AFAD’dan Pakistan’a 26 bin oba, 400 binden aşkın gıda ve hijyen kolisi desteği

Afet ve Acil Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Pakistan’daki selzedeler üzere bugüne kadar 26 bin keçe ve 400 binin üstünde besin ve hijyen kolisi dağıttı.

Pakistan’daki yeğin felaketiyle ilgili sonuç durumu görüşmek üzere başkent İslamabad’a mevrut AFAD Başkanı Yunus Sezer, Pakistan Millî Afet Yönetim Ajansında (NDMA) yetkililerle görüştü.

Toplantıya Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi Mehmet Paçacı, NDMA Başkanı Tümgeneral Aktar Navaz Satti ve temas iki ülkeden yetkililer katıldı.

AFAD Başkanı Sezer, toplantının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, dominant felaketindeki akıbet duruma ilişik Pakistanlı yetkililerden vukuf aldıklarını tabir ederek eskimemiş ihtiyaçlara bakarak arkalama kampanyalarını yönlendirmek amacıyla İslamabad’a geldiklerini dile getirdi.

Sezer, Türkiye’den Pakistan’a 14 uçak yardımın geldiğini ve ferda 13’üncü sıhhat treninin yola çıkacağını belirterek suyun düz saha çekilmesinin memnuniyet donör olduğunu vurguladı.

AFAD kendisine Pakistan’da yaklaşık 30 şahsiyet aynı ekiplerinin olduğunu aktaran Sezer, “Pakistan’da 26 bin çadıra ulaştık, 400 binin üstünde besin ve hıfzıssıhha kolisi dağıttık.” dedi.

“Türkiye’nin nazik desteği”

NDMA Başkanı Korgeneral Satti, Türkiye ve Pakistan’ın misilsiz ve hususi aynı ilişkiye erbap olduğunu vurgulayarak Ankara’nın 2005 depremi ve 2010 selinde tamamen İslamabad’ı iri benzeri şekilde desteklediğini anımsattı.

Satti, yaşanan bu afette bile esasen Türkiye’nin töz bir kardeşin tıpkısı farklı kardeşini destekler üzere Pakistan’ı desteklediğini anlatım ederek Ankara’nın gelgel köprüsü oluşturduğunu ve trenlerle kendilerine yardım gönderdiğini söyledi.

Türkiye’nin Pakistan’a yardımını “nazik ayrımsız destek” adına nitelendiren Satti, “Türkiye’den bu tahakküm zamanda Pakistan’a gelen bindi ve dayanışmaya nazik ayar veriyoruz.” dedi.Share: