Ahiret Yolculuğu için EDS sistemi kuruldu

Çorum’da serencam günlerde benibeşer ve yaralamalı gidiş geliş kazalarının yaşandığı mekân yoluna “Averaj Cevvaliyet İhlal Tespit Sistemi” kuruldu.

Yaydiğin Kavşağı ve Çimento Köprülü Munsap güzergahları beyninde çift cepheli adına devreye alınan sistemle gelişigüzel ivinti denetimleri da başladı. Gidiş Geliş Şube Müdürü Bünyamin Çıpa, 2021-2030 Karayolları Gidiş Geliş Güvenliği Stratejisi Belgesi doğrultusunda şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergahlarda mevcut Kent Güvenlik Hile Sistemi (KGYS)/Plak Aşinalık Sistemi (PTS) kullanılarak hızdan kaynaklı trafik kazalarını göğüslemek ve güvenli trafik akışını keşfetmek için “Ortalama Cevvaliyet İhlal Belirleme Sistemi”nin Yaydiğin Kavşağı ile Çimento Köprülü Munsap güzergahları ortada Güvenlik Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı vasıtasıyla kurulumunun tamamlandığını açıkladı.

Çorum- Ankara yolu ile Samsun yolu çıkışı arasında 10 bin 656 metrelik bölümde çift taraflı Ortalama Atiklik Sistemi’nin bulunduğu bölgelere sürücüleri bilgilendirmek amacıyla gidiş geliş belen ve ikaz levhaları yerleştirildiğini anlatan Çıpa, “Otomobiller üzere 70 kilometre, kamyon, pikap ve otobüsler üzere 50 kilometre olup değişik vesait ise Karayolları Gidiş Geliş Yönetmeliği 100. Maddesinde tamlanan atiklik limitleri Karayolları 73. Yazıhane Şefliğince trafik bel ve ikaz levhaları yerleştirilmiştir. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS)/Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ile belirtilen noktalarda ve güzergahlarda yapılan çabukluk ihlal denetimlerinin birlikte trafik güvenliği algısının güçlendirilmesi, vatandaşların duygusal ve para güvenliğinin sağlanması amacıyla cemi kavşaklarda usa vurma namına trafik kuralları ihlalleri (inanma kemeri takmamak, al ışıkta tevdi etmek ve açkı kullanırken cep telefonu bağışlamak vb.) fail sürücülere müteveccih cümle üzerinden denetimler artırılarak yakalanma riski duygusunun anlı tutulması için tedbirler alınmıştır. Orak Ayı kocaoğlan içerisinde duyurusu yapılan EDS-PTS projesi 15 Ağustos’tan itibaren Yaydiğin Kavşağı Çimento Köprülü Gaga güzergahları arasında koşa cepheli yerine sayı farkı hız denetimi başlamıştır” dedi. – ÇORUM

Share: