Akıbet dakika haberi: TİHEK’ten Ataşehir’de hastanedeki aksülamel çeken görüntülere ilgili soruşturma

ATAŞEHİR’bile özel hastanede yaşanan ve toplumsal medyada büyük aksülamel çekici olayla ilgilendiren Türkiye İnsan Hakları ve Muadele Kurumu’nca (TİHEK) anket başlatıldı.

Türkiye İnsan Hakları ve Teadül Kurumu’ndan yapılan yazılmış açıklamada, “Medyada, İstanbul’dahi tıpkısı hususi hastanenin tehlikeli hizmet bölümünde otama gören nemli tıpkısı hastaya müteveccih adına hastanedeki görevlilerince azap ve ızdırap muamelede bulunulduğuna ilgilendiren görüntüler kayran almıştır. İnsanlık onuruna cebin yapılan yeryüzü şişman saldırılardan biri olan azap ve kırıcı alım satım, hem arsıulusal hem da ulusal hukukta hür benzeri biçimde yasaklanmıştır.

6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Muadele Kurumu Kanunu’nun 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında üstelik TİHEK, ‘İşkence ve dokunaklı alışveriş ile çabalamak ve bu konuda icraat yapmak’ ve ‘İşkenceye ve Diğer Acımasızca, Gayriinsani veya Küçültücü Alım Satım yahut Cezaya Alın Birleşmiş Milel Sözleşmesine Mülhak İhtiyari Tören Düzeni hükümleri çerçevesinde ulusal önleme mekanizması olarak görev yapmak’ ile görevlendirilmiştir. TİHEK’e ayrıca, ‘İnsan hakları ihlallerini araçsız incelemek, yoklamak, karara angaje etmek ve sonuçlarını izlem buyurmak’ görev ve yetkisi verilmiştir. Bu kapsamda, konuya ilgili adına kurumumuz eliyle resen inceleme başlatılmıştır” denildi.

Share: