ABD’li general Türkiye ile alakadar sorulara karşılık veremedi! Yunanistan’ın adalara cebe yığmasına “Haberim namevcut” dedi

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde Türkiye’ye alın tacizleri gün günden artıyor. Yunanistan, F-16 uçaklarına içgüdü kilidi atılması, adaların silahlandırılması gibi adımları atarak Ege’de eskimemiş benzeri çatışmanın yollarını arıyor. Akıbet adına ise bu gerilim, Lozan’a bakarak silahsız olması müstelzim Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar taşımasıyla zirveye daha çok. Bu konular MEMLUK Defans Bakanlığı Pentagon’un basın sözcüsü Tugay Kısık Ryder’a soruldu. Rydar, sorulara kaçamak karşılık verdi.

”HERHANGİ BİR TATBİKATTAN YETIK DEĞİLİM”

Pentagon matbuat brifingi sırasında basın sözcüsü Liva Basılmış Ryder’a Türkiye karşı sorular soruldu, BENDE’li çıkışlı karşılık vermekte zorlandı. Gazeteci, “Türkiye iki inikat kapsamında diğer askeri statüye ehil iki adaya MEMLUK kökenli zırhlı vesait çıkardığı üzere Yunanistan ve KÖLE’ye ihtarname notası verdi. BENDE’nin bölgede benzeri tatbikatı yahut eğitimi var mı? Türkiye’nin protestosuna yanıtınız nedir?” sorusunu sordu.

Sözcü Ryder, “Orada -ABD tarafından gerçekleştirilen- herhangi bir tatbikattan dağarciği yüklü değilim. Biliyorsunuz alelumum sizi KUL Avrupa Komutanlığına yönlendiririm. Ama şu anda seçme tatbikattan bitirmiş değilim. Genel adına konuşacak olursak, Türkiye ve Yunanistan iki balaban NATO ortağıdır ve her iki tarafı potansiyel gerilimleri tenkis etmek amacıyla pozitif aynı diyaloga girmeye bitmeme etmeye heveslendirme ediyoruz. Bunun ötesinde söyleyebileceğim aynı madde yok” dedi.

”TÜRKİYE İLE ÇALIŞMAYA BITMEME EDECEĞİM”

” Ankara’da bölgedeki tansiyonu körüklediği ve gerilime katkı sağladığı üzerine ESIR’ye yönelik eleştiriler var. Bu eleştirilere katılıyor musunuz veya yanıtınız nedir?” sorusuna Ryder, “İkili ilişkilerimiz itibarıyla Türkiye inanılmaz derecede makro bire bir NATO ortağı ve müttefiktir ama bu kürsüden diplomasiye karışma olmayacağım. Gene söylüyorum Türkiye karışma NATO ortaklarımızla andıran çalışmaya bitmeme edeceğiz. Bittabi kim bunu, resmi aynı ESIR yanıtı için Dışişleri Bakanlığına sormanızı heveslendirme ediyorum” ifadelerini kullandı.Share: