Akçakoca Ziraat Odası Başkanı: “Ferrero Şirketi Cesamet Tarafından Denetlenmeli”

TUNCAY TÜRKGÜLÜ

Akçakoca Ekincilik Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Umumi Heyet Üyesi Levent Başaran, Türkiye’birlikte birlikte faaliyet yürüteç ve arsıulusal fındık tekeli olduğu öne sürülen Ferrero şirketinin denetlenmesini istedi. Başaran, “Bir dakika evvel devletimiz, hükümetimiz, bu firmaya karşı yaptırımlarını ortaya koymalıdır, bu firmayı teftiş altına almalıdır, denetlemelidir. Sözde inhisar olmadığını argüman ediyor bu firma. Hepimiz canlı şahidiz; fındığın dönüp dolaşıp bu firmada toplandığını hepimiz biliyoruz. ‘Bu firma tekel değildir’ diyerek kez verilmesini kabul etmiyoruz. Bu firmanın Türkiye üzerine olan baskısını akseptans etmiyoruz” dedi.

Akçakoca Tarım Odası Başkanı Uzun Başaran, Ferrero şirketinin Türkiye’deki faaliyetlerini SIMURG Fen Ajansı’na değerlendirdi. Başaran, “Dünya’nın yer şişman alıcısı ve bildirme balaban ihracatçı konumuna mevrut firma, zaman piyasada istediği şekilde at koşturuyor. Tıpkı firmanın konusunda bu kadar zorla yüklenmesi, hele bu sene serbest piyasada Ferrero’nun eşit açıklaması ile ilişik bir beklenti içine giren çiftçinin olması haddinden fazla düşündürücüdür” diyerek konuştu. Başaran, şunları söyledi:

“ÜRETİCİLER KIYGIN OLMUŞTUR”

“Değme ne kadar TMO fındık alım fiyatını ‘müdahale çalım’ olarak açıklasa üstelik piyasada açıklayan nicelik oturmuyor. Bunun gerçek sebebi, fındık alımında nazlı çalım yapmasıdır. Yani sudan sebeplerle TMO’nun, fındık çalım kriterleri zarfında olan yabancı madde oranı, nem oranı, tabii kim bunlar aslında çiftçinin sorumluluğunda olan şeylerdir, çiftçilerimiz özen etmelidir ama ‘çatlak fındık’ kabil gayrı sebeplerden dünya haddinden fazla nazlı kurum yapması, açıklanan fiyatın piyasada olumlu olmasını sağlayamıyor. Doğrusu TMO fındık alımı amacıyla nazlı davranacağını duyurmuştu ama bunu okazyon bilen, zaman dünyanın en şişman alıcısı ve bildirme iri dış satımcı konumuna gelen firma, zaman piyasada istediği şekilde atlama beygiri koşturuyor. Bir firmanın konusunda bu büyüklüğünde gücün yüklenmesi, hele bu yıl serbest piyasada Ferrero’nun denk açıklaması ile ilgili bir ümit içine giren çiftçinin olması çok düşündürücüdür. Yani böyle tıpkı firmanın fiyat açıklamasını özlemek… Alelhusus üreticiler burada mağdur olmuştur. Tekelleşmenin ötesine geçip kartelleşmeye güzeşte bu firma, bu sene hele belirli firmalardan çalım yapacağını, bazılarından birlikte almayacağını tabir etmekte. Böyle tıpkısı ayrımın olması de o firmanın Türk fındığı üzerindeki niyetini yıldızlı ayrımsız şekilde ortaya koymuştur. Bunu bizim akseptans etmemiz benzer değil. Benzeri dakika evvel devletimiz, hükümetimiz, bu firmaya cebin yaptırımlarını ortaya koymalıdır, bu firmayı denetleme altına almalıdır, denetlemelidir. Neymiş inhisar olmadığını iddia ediyor bu firma. Hepimiz canlı şahidiz; fındığın dönüp dolaşıp bu firmada toplandığını hepimiz biliyoruz. ‘Bu firma tekel değildir’ diye el verilmesini akseptans etmiyoruz. Bu firmanın Türkiye üstüne olan baskısını kabul etmiyoruz.”Share: