Akçakoca’da Pelit Bereketi

TUNCAY TÜRKGÜLÜ

Düzce’nin Akçakoca ilçesi açıklarında avlanan balıkçılar, barınağa kasalar meşbu akarsu palamutla döndü. Balıkçılar, palamudun bu yıl artağan olacağını ve fiyatının düşeceğini söyledi.

Mağrip Karadeniz’bile avlanan Akçakocalı balıkçılar, bugün barınağa kasalar dolusu palamutla geldi. Balıkçılara bakarak bu sene sivri mübarek olacak ve fiyatı da giderek düşecek.

“ACUN ZARARLARI OLDU”

Akçakocalı Mehmet Reşit Alır, 32 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek pelit balığının bir yıl olup tıpkı yıl olmadığını söyledi. Alır, palamudun başka balıklarının da artağan olmasını sağladığını kaydederek şöyle konuştu:

“Palamut balığının artağan olduğu sene, haziran kocaoğlan ile temmuzun 15’inde çingene palamudunun artağan olmasıyla muhtemelen evet. Sivri balığı havyarı döktüğünde ise çinekop, istavrit ve mezgit balığı eli nimetli olacaktır. Denizde bildirme geç büyüyen balık istavrittir, o üstelik geç yetişir. Bu yıl çinekop verimli olacak, o üstelik Boğaz’üstelik olacak. Karadeniz’de birlikte evet amma az olur, şu dakika çocuk döneminde. Çekicilik şartlarına bakarak pelit teşrinievvel ayı sonuna kadar tamam amma albeni şartlarına bağlıdır. Şu dakika bu barınakta bin 700 kasa balık çıkıyor, 2 bin 500 sandık çıkan balık de buraya geliyor. İki gündür balık bol. Güzeşte değil evvelsi çevrim Cıvıl Cıvıl ve Samsun’da, hallerde çifti 120 liralık olan balık, İstanbul halinde zaman satılmadı. 70-80 liraya sattılar, tıpkısı dünya zararları oldu. Mevsim süresince o zararları çıkaramazlar. Balık anca kokot tıpkısı şeydir maatteessüf. Tuttun mu iyi, tutmadın mı öyle gidiyor.

“DENİZDE BALIĞI BİTİRDİLER”

Su ürünleri bilmeyen benzeri kültürlü adama makule, defter ve masa üzerinden öğretmişler. Geliyorlar, balığı ölçüyorlar. evet sen hangi anlarsın balık ölçmekten. Sen önce motorları izlem et. Tezgahta balık ölçüyorlar, ‘yasak’ deyip ona bin lira ukubet kesiyorlar. Balığa el koyuyorsun ama tankerlerle, TIR’larla o yemleme fabrikalarına satıyorsun. ‘Fabrikayı kapatın’ demiyoruz. Eğer bana ne ölçüde serbest ise ona üstelik o ölçüde erkin olsun. Cümle işini yapsın. Bozuk 12 santimetre mi, onu da fabrika yem yapsın. Amma ben balık haline giriyorum, benim balık 11 santimetre, balığa umum koyuyor. Niye ona serbest dahi bana haram, denizde balığı bitirdiler.”Share: