Akıbet zaman veri: DENİZ POYRAZ DAVASINDA GERGİNLİK; MURAFAA YERİ DEĞİŞTİ

İZMİR’üstelik HDP İl Başkanlığı binasında maktul Bahir Poyraz (38) davasında, 5’inci duruşmada arka arkaya gerginlik yaşandı. Murafaa heyeti ile avukatlar beyninde ‘mesafe değişmeyen’ tartışması artık, ardından mevkuf maznun Onur Gencer (27) ile Poyraz’ın kardeşi atıştı. Jandarmanın Poyraz’ın kardeşine müdahale etmesine avukatlar ve izleyenler tepki gösterince patırtı yaşandı. Cingöz bu tam biber gazı kullandı. Verilen uzaklık sonrası murafaa başkanı, davanın disiplinli şekilde devam edebilmesi için lüzumlu tedbirlerin alınmasına ve duruşmanın Aliağa Şakran Mahpushane yerleşkesindeki salonda yapılmasına değişmeyen verdi.

Görüngü, sabık sene 17 Haziran’de Çankaya semtinde meydana geldi. İş hanının 2’nci katındaki HDP İl Başkanlığı’na mevrut eski esenlik çalışanı Öz Saygı Gencer, partide öz servisi yapan annesi erinçsiz olduğu üzere yerine 1 günlüğüne etkin Bahir Poyraz’ı tabancayla öldürdü. Gözaltına alınan Gencer, adliyeye sevk edilip, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. İddianamede Gencer için ‘tasarlayarak bile bile öldürme’, ‘iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler yahut patika kuruluşlarının kullanımında olan bina, yapılış yahut eşyaya uymazlık verme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet kodes ile 7 yıl cezaevi cezası istendi. Davanın 29 Nisan’dahi görülen duruşmasında Poyraz’ın avukatları, salonda amade mevcut avukatların tamamının tutanağa geçirilmesi talebinin reddi sonrası ‘reddi yıldız bilimi’ talebinde bulundu. Talebi değerlendiren İzmir 7’nci Ağırbaşlı Ceza Mahkemesi, ‘reddi yıldız bilimi’ talebinin reddine değişmeyen verdi.

MAHKEME BAŞKANI İLE AVUKATLAR TARTIŞTI

İzmir 6’ncı Kısık Ceza Mahkemesi’ndeki 5’inci duruşmaya tutuklu maznun Değer Gencer’in yanı sıra Deniz Poyraz’ın ailesi, partililer ve avukatlar katıldı. Duruşmada önce adına murafaa başkanı, ‘vekil sıfatı’ haiz kerim avukatlar dışındaki avukatların yargılamaya anlaşılan alandan ayrılmasına karar verdi. Bunun üzerine avukatlar ile mahkeme başkanı beyninde ağız dalaşı daha çok. Avukatlar, mahkemenin ara kararına karşı artık. İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, ara esmer uymayacaklarını belirterek, Çıkarabiliyorsanız çıkarın. Mezun avukatlar olduğumuz üzere buradayız. Bize oraya otur, buraya otur diyemezsiniz. Bulunduğumuz yerde, oturmaya devam edeceğiz. Bulunduğumuz yerden ayrılmıyoruz dedi.

SALON KARIŞTI

Bahir Poyraz’ın eksantrik benzeri suçtan vakfedilmiş kardeşi Kamil Poyraz salona getirildiği tam maznun Gencer ile aralarında diyalog yaşandı. Bu tam jandarmanın Poyraz’ın kardeşine müdahale etmesi ile mağaza karıştı. Duruşmayı izleyenler ile avukatlar, jandarmaya tepki gösterdi. Yaşanan arbedede jandama biber gazı kullandı. Sanık Gencer, salondan götürüldü.

DURUŞMA ALİAĞA’YA ALINDI

Yarım saatlik aranın ardından murafaa heyet baştan salona geldi. Duruşma başkanı, yaşanan olayları ve kurnaz marifetiyle salonda biber gazı sıkılması olayını tutanağa geçirmesinin arkası sıra duruşmaya devam edildi. İddia makamı, duruşmanın ertelenmesi yönünde nabız verdi.

Söz isteyen İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Yargılamanın uzamaması için şahit dinlenmesine geçilmeli. Zaruri güvenliğin sağlandığını düşünüyoruz dedi. Celsede saraka sunulan sanık Itibar Gencer, Mütalaaya diyeceğim yoktur. HDP kapatma davasındaki iddianamenin dosyama eklenmesini istiyorum. Oradaki deliller benim davamın sebebidir ifadelerini kullandı.

Tarafların dinlenmesinden sonradan mahkeme başkanı, bu aşamada duruşmanın devam etmesinin türlü olmadığını belirtip, davanın disiplinli şekilde bitmeme edebilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasına ve duruşmanın Aliağa Şakran Hapishane yerleşkesindeki salonda yapılmasına karar verdi. Sanığın alıkonulma halinin devamına üstelik değişmeyen veren mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi. Murafaa başkanı kararı okurken salondakiler alkışlarla protesto etti. Mağaza boşaldıktan sonradan taraf avukatlarının duruşma tarihinin çokça andıran olduğunu katılamayacaklarını belirtmesi üzerine sevgili bu nöbet 14 Teşrinievvel Cuma Namazı gününe ertelendi.

Duruşma öncesinde ise adliye önünde matbuat açıklaması yapıldı. Matbuat açıklamasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Mardin Saylav Ebru Günay, HDP İzmir milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Misyon Çepni, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile çok sayıda sivil cemiyet temsilcisi katıldı. HDP’liler adliye uğrunda ‘Katillerden adisyon soracağız, faşizm yenilecek, tığ kazanacağız’ yazılmış pankart açarak, Bahir’e sözümüz sulh olacak, Katiller halka adisyon verecek sloganları attı.

‘ASLA GERİ DURMAYACAĞIZ’

HDP Sözcüsü Ebru Günay, Adalet talebimiz ve hakikatlerin ortaya çıkması üzere 5’inci el İzmir Adliyesi önünde toplanıyoruz. 5 duruşma boyunca neler yaşandığını bilcümle halkoyu biliyor. Bahir’in katledildiği andan itibaren katillerin bittabi korunduğunu, faillerin kuşkusuz gizlendiğini ve IŞİD artığı çetelerin elbette bu saldırıyı düzenlediklerini kül Türkiye strateji etti. Katilin duruşmadaki tavırları herkesin malumu. Daha dahi önemlisi; hakikatin ortaya çıkması üzere uğraş etmesi müstelzim murafaa heyetinin tavrı ortada. Bizler bütün kırım dosyalarında özellikle Kürtlerin, HDP’lilerin katledildiği dosyalarda; 10 Ekim Gar katliamından, Suruç katliamından, bilcümle dosyalarda iktidarın tutumlarını biliyoruz. Bu cezasızlık tutumudur. Gerçeklerin açığa çıkmasını işgal tutumudur. Bu formalist failleri korumadın, adisyon sormamanın tutumudur. Bizler bunun yabancısı değiliz. Buna alın birlikte mücadele etmeye kararlıyız. Bundan da katiyen ferasetsiz durmayacağız dedi.

‘KAHRAMAN MUAMELESİ YAPILIYOR’

CHP İstanbul Mebus Sezgin Tanrıkulu ise Olayın meydana geldiği 17 Haziran 2021 tarihinden bu yana kestirmece 17 ay geçti. 4 duruşma yapıldı, bugün beşincisi. Hepsini izledik. Tıpkısı cinayeti incelerken; işlenmeden öncesi proses, işlendiği ve sonraki süreci alay malay değerlendirdiğimizde katilleri ve azmettirenlere ulaşabiliriz. İzmir’in itidalli yerinde HDP’nin önünde ayrımsız karakol var. 24 saat gözetleniyor, strateji ediliyor. Nedense bu kıyacı izlem edilmiyor. Larp çok defa gelip, gittiği ve irfan yaptığı halde. Cinayetin yapıldığı anda engelleme edilmiyor, gecikiliyor. Adeta bu katliamın gerçekleştirmesi isteniyor ve cevaz veriliyor. Katliamdan sonradan kendisine kahraman muamelesi yapılıyor. Benzeri tweet attığınız için 4 ahit gözaltında kalıyorsunuz. Bu acımasız hemen 24 saat gözaltında kaldı, arkasındaki ilişkiler araştırılmadı. Çabucacık adliyeye getirildi ve tutuklandı. İddianamesi dahi olağanüstü gelişmemiş sürede hazırlandı. Arkasındaki tek aksata araştırılmadı. Fenomen yerindeki sayısal evraklar basına konfirmasyon edildi. Bu kıya, açık oturum iktidarın yarattığı tiksinme söyleminin kutuplaşma ve garaz göstermesi konusunda işlenmiştir. Dolayısıyla açık oturum kuvvet, bu cinayetin ortağıdır; azmettiricisidir. Adisyon soracağız. Siyaseten adisyon soracağız, sandıkla soracağız diyerek konuştu.

Share: