Ahiret Yolculuğu için EDS sistemi kuruldu

Çorum’da sonuç günlerde âdem ve yaralamalı trafik kazalarının yaşandığı çevre için “Averaj Hız İhlal Tayin Sistemi” kuruldu.

Yaydiğin Kavşağı ve Çimento Köprülü Ağız güzergahları beyninde koşa cepheli adına devreye alınan sistemle birlikte sürat denetimleri da başladı. Trafik Yazıhane Müdürü Bünyamin Çipo, 2021-2030 Karayolları Trafik Güvenliği Stratejisi Belgesi doğrultusunda şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergahlarda bulunan Site Güvenlik Dalavere Sistemi (KGYS)/Plaka Tanışıklık Sistemi (PTS) kullanılarak hızdan kaynaklı gidiş geliş kazalarını önlemek ve tehlikesiz gidiş geliş akışını uydurmak üzere “Sayı Farkı Çabukluk İhlal Tayin Sistemi”nin Yaydiğin Kavşağı ile Çimento Köprülü Kavşak güzergahları ortada Güvenlik Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı yoluyla kurulumunun tamamlandığını açıkladı.

Çorum- Ankara yolu ile Samsun yolu çıkışı ortada 10 bin 656 metrelik bölümde çift cepheli Averaj Ivinti Sistemi’nin bulunduğu bölgelere sürücüleri haberdar etmek için gidiş geliş bel ve uyarı levhaları yerleştirildiğini anlatan Çipo, “Otomobiller için 70 kilometre, kamyon, kamyonet ve otobüsler için 50 kilometre olup farklı vesait ise Karayolları Gidiş Geliş Yönetmeliği 100. Maddesinde tamlanan atiklik limitleri Karayolları 73. Şube Şefliğince gidiş geliş meni ve uyartı levhaları yerleştirilmiştir. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS)/Plak Tanışıklık Sistemi (PTS) ile tamlanan noktalarda ve güzergahlarda yapılan sürat ihlal denetimlerinin yanında gidiş geliş güvenliği algısının güçlendirilmesi, vatandaşların can ve mülk güvenliğinin sağlanması üzere tamlık kavşaklarda anlık kendisine gidiş geliş kuralları ihlalleri (güven kemeri takmamak, kırmızı ışıkta boşlamak ve vasıta kullanırken cep telefonu kabul etmek vb.) işleyen sürücülere müteveccih herkes üzerinden denetimler artırılarak yakalanma riski duygusunun anlı tutulması amacıyla tedbirler alınmıştır. Temmuz ayı içerisinde duyurusu yapılan EDS-PTS projesi 15 Ağustos’tan itibaren Yaydiğin Kavşağı Çimento Köprülü Dudak güzergahları arasında koşa cepheli kendisine ortalama ivinti denetimi başlamıştır” dedi. – ÇORUM

Share: