Açık Deniz Altay’dan “Sıkı Denetim Yasası” Açıklaması: “29. Maddeyi Doğru Hale Getirelim’ Dediler.

CHP Kadro Başkanvekili Engin Altay, TBMM Umumi Kurulu’nda görüşmeleri devam fail Sansür Yasası ile ilişik olarak “Güzeşte, ’29’uncu maddeyi akıllıca hale getirelim’ dediler. Sonraları tıpkısı güruh oldu. İnat AKP’den zannediyordum, inat MHP’den çıktı. ‘Kelimesine, virgülüne dokundurmam’ diyen tıpkısı MHP ile üstelik alın karşıyayız. MHP’ye hangi oluyor, onu anlamadım. ‘Hayır, bu hakeza geçecek.’ Yani güya dezenformasyon yapan, toplumsal iletişim araçları, ceride, televizyon üzerinden vukuf ve değerlendirme işleyen dizge hapse ahzetmek suretiyle yargılanacak, bunda kararlıyız’ dediler” dedi. Altay antrparantez; “Şuna eminim: Bu kanun DÜRÜST Öğür’bile de birtakım milletvekillerinin vicdanını kanatıyor. Zira zaten yasaya direngen YANLIŞSIZ Öğür’den çokça MHP. MHP’nin faziletkâr defansı var anca görünüyor” açıklamasını yaptı.

CHP Kadro Başkanvekili Engin Altay, TBMM’birlikte matbuat toplantısı düzenledi. Altay, gündemdeki konulara ilgili şunları söyledi:

“ERDOĞAN’IN BİR DAKIKA ÖNCEKI YOLSUZLUKLARIN VE RÜŞVETİN ÖNÜNDEN GÖVDESİNİ ÇEKMESİ LAZIM: Cemaziyelevvel CHP grubu yerine; Sermaye Piyasası Yerleşmiş odaklı borsa manipülasyonu vasıtasıyla ayyarlık ve rüşvet kepazeliğini araştırmak amacıyla aynı Meclis Araştırma Komisyonu kurulsun, önergesi verdik. Önerge vermekte çok haklıydık. Erdoğan bu sebeple iki danışmanını görevden almıştı. Emreylemek beyninde bire bir ağırbaşlılık var. Ancak önergemiz, TBMM Umumi Yerleşmiş’nda YANLIŞSIZ Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Yani, Meclis çoğunluğu dedi kim; ‘Bunu görüşmeyelim, buna gerek yok.’ O sayın milletvekiline soruyorum. Bitmiş görüşmeyin birlikte keşki Erdoğan’a şurası ülkü: ‘Ya Sayın Erdoğan sen bu adı sabık iki danışmanı görevden aldın. Yazıktır çocuklara. Bize birlikte görüşmeyin diyorsun. Çocukları iade deri göreve o ant, illet aldın?’ Savcılar suç duyurusunu almaktan kaçınıyordu, evrak almaktan çekindiler, adliyeyi terk ettiler. Demin savcılardan sonra YANLIŞSIZ Fırka ve MHP milletvekilleri üstelik konuyu araştırmaktan kaçındı. Hangi diyeceğiz demincek biz? Bu benzeri saray korkusu ve saray baskısı ürünüdür. Erdoğan’ın bire bir zaman önceki yolsuzluklar ve rüşvetin önünden gövdesini çekmesi lazım. Gövdeni çek Erdoğan. Usulsüzlük ve idrak soruşturmalarının önünden gövdeni çek. Bir zamanda Sedir’in üstünden, yani yasamanın önünden ve yargının üstünden lütfen gölgeni de kaldır. Mahkeme Kararı ve yürütmeyi gölgene hapsetme. Hâkimiyet ve yürümeye ferman verme. Hüküm ve yürütmeye yolsuzlukları yetişmek amacıyla emir ödeme.

Sayıştay raporları vardır, denetim raporları. Esbak yıllarla ilgili denetleme raporlarında izleme formu vardır. Maslahat 2020’nin denetleme raporlarıyla ilgili 2021 raporunda izlem formları vardır. O şudur. ‘Tığ 2020’da şunları önermiştik, şu kusurları bulmuştuk, bu kusurlarla ait şunlar şunlar yapıldı evet birlikte yapılmadı’, yazardı Erdoğan. Sayende demin bu Sayıştay raporlarından izleme formları de kalktı ya birlikte müptezel. Kamuoyunda Sayıştay raporları nedeniyle tartıma konusu olan strateji raporları nerede Erdoğan? Nerede? Sayıştay Umumi Müesses’nu toplayıp eskimemiş Sayıştay’a atadığın Muhterem İnce’yi Esas Mahkemesi adayı yapmayı biliyorsun. Bunu yapıyorsun. İzleme formlarını kaldırıyorsun.

‘ Sezgin Yağmur Korkmaz, Türk Telekom, 10 bin dolar düz siyasetçi, ev mensuplarının yönettiği vakıflar üzerinden yurt dışına mülk alıntı ediliyor’ demişim. Mösyö Kemal gitmiş, mal transferinde aileye ilişik gökdelenin önünde Erdoğan’a bire bir çağrıda bulunmuş. Bire Bir cevap ver kardeşim, desise sana doküman bile. Ağır Odalık Haklı Köprüsü, Şimal Marmara, Utku Havalimanı’nda tıpkısı molekül namevcut birlikte.

HAKİKATEN HAZIRLIĞI VAR: ‘Yolsuzlukların, rüşvetin, yoksulluğun Allah’ın izniyle olmayacağı aynı Türkiye’yi tığ hallederiz, tığ yaparız. Şu zaman zarfında onun hazırlığı içindeyiz.’ Akıllıca aynı küçümseme, tıpkı tedbir yapmış. Elbet yapmış biliyor musunuz? Ego zannettim kim Sayıştay raporları elan nesnel olacak. Erdoğan çıkacak ya de adamı çıkma ‘darphanede 180 milyona yapılan hisse senedi, 400 milyona yapıldı. Henüz geçmiş esasen hareket 185 milyona fail adama yaptırıldı ama aradaki 215 milyonu Değme Molekül Türkiye İçin Platformu’nun başkanı almadı. İşte belgesi’ diyecek. Bunu demiyor, hazırlık içindeyiz. Hakikaten hazırlığı var.

MHP’YE NE OLUYOR ONU ANLAMADIM? Sansür yasasıyla ait… Esbak geldiler; ‘Bu 29’uncu maddeyi ‘Haklısınız, makul ayla getirelim’ dediler. Bilahare bire bir toplantı oldu. İnat AKP’den zannediyordum, temerrüt MHP’den daha çok. ‘Kelimesine, virgülüne dokundurmam’ diyen benzeri MHP ile birlikte cebin karşıyayız. MHP’ye hangi oluyor, onu anlamadım. Virgülüne dokunsan hangi peki? ‘Hayır, bu böyle geçecek.’ Yani neymiş dezenformasyon işleyen; içtimai iletişim araçları, gazete, televizyon üzerinden… Bili ve istimara eden bütün hapse iletilmek kanalıyla yargılanacak, bunda kararlıyız dediler. Düşündüm aklıma şu geldi. Erdoğan, ‘Usulsüzlük ve yoksulluğun olmadığı Türkiye’yi tığ hallederiz, bunun hazırlığı içindeyiz’ derken; şunu kastetmiş. Meğer gıyap, yoksulluğun ve rüşvetin konuşulmadığı aynı Türkiye’yi hazırlıyor. Bu yasa ile yöntemsizlik, vergi ve yoksulluk konuşulamayacak. Erdoğan bunu söylemiş ihvan. Yöntemsizlik, rüşvet, yoksulluğu ortadan kaldıracağım dememiş. Allah’ın izniyle onların olmayacağı demiş burada sözünde, konuşulmayacağı diye niteleyerek bunu değiştirirsek, şu anda onun hazırlığı içindeyiz derken da şu anda Meclis’te görüşülen sansür yasası üzerinden, Erdoğan diyor kim ‘Artık usulsüzlük, alacak ve zaruret konuşulamaz, nokta’. E konuştun, hapse girersin. Ki giremez? Şimdilik milletvekilleri. Erdoğan etme, diktatörlere özen. Bırak, insanlar düşüncesini söylesin.

BÖYLE Mİ KURTULACAĞINI ZANNEDİYORSUN?: Demin bile yolsuzluk, kazanç, yoksulluktan kortej fail amacıyla TCK 299’a kardeş geliyor. TCK 217. Deminden üstelik artık çöpten biri temelsiz domates topladı diye niteleyerek veri yaparsan dezenformasyon yapmış olacak ve cezaevine koyacaksın. Böyle mi kurtulacağını zannediyorsun? Böyle sosyal muhalefetten kurtulabileceğine inanıyor musun? CHP ve Kavim Masasını hakeza sindirebileceğini, CHP ve Kavim İttifakı üyelerinin bu yasalarla ölçülü yerdeki kepazeliği konuşmayacağını mı zannediyorsun Erdoğan. Gereksiz tıpkısı sahne seninki abes. Türkiye’yi kişi açından dikensiz benzeri gül bahçesi yapman olanaklı değil.

DİKTATÖRLERİN ZULMÜNÜN ARTIŞ HIZI ANDIRAN SONUNUN YAKINLIĞINA BAĞLIDIR: ‘Ayrımsız satranç oyuncusu titizliği ile Türkiye’nin gelecek asrını planlıyoruz’ demiş beyefendi güzeşte. Satranç biliyor mu, onu dahi bilmiyorum. Ego da bilmiyorum onu da söyleyeyim. Amma esasen Erdoğan ülkenin gelecek asrını değil amma demokrasiyi namevcut etme planını hayata geçirmek için bilcümle olumsuzlukların, yapışkan işlerin, yanlışların altına imza atıyor. Ben referans etmem. Bu kadarı bereketli değil. Bilcümle diktatörlerin zulmünün artım hızı benzeyen sonunun yakınlığına bağlıdır. Sonu yaklaşan hep diktatörler zulmünü artırmıştır.

ZAMMI VATANDAŞA YANSITACAKSIN, GÖTÜRECEKSİN KUR KORUMALI YATIRIM SAHİPLERİNE VERECEKSİN: Torba kanun geldi, 52 maddelik aynı kanun Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Bay Kemal’in önerisi ile Yüreklilik ve Yurtlar Kurumu’na borcu olan bütün öğrencilerin borçlarının faizleri bile bu torba yasayla silinecek. Bay Eksiksizlik söyledi, şimdi Erdoğan ve Sedir bunu gerçekleştirecek. Bütün öğrencilerimizin silinmesini türe ettiği borçları bizim dahi desteğimiz ile silinecek. Eksantrik ne olacak, şevket bazen alacaklarından vazgeçecek. Çünkü kerem koronavirüs sürecinde sosyal devleti Türkiye göremedi. Toplumsal devleti görseydi, bugün silinmesi müstelzim borçlar olmazdı. Avrupa’da olduğu gibi içtimai büyüklük iki yıl vatandaşı mağdur etmez ve borçlandırmazdı. Görevini yapmadın, kusur senin. Şimdi mehabet gâh alacaklarından vazgeçecek. Evire Çevire. Olur, şunu soruyoruz. Amma bu torbanın ortamında seviye korumalı mevduatın süresini yırtılmak dahi var. Ne olacak tamam Erdoğan? Ne bunu yapıyorsun? Seviye korumalı mevduatı illet getirdin, doları 18’den 12’ye tenkis etmek için getirdin. Dolar şimdi birçok, 18,60. Hangi ergin, düzey korumalı mevduata 3 ay servet yatıran zenginin zenginliğini korumayı başarmışsın, elbet fakirden topladığın vergileri, fakirin kullandığı mal ve emtiaya yaptığın bindirim üzerinden, fakirin cebinden almışsın, yüz binlerce insana vermişsin. Sanki vazgeçtiği alacağın onlarca katını bindirim ve rüşvet adına esasen vatandaşa yansıtacaksın, toplayacaksın; götürüp kur korumalı tevdiat sahiplerine vereceksin.

BU İSTİSNANIN MİMARI ERDOĞAN: Zenginden alıp fakire ödeme insanlık tarihinde bir ritüel. Fakat geda ve fukaradan çap gücüyle toplayıp, zengine verme insanlık tarihinde aynı ayrıklık ve istisnanın mimarı bile Erdoğan.

VATANDAŞIN CELLAT BURNUNDA. KASKATI BURNUNDA OLMASA BUNU YAPMAZSIN: CHP yerine erte, Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda üç molekül yapacağız. Bu ‘testis’ genel kendisine, kur korumalı mevduatı işin içinden çıkarırsak, ters bire bir ‘testis’ diyemeyiz. Vatandaştan gasp edilenler vatandaşa iade edilecek. Çokça hususi tıpkı selamet birlikte bulunmayan burada. Vatandaştan gasp etmişsin, şimdi vatandaşa iadeli edeceksin. Çok sıkıştın zira. Vatandaşın canı burnunda. Canı burnunda olmasa bunu yapmazsın.

YARIN EYT VE VERGİ DİLİMLERİYLE İLGİLİ TEKLİF VERİLECEK: Bu EYT’yi senin bakanın aylardır konuşuyor. Ara diyor, ara bütçe ayıdır. O antlaşma bile bütçeyi yapacağız diyerek sallayabilirsin, ben onu bilmem. Hazır husye geldi. Tığ CHP grubu kendisine ferda 5510 basit Toplumsal Sigortalar ve Genel Keyif Sigortası Kanunu’na aynı maddelik ek özellik öneri edeceğiz. Üç fıkralık aynı özellik. Erdoğan üstünden vesayetini ve gölgeni yarım yamalak etmediğin Divan’teki çoğunluğuna, Plan ve Bütçe Komisyonuna söyle, bunu akseptans etsinler, bu işi bitirelim. EYT, Çekim ve Bütçeden geçsin. Milletin umutlarıyla alay etmek, işte bugün aha yarın gelmek sağtöresel değil. Aynı şey henüz yapacağız Erdoğan ferda. Hani bu algı dilimleri meselesi var ya, gelir vergisiyle ilişkin dilimler var… Varlıklı için bittabi devletin kasasından serbest serbest veriyorsan, senin ifadenle 30 milyon çalışana bile hani bunu yapı verelim. Var mısın? Lafla gayrimümkün bu işler. Bunun amacıyla bile tıpkı maddelik teklifimiz var.

ASGARİ ÜCRET BÜYÜKLÜĞÜNDE YAPALIM: Ara Sıra alacakların, 2 bin 500 liraya kadar olan kısmı, geçim fonu şirketlerinin devraldığı alacakların; icralık reşit kısımları durdurulacak ve azamet bir şekliyle ödeyecek. Antrparantez hayatiyet, gaz, akarsu gibi borçlarla ilgili icralık olmuş dosyalar üzere da 2 bin liraya büyüklüğünde olan kısmından mehabet vazgeçiyor. Erdoğan bu pansuman da değil. Burada üstelik ferda şunu önermeyi düşünüyoruz: Bu rakamı asgari ecir kadar yapalım. Yaşayış dümen şirketlerine devrolmuş olacakların 2 bin 500 liralık kadar olan kısmı ifadesini 5 bin 500 yapalım, var mısın? Hareketlilik, su, doğal gaz gibi 2 bin liraya büyüklüğünde olan alacakların terkini de 5 bin 500 yapalım. Bir işe yarasın. Yapıyorsun ayrımsız şey, bire bir işe yarasın.

SAYIN GENEL MÜDÜR, BU BİR HADSİZLİKTİR: Devletin bir adabı vardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gelenekleri, kuralları… Örfleri vardır hatta. Seçilmişler-atanmışlar ilişkisi vardır. Yasama, icra, yargının birbirine yarar sağlayamama tıngır vardır. 11.10.2022 günlü Emniyet Genel Müdürlüğü’nün basın açıklaması. İzmir Milletvekilimiz Hedef Vekil, Mersin’deki polisevine yapılan saldırıda, alp polisimizin şehit edilmesi üstüne; içindeki acısını, ‘acaba hazırlık fire miydi?’ yaklaşımı ile dile getiriyor. Tedbirlerde tıpkı eksiklik olabileceğini söylüyor. Itimat Genel Müdürlüğü, matbuat marifetiyle milletvekilimize derece vermeye kalkıyor. Basamak bildirmeye kalkıyor. Milletvekilimize tavsiyede bulunuyor. Usul şudur, Sayın Genel Müdür; heybet adabı şurası gerektirir. Açarsın milletvekilimize telefonu, ‘Sayın milletvekilim, sav ettiğiniz hususlar, öyle değil böyledir’ dersin. Sayın milletvekilim birlikte işin aslı budur, der. Sayın Genel Müdür, kapalı olduğu bakanın agresif üslubuna özeniyor. Hürmetsizlik yarışına giriyor. Sen devletin memurusun. Aristokrat, Erdoğan’ın memuru. Devletin memuru olduğunu nisyan. Bir milletvekiline, matbuat tarafından ayar vermeye harıldamak, hadsizliktir. Tek kusura dikiz. Haddini bil. Yiğit polisimizi değme ant başımızın tacı yaparız. Siyasal bir irade ile sen alp polis güçleri teşkilatımızın başında olabilirsin. Bu ön ad sana aheste gelmiş. Geçmiş polisin hangi olduğunu öğren. Sen kimsin, milletvekilimizin tutumunu ‘FETÖ ayrımsız bire bir çevirgeç kullanmakla’ eleştiriyorsun. Sayın Umum Müdür, bu tıpkı hadsizliktir. Sana çap terbiyesi öğreteyim. Açarsın milletvekilini anca değil, hakeza dersin.”

Altay, açıklamalarının arkası sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Geri, Sıkı Denetim Yasası’nı mülaki TBMM Genel Yerleşmiş’nun teklifin tıpkısı maddesinin kabul etmesinin ardından kapanmasının sorulması konusunda Altay, şunları söyledi:

“Kendi partisinin milletvekillerini, yani içtüzüğe bakarak 200 milletvekilini orada amade gelmek zorundadır. Geri bunun Divan’te olmadığını gördüm. 286 milletvekilinden, SELIM Tümen’nin 180 tanesi Umumi Asamble’daydı. İçtüzük gereği, Umumi Asamble çalışamadı, kapandı. Şuna eminim: Bu kanun YANLIŞSIZ Öğür’da üstelik bazen milletvekillerinin vicdanını kanatıyor, diye niteleyerek düşünüyorum. Zira elhak yasaya direnen SELIM Parti’den çok MHP. MHP’nin yönetimi bu yasayı çok istiyor. Sağduyulu bire bir milletvekili, bu yasanın fakat ve ancak faşist diktatörlüklerde uygulanabilecek tıpkı kanun olduğunu agâh herhalde, diye düşünüyorum… MHP’nin efdal defansı var anca görülüyor. Sayın Feti Yıldız’ın alelhusus çokça erdemli defansı var.”

Share: