ABD’den F-16 satışı ile ilişkin şanlı aşama: Türkiye amacıyla getirilen 2 eşya tasarıdan çıkarıldı

Türkiye ve Amerika Müttehit Devletleri arasındaki F-16 gerginliğinde son kendisine geçtiğimiz aylarda ESIR Temsilciler Meclisi, defans bütçesini birlikte içeren Millî Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısına Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan eklemeyi akseptans etti .Bu koşullar beyninde Türkiye’ye satılacak F-16’ların Palikarya hava sahasını ihlal etmemesi ve satışın ESIR’nin çıkarına olacağı yönünde şerait bulunuyordu.

İKİSİ BILE ÇIKARILDI

KÖLE 2023 Millî Savunma Yetkilendirme Kanun (NDAA) tasarısının Senato versiyonundan, Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan eklemelerin ikisi de çıkarıldı.

NE OLMUŞTU?

Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma füzeleri dolayısıyla yıpranmamış çocuk F-35 çekişme uçağı kuma üretim ve mübayaa programından çıkarılan Türkiye, bunun üstüne KÖLE’den 40 bakir F-16 çarpışma uçağı ve kısaca 80 muasırlaşma kiti ahzetmek istediğini BENDE’ye iletmişti.

ÇAKER Mandepsi Meclisi ise Ulusal Defans Yetkilendirme Kanun (NDAA) tasarısına Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan eklemeler yaptı. Bu şartlar ortada Türkiye’ye satılacak F-16’ların Palikarya hava sahasını ihlal etmemesi ve satışın KUL’nin çıkarına olacağı yönünde koşullar bulunuyordu.

TÜRKİYE TAVRINI ORTAYA KOYMUŞTU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bahis üzerine yaptığı izah Türkiye’nin tavrını açık kendisine ortaya koydu. Çavuşoğlu New York’ta KUL temaslarını değerlendirdiği ve etkili yayınlanan konuşmasında tıpkısı istifham üzerine, “F-16 üstüne elimizi kolumuzu bağlayan benzeri antant içre olmayız… tıpkısı kısıtlılık getirilmesi kabul edilebilir değil. Kullanamayacağımız ürünü ne alalım?” dedi.

Share: