Adıyaman’da ‘Cennet Hurması’ hasadı başladı

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde Trabzon Hurması adına üstelik aşina Cennet Hurmasının hasadına başlandı.

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan ve bir nice hastalığa cebin koruyucu ve tedavi edici özellikleri olduğu bildik ‘Japon Hurması’ hasadına Gölbaşı ilçesine bağlı Bağlarbaşı Köyü’nde başlandı.

Her güzeşte yıl istihsal alanı artırılarak andıran tıpkısı gelecekte Gölbaşı ilçesinin pop tarım ürünleri ortada yerini alacak olan hurma hasadına Vali Mahmut Çuhadar, Gölbaşı Kaymakamı İhsan Ayrancı, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas, Çevre Şehremaneti Başkanları ve çiftçiler katıldı. Hurma bahçesini gezerek, hurma hurmaları dalından koparan Vali Mahmut Çuhadar, hurmanın üretimi ile hasat, tasnif, paketleme ve sevk işlemleri hakkında hikmet alıp, çalışanlara kolaylıklar diledi.

Hurma üretiminin seçkin geçen sene artırılarak Gölbaşı ilçesinin tarımı ilkin almak için sosyo-hesaplı yapısına güç katkılar sağladığını belirten Ilbay Mahmut Çuhadar, “Gölbaşı ilçemizde bu yıl hasadı başlatmış bulunuyoruz. Hasadın bereketli olmasını diliyorum. Gölbaşı ilçemiz ürün çeşitliliği itibarıyla ensesi kalın ve hurma üretimi üzere temas yönüyle müsait ayrımsız iklime sahiptir. Gölbaşı ilçemiz Behişt Meyvesi yerine aşina Hurma ile anılan tıpkısı ilçemiz. Hurma üretiminde Türkiye’dahi dahi iddialıyız. Hurma üretiminde Adana’nın Kozan ilçesinden sonraları Gölbaşı ilçemiz üretimde ikinci tam yer almaktadır. Mezru alanda dahi esasen Adana ve Denizli’den sonradan üçüncü sırada yer almaktadır. Verdiğimiz desteklerle bundan sonra bu alanların daha da genişleyeceğini düşünüyoruz. Hurma de rekolte her güzeşte yıl az buçuk elan artıyor. Bu sene 5 bin dekarlık alanda yaklaşık 7 ile 8 bin titrem hurma hasadı bekleniyor. Hasadın üreticilerimize aynalı ve çoğalan olmasını diliyorum. Çiftçilerimizin tarımsal gelirini yükseltmek ve meyveciliğin gelişmesini sağlayarak ekonomiye katkıda düşmek için 2020 yılında 35 bin, 2021 yılında 50 bin ve bu sene da 25 bin tutmak için toplamda 100 binin üzerinde hurma fidanı dağıttık. Çiftçilerimize müteveccih desteklerimiz gelecek yıllarda birlikte bitmeme edecektir. Hurma fidanlarının ve hasadının çiftçilerimize berceste ve uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Hasat sonrası Vali Mahmut Çuhadar ve beraberindeki astronomi, Meyveciliği Ihya Projesi çerçevesinde çiftçilerin gelirlerinin artırılması amacıyla İl Özel İdaresinin desteği ile Gölbaşılı çiftçilere 25 bin Japon Hurması fidanı dağıtıldı. – ADIYAMAN

Share: