741. Hayme Ana’yı Ihtifal ve Göç Şenlikleri Kütahya’da yapıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “fehamet esas” olarak mezkûr “Hayme Temel” kabri başında anıldı.

741. Hayme Temel’yı Ihtifal ve Göç Şenlikleri Kütahya’üstelik yapıldı.

Kütahya Valisi Uca Çelik, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Kültür ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, MHP Domestik Yönetimlerden Mesul Genel Komutan Yardımcısı ve Ankara Mebus Sadir Durmaz ile başka tören düzeni mensupları, Domaniç ilçesine mecbur Çarşamba köyündeki Hayme Asıl’nın türbesini musahabe edip yakarış etti.

Vali Polat, törende yaptığı konuşmada, Hayme Asıl’yı andıklarını ve benzeri zamanda Domaniç’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü sene dönümünü kutladıklarını söyledi.

Adına türbe yapılan önceki Türk kadının Hayme Ana olduğunu hatırlatan Çelik, “Hayme Anne, Konya- Karaman’dahi Zübeyde Kadın, Kütahya’birlikte Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’üstelik Şerife Bacı, Erzurum’da Valide Hatun, Malatya’birlikte Songül Yarbay, Gölbaşı’nda Ilişki Sezen, Çorum’bile Aybüke Öğretmen, Diyarbakır’da zürriyet nöbeti markajcı kabadayı analardır.” dedi.

Hars ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan birlikte Hayme Ana’nın, benzeri zamanda devletin bekası yerine verilen emeğin sunma koca örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Hayme Asıl’nın, döneminde devletin bekası namına yüksek uğraş verdiğini dile getiren Demircan, “Hayme Esas uğraş vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek kabil olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı Devletimiz varlığı ile üç kıtaya, yedi cihana hükmetmiş, yerey Türk’e yurt kılınmıştır. Onun cefakar bilge ve kökten sürme gönlü, kadınlarımıza esin olmuş, asırlar sonraları üstelik cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan tıpkısı ufuktur o, iman ile idealini var eden, inanç ile tarihi abat fail tıpkısı bayrı şahsiyettir.” ifadelerini kullandı.

Şenlikte, mehterhane eşliğinde sembolik göç yürüyüşünün birlikte Türk tasavvuf musikisi konseri, süvari okçuluk ve el oyunu gösterilerine düz verildi.

Programa, AK Fırka Kütahya milletvekilleri Ahmet Tan, Ceyda Okkalı Erenler ve İshak Gazel, MHP Kütahya Mebus Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Milletvekili Uca Fazıl Kasap ve değişik protokol üyeleriyle haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.Share: