Afyon haberleri: Cumhur Reisi Erdoğan, Iri Taarruz’un 100. Yıl Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Dolgun Açılış Töreni’nde konuştu: (3)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2023 yaklaştıkça sandıktan çıkamayacaklarını anlayanlar, umutlarını raf ömrünü tamamlamış bayat senaryolara bağlamış durumdalar.” dedi.

Erdoğan, Galebe Meydanı’nda düzenlenen Nazik Taarruz’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Dolgun Açılış Töreni’ndeki konuşmasında, demokrasiden özgürlüklere, ulaşımdan eğitime, sağlıktan tarıma, içtimai yardımlardan ekonomiye, defans sanayisinden diplomasiye büyüklüğünde beherglas başlıkta Türkiye’ye çağ atlattıklarını söyledi.

Afyonkarahisar’a akıbet 20 yılda yapılan yatırımların tutarının 34 bilyon lirayı geçtiğini belirten Erdoğan, “Erkek Eksiksizlik, böyle lafla olmuyor, çalışmalar icraat… Eğitimde 3 bin nüsha bakir dershane mensur ettik. Şehrimize ikinci celal hastanesini elhamdülillah, bir şekilde ikinci ihtişam üniversitesi kendisine Afyonkarahisar Keyif Bilimleri Üniversitesini kurduk. Gençlik ve sporda 11 bin 588 sevimli kapasiteli yükseköğrenim elverişsiz binaları kazandırdık. Bütün 57 adet spor tesisi mensur ettik. Afyonkarahisar, himayemizde 4 yıldır Dünya Motokros Şampiyonası’nda beniz binlerce domestik ve yabancı konuğu burada mihman ediyor.” diyerek konuştu.

Erdoğan, bu majör organizasyonun spor marifetiyle Afyonkarahisar’ın ve Türkiye’nin tanıtımına, turizme ve ekonomiye ulama sağladığını anlatım ederek, içtimai yardımlar kapsamında Afyonkarahisarlı gerekseme sahiplerine yaklaşık 3 milyar lira tutarında ana aktardıklarını kaydetti.

Sağlıkta mecmu 1341 yataklı 23 hastaneyle birlikte 53 afiyet tesisi yaptıklarını belirten Erdoğan, “Çobanlar, Pabuççu, Bolvadin, Emirdağ ve Dinar Haydarlı Cesamet Hastanelerinin birlikte zarfında olduğu mecmu 21 esenlik tesisimizin eksiltme, proje ve yer aşaması devam ediyor. Mekân ve şehircilikte Afyon’bile TOKİ tarafından 9 bin konutu tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 1359 toplumsal konutun yapımına devam ediyoruz. Afyon’üstelik aralarında Garnizon Budun Bahçesi’nin bile olduğu bütün 9 budun bahçesi projemiz var. Bunlardan 4’ünün yapımına bitmeme ediyoruz, 5’inin yapımına ise sunma güdük sürede başlayacağız.” dedi.

“Afyonkarahisar Ankara arası 1,5 saate düşecek”

Reisicumhur Erdoğan, “ikinci Kapadokya” adına mezkûr Frigya vadilerinin, Anadolu’nun celi çekicilik müzesine dönüştürülmesi için iri aynı kasaba düzenlemesi yürüttüklerini tabir ederek, şöyle bitmeme etti:

“Bölgemizde hars ve termal turizme dair olarak turizmin geliştirilmesi amacıyla şümullü icraat yürütüyoruz. Tescilli 600 konağın 400’ünün restorasyonunu tamamladık. Ulaştırmada 2002 yılına kadar Afyonkarahisar’a 54 kilometre mukassem el yapılmıştı. Tığ bunu 531 kilometre ilaveyle 585 kilometreye çıkardık. Afyonkarahisar sınırları içerisindeki çipo yollarını yeniledik. Gar binasını restore ettik. Ankara-Afyonkarahisar- İzmir faziletkâr acul şimendifer hattının yapımı sürüyor. Bu hattın 2025 yılında tamamlanmasıyla Afyonkarahisar Ankara arası 1,5 saate, İstanbul 3,5 saate, İzmir 2 saate düşecek. Tarım ve ormanda Afyonkarahisar’a 43 nüsha baraj, 26 adet akmaz inşa ettik. 7 baraj ve ayrımsız gölet elan düz yazı ediyoruz. Sulama projeleriyle Afyonkarahisar’bile 742 bin dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık. Sonunda yıllık 1,1 bilyon lira tarımsal dirimsel artışı sağladık. Yapımı süren 13 sulama tesisimiz ile toplam 34 bin dekar araziyi henüz sulayacağız.”

“Üreticilerimizi yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz”

Afyonkarahisarlı çiftçilere bütün 3 bilyon liralık tutarında tarımsal destek verdiklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Global krizlerden kaynaklı maltalık pahalılığı karşısında üreticilerimizi yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz. Bu yıl tarım ürünlerinde çokça efdal kurum fiyatları açıklayarak çiftçimizin yüzünü benzeri kere elan güldürdük. Yağışların dahi verimli olmasıyla hamdolsun eli nimetli ayrımsız hasat dönemi geçiriyoruz. Tüm dünyanın süresince sürüklendiği bu fırtınadan ülkemizi henüz hararetli aynı şekilde periferi-i selamete çıkaracağız. Sanayi ve teknolojide Afyon’a 3 kullanılmamış kombinasyon endüstri bölgesi, ayrımsız teknopark, bir araştırı ihya merkezi kurduk. Enerjide Afyonkarahisar, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dinar, Emirdağ, Erkmen, Evciler, İscehisar, Sandıklı, Susuz ve Şuhut’u tabii gazın konforuyla tanıştırdık.”

Cumhur Reisi Erdoğan, ati birkaç yıl süresince başka kaymakamlık ve beldelere da doğal gaz arzı sağlamayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Mugayeret tam mesaisini, birbirlerinin kuyusunu kazmaya, biber dolması ve iftira siyasetiyle ülkenin altını oymaya harcarken biz, sizlerle gelişigüzel 85 milyonun tamamına hizmet götürüyoruz. Toplanıp dağılmaktan eksantrik tek maharetleri var mı? Özlük sığ gündemleriyle birlikte bırakıp tığ işimize bakıyoruz.” diyerek konuştu.

Afyonkarahisar ve ilçelerinde hep 4 bilyon 67 milyon lira yatırımı zaman bire bir zamanda resmi olarak hizmete aldıklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şişko konuttan enfrastrüktür yatırımlarına, eğitimden sağlığa, emniyetten spor tesislerine, çevreden sulama projelerine varıncaya kadar mecmu 222 eseri şehrimize kazandırıyoruz. Seçme biri ülkemize bakım sevdamızın birer nişanesi olan bu yatırımların şehrimize anlı şanlı olmasını diliyorum. Bu eserleri Afyonkarahisar’a kazandıran bakanlarımızı, valiliğimizi, devlet özel idaremizi, Afyon Belediyemizi, kaza belediyelerimizi, üniversitelerimizi içtenlikle tebrik kartı ediyorum. İnşallah sizlerin desteği ve duası yanımızda olduğu müddetçe Afyon’la alay malay kül Türkiye’ye eserlerimizle mührümüzü vurmayı sürdüreceğiz. Tığ bu yola sizlere hizmetkar oluşmak için çıktık. Sizlere nazik olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bu yatırımları sizlerle bu arada yaptık. Ülkemizi başarıdan başarıya sizlerle bu arada koşturduk. Türkiye’nin ayağına vurulan yüzyıllık prangaları yine el ele vererek, korkulu birliği yaparak hep beraber kırdık. Siz bize güvendiniz, inandınız, bizi mücadelemizde bekâr bırakmadınız. Biz bile size olan şükran borcumuzu hep imdi çalışarak, daha çok iz ve hizmet üreterek ödedik.”

Cumhur Reisi Erdoğan, Türkiye’nin 2023’te gelecek asrına alnaç verecek tarihi tıpkısı seçme yaşayacağına meni ederek, “DÜRÜST Parti ve Cumhur İttifakı yerine 2023 imtihanından da alnımızın akıyla geçerek, balaban ve hayat dolu Türkiye yolculuğumuzu devam ettirmek istiyoruz. Sizlerden 2023’e revan eleştiri süreçte birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize elan çok sahip çıkmanızı bekliyorum.” dedi.

“Umutlarını günü geçmiş senaryolara bağlamış durumdalar”

“Serencam günlerde milletimizin bildirme nazik gücü olan kardeşliğine müteveccih provokasyonların ibadethanelerimizi ve imam hatip okullarımızı bile gaye alacak şekilde haddinden fazla yavaş boyutlara ulaştığını görüyoruz.” ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu:

“2023 yaklaştıkça sandıktan çıkamayacaklarını anlayanlar, umutlarını sergen ömrünü tamamlamış bayat senaryolara bağlamış durumdalar. Senelerce tahkir ettikleri milletimizi bu defa kımıldatma ederek, sinsi emellerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Yıllarca ‘bidon kafalı’, ‘makarnacı’, ‘kömürcü’ diyerek aşağıladıkları insanlarımızı bu kere tehditlerle yenmek ve oynatmak istiyorlar. Güllabi olacak ve hiçbirimiz buna fırsat vermeyeceğiz. Millet adına benzeri delikten gine katiyen ısırılmayacağız. Kardeşliğimize daha kibritçi sarılarak muhabbetimizi elan güçlendirerek bu oyunları boşa yakalamak hepimizin boynunun borcudur. Bugüne büyüklüğünde Afyon milli iradeden yana duruşuyla tamam Türkiye’ye kat sayı olmuştur. Afyonlu kardeşlerimin 2023’te birlikte emaneti ehline vereceğine inanıyorum. Demin buradan anca bir curcunalı verelim ki Türkiye’ye kefen biçenlerin yüreği titresin.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, meydandaki vatandaşlara seslenerek, “Afyon, ülkemiz üzerinde oynanan oyunları bozmaya var mısın? Afyon, 2023’te tekrar güneş yazmaya var mısın? Afyon, mütemadi demeden konu başlık dolaşmaya var mısın? Afyon, nazik ve zihayat Türkiye sevdasına cemaat çıkıyor musun? Rabbim hepinizden razı olsun. Coşkunuz, sevdanız ve aşkınız amacıyla temas birinize teşekkürname ediyorum. Bu kardeşinizi bağrınıza bastığınız için bizi muhabbetle kucakladığınız, bize güvendiğiniz ve inandığınız üzere sizlere şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Notlar

Alana, “Açtın tahıl koridorunu, gösterdin insanlığın umudu olduğunu. Kamu acun biliyor kimsesizlerin sesi olduğunu”, “Afyonluyuz ulaşmak yeriz. Sofrada sucuk, dağda mermeriz. 10 modül 6’lı masa olsa tığ yeniden Reis Bey deriz”, “Kale kuvvetli Ser”, “Afyon’dan çıktık bu yola, sevdalıyız bu vatana. 7 düvel bir olsa üstelik SELIM Kadınlar yanında.” yazılmış pankartlar asıldı.

Törene, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Alım, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve DÜRÜST Tümen genel başbuğ yardımcıları ile gâh AK Öğür ve MHP milletvekilleri katıldı.

Reisicumhur Erdoğan, Ankara-Afyonkarahisar-Çeltek-İzmir Erdemli Hızlı Tren Üstyapı İşleri Temel Atma Töreni için Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Afyonkarahisar Öz Barajı Açım Töreni için Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci ile deli dolu angajman yaptı.

Açılışları yapılan tesislerin bulunduğu yerlerde kurdelelerin kesilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan sahneye davet ettiği torunlar ve beraberindekilerle, kurdele keserek kül eserlerin şişman açılışını gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: