeye ekonomik anlamda şişman bir katkı sağladığını tamlayan Aslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Balık sezonunda haricen gelen iri balıkçı tekneleri, Alaplı balıkçı barınağını yeğleme ediyordu. Ancak 5 yıldır barınağın girişinin kum ile dolması sonucu büyük balıkçı tekneleri antre yapamıyor. Genişlik bir iki 6-7 metre olması gereken antre kısmındaki akarsu derinliği 30 santim boyunda, ayrımsız koca barınak girişinde suda ferah ferah yürüyebiliyor. Tekraren konuyu yetkililere bağlanmış ilettik ancak benzeri son alamadık. Barınağın zarfında kâin tekneler yatık eskimiş durumda, şimdiden tekneleri pekâlâ denize çıkaracağımızı düşünüyoruz. Bir dakika ilk melce girişi ve içinin ayak tarağı gemisiyle temizlenmesini istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Alaplı limanı büyüklüğünde, balıkçıya düşman olan benzeri liman elan görmedim”

Artvin Hopa’dan yola çıkarak 4 limana uğrayan ve Alaplı limanın bakımsızlığına bel fail Mehmet Dursunoğlu “Ben daha bu Alaplı limanı kadar bakılmamış, ilgisiz, ilgisiz ve balıkçıya antagonist olan tıpkısı liman daha görmedim. Burada öncelikle Belediye Reisi girmek amacıyla izinli kim varsa bu liman ağzına evgin müdahale etmesi lazım. Burada iyesiz tıpkısı liman bırakmışlar” ifadeleri kullandı.Share: