91. İEF kapsamında düzenlenen İzmir İş Günleri başladı

Bu yıl 91. misil kapılarını anahtar olan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) kapsamında 8’incisi planlı İzmir İş Günleri organizasyonu, çokça sayıda ülkeden nezaret düzeyinde konuşmacıların katılımıyla başladı.

Ticaret Bakanlığı himayesinde bu sene devir içi olarak “Ekincilik Ticareti: Dayanabilen Global Gıda Hazırlık Zincirleri Kurulması” temasıyla düzenlenen İzmir İş Günleri etkinliğinde, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanında Azerbaycan, Macaristan, Endonezya, Kırgızistan, Meksika, Moldova, Filistin, Şimendifer, Birleşik Zenci Emirlikleri, Şili ve İtalya’dan vekâlet düzeyinde temsilciler istişare gerçekleştirdi.

Oturumun açılışında konuşan İzmir Valisi Çetince Hakikat Köşger, tarım ve besin ihracatı açısından avantajlı konumda bulunan Türkiye’nin bunu sürdürebilmesinin faal tıpkısı hazırlık zincirini kurmasıyla gibi olabileceğini kaydetti.

Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere aile sahipliği işleyen İzmir’in gelişigüzel ahit aktif bire bir ticaret merkezi olduğunu söyleyen Köşger, İzmir’da kestirmece 329 bin hektar tarım arazisinin bulunduğunu kaydetti.

Köşger, Iye Bölgesi’nin çöz kısımlarında yetişen tarım ve azık ürünlerinin dış alım ya birlikte dış satım işlemlerinin İzmir Limanı’ndan hemen yapılabildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Tarım ve gıda tedarikinin önemi, sunma çok geçtiğimiz pandemi döneminde hissedilmiş ve tamam dünyada bu alanın çokça ferah yönetilmesi ve geliştirilmesi gerekliliği tıpkı yol henüz gözler önüne serilmiştir. Bayağı geçtiğimiz yıllara bakıldığında pandemi döneminde yeryüzü rica dengesinin sarsılmasına yurt üretim ya dahi açlık değil, üretilen ürüne erişimin riske girmesi ve belirsizliği neden olmuştur.”

Terra Madre Fuarı’na familya sahipliği

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer da 2015’ten itibaren İzmir Uluslararası Fuarı ile düzenlenen İzmir İş Günleri’nin dünyanın değişik ülke hareket insanlarıyla Türkiye’deki yatırımcılar arasındaki büyü güçlendirdiğini söyledi.

İzmir’in gelişimi için muhtelif stratejiler uygulamaya hız ettiklerini tamlayan Soyer, “Bunların başında ‘başka aynı ekincilik cins’ vizyonuyla oluşturduğumuz İzmir tarımı geliyor. Zira İzmir tarımı, yağışsızlık ve yoksullukla tıpkı anda uğraş etmemizin uzlaştırıcı. Dünyanın yeryüzü şişman gıda buluşmalarından biri olan Terra Madre Fuarı’na İzmir’birlikte ocak sahipliği yapmamız ‘başka ayrımsız ekincilik benzer’ vizyonumuzun sonucu.” dedi.

Soyer, geleceğin dünyasının kentler marifetiyle şekillendirileceğini belirterek, “İşte bu inançla ve tekmil bu değerlerle büyüyen, gelişen İzmir’in sıra boyunca olduğu gibi bugün bile ülkemize, dahası dünyaya esin vereceğine cemi kalbimle inanıyorum.” diye konuştu.

Açılış konuşmaların ardından mihman ülkelerden temsilcilerinin katılımıyla “Ekincilik Ticareti: Dayanabilen Küresel Azık Hazırlık Zincirleri Kurulması” oturumu düzenlendi.

İzmir İş Günleri’nde yarına büyüklüğünde bütün 6 oturum gerçekleştirilecek.

Share: