Adalet Bakanı Bozdağ, Bartın Türe Sarayı’nın açılışında konuştu: (2)

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, “‘İstinaf yargıyı uzatıyor’ şeklinde yapılan eleştirilerin hiçbir dayanağı yoktur. Elimizdeki veriler, yargılamayı uzatan değil, yargılamayı hızlandıran benzeri imkan olduğunu ortaya koyuyor, benzeri ikinci adım usa vurma olduğunu ortaya koyuyor.” dedi.

Bozdağ, Bartın Doğruluk Sarayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, hak saraylarının cesim mekanlar ortada kayran aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 2002’bile Türkiye’nin ciharıyek beraberinde senkronik kalkınma projelerinin hayata geçirildiğine bel fail Bozdağ, mukassem yollar, şişko konutlar, gaz ve farklı hizmetler amacıyla 81 ilde senkronik adımlar atıldığını kaydetti.

Bekir Bozdağ, sağlıkta birlikte reform yapan ve kent hastanelerini hizmete düzlük Türkiye’nin, benzer alınan aynı talih haline geldiğini dile getirdi.

İktidarlarında evvel adliyelerin, adalete yaraşıksız mekanlardan oluştuğunu anlatım eden Bozdağ, bu alanda de şanlı yatırımların uygulamaya alındığını anlattı.

Türkiye genelinde yerel mimari dikkate alınarak yeni adalet saraylarının yapıldığını tamlayan Bozdağ, 2002’da 78 olan hür adliye sayısının şu dakika 363’e, 2002’üstelik 569 bin metrekare olan adliyelerin sınırlanmış alanlarının üstelik 6 milyon metrekareye ulaştığını bildirdi.

“Yapıt konusunda yapıt kazandırıyoruz”

Hak Bakanı Bozdağ, “‘Ne yapıyorsunuz’ deniyor, tığ kesintisiz demeden çalışıyor, rastgele ilimize, ilçemize, beldemize, köyümüze, ülkemizin ciharıyek yanına ürün konusunda işaret kazandırıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Bilge ve savcı, apotr personel ile murafaa sayısının artırıldığına bel eden Bozdağ, zabıtname katiplerinin mahkemelerde dönüşümlü yerine çalıştığı dönemin kapandığını vurguladı.

Ulusal Şiddet Zıkkım Bilişim Sistemi’nin (UYAP) 52 kurumla entegrasyonunun sağlandığını anlatan Bozdağ, bunun yargılamaların hızlandırılmasına bozukluk olduğunu söyledi.

Bilgili ve savcıların bereketli yetiştirilmesi üstüne dahi eke düzenlemelerin uygulamaya alındığını aktaran Bozdağ, bir numara sınıfa ayrılacak bilgili ve savcılar için genişlik bir iki üç öğün çığır içi eğitime iltihak şartının getirildiğini anımsattı.

“1500 bilge ve müddeiumumi adayı alınacak”

Bekir Bozdağ, 1 Karı 2023’ten itibaren bilge ve savcı adaylığı kaldırılarak bilgili ve savcı yardımcılığının uygulanmaya başlanacağını bildirdi. Bu uygulama başlamadan önceki 26-27 Kasım’üstelik akıbet bilgili ve savcı adayı sınavının yapılacağını dile getiren Bozdağ, bu sınavla 1500 bilgili ve müddeiumumi adayının alınacağını kaydetti.

İstinaf mahkemelerine yönelik değerlendirmelerde dahi kâin Bozdağ, 20 Eylül’de Ankara’de istinafa geçişin 6’ncı yılının ele alınacağını anlatım etti.

Hak Bakanı Bozdağ, şöyle konuştu:

“‘İstinaf yargıyı uzatıyor’ şeklinde yapılan eleştirilerin tek dayanağı yoktur. Elimizdeki veriler, yargılamayı uzatan değil, yargılamayı hızlandıran benzeri imkan olduğunu ortaya koyuyor, bire bir ikinci basamak entelekt olduğunu ortaya koyuyor. Tığ bunu geliştirecek, istinafın henüz ruhlu, enerjik şekilde faaliyette bulunması için yıpranmamış adımlar atacağımızı bildirmek isterim.”

Bozdağ, konuşmasının arkası sıra Bartın Hak Sarayı’nın açılışını yaptı.

Programa, Ilbay Nurtaç Aslan, YANLIŞSIZ Tümen Takım Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmayan Bronz, Adalet Nazır Yardımcıları Yakup Moğul ve Hasan Yılmayan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmayan, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, nezaret bürokratları ve mahkeme kararı mensupları katıldı.

(Bitti)Share: